Dlaczego warto wziąć ślub?

Poznaj najlepsze strony małżeństwa i dowiedz się, przed jakimi dolegliwościami chroni bycie czyjąś żoną...
Dlaczego warto wziąć ślub?
01.07.2010
> -->

Ślub – tak czy nie? To pytanie stawia sobie wiele młodych par, które spotykają się na tyle długo, żeby przejść na wyższy poziom związku, ale jednocześnie na tyle krótko, żeby bać się dozgonnego „zaobrączkowania”. Nie jest tajemnicą, że rośnie liczba wolnych związków, a Polki ani myślą wychodzić za mąż. Coraz więcej osób uważa, że dokument z Urzędu Stanu Cywilnego nie jest do niczego potrzebny. Mówią, że liczy się miłość, oddanie, zaufanie... I trudno się z tym nie zgodzić. Co więcej, panuje seksualna swoboda i cenimy sobie erotyczne urozmaicenie. Kobieta, która ma kilku partnerów, już dziś nikogo nie dziwi. Z kolei facet, który nie ma się czym pochwalić, zwykle uważany jest za dziwoląga. Dlatego zmyśla – więc siłą rzeczy każdy mówi tylko o tym, z kim, gdzie i jak uprawiał seks.

Bez depresji

Nic zatem dziwnego, że młodym nie jest w głowie małżeństwo. Ale okazuje się, że w ten sposób bardziej sobie szkodzą niż pomagają. Dlaczego? Według badań opublikowanych w magazynie „Psychological Medicine”, małżeństwo zmniejsza ryzyko występowania depresji. Mało tego – dzięki ślubowi rzadziej miewamy stany lękowe. I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chodzi przede wszystkim o poczucie bezpieczeństwa, życiowego zabezpieczenia, spełnienia, a także wsparcia psychicznego, tak ważnego przy dzisiejszym zawrotnym tempie życia.

Kasa dla małżonków

Ale ślub opłaca się zwłaszcza tym partnerom, którzy pochodzą z konserwatywnych rodzin. Parom, które są małżeństwem, rodzina przywiązana do tradycji chętniej pomoże. Bez zbędnych komentarzy młodzi mogą liczyć wtedy na pomoc materialną, w tym przede wszystkim finansową. Oczywiście, są rodziny, dla których nie ma najmniejszego znaczenia, czy zakochani są małżeństwem, czy żyją w wolnym związku. Pamiętaj jednak, że np. dla banku może być to bardzo istotne – coraz chętniej udziela się kredytów małżonkom w ramach programu „Rodzina na swoim”. Pieniądze zwykle przeznaczone są na zakup pierwszego mieszkania.

Harmonia na wagę złota

Udane małżeństwo przede wszystkim jest gwarantem równowagi psychicznej i poczucia spełnienia. Tak bliska, wyjątkowa, dozgonna więź między małżonkami, którzy zobowiązali się do tego, że do końca życia będą razem, sprawia, iż zakochani są szczęśliwi i czują się bezpieczni. Świadomość posiadania drugiej osoby, która pomoże nam w każdym momencie, znacząco wpływa na nasze życie. Pozwala również wyzbyć się takich lęków, jak staropanieństwo, późne macierzyństwo (szerzej na ten temat przeczytasz w osobnym tekście), rozstanie czy zdrada. A spokój w życiu uczuciowym pozwala skoncentrować się na innych ważnych dziedzinach życia, takich jak np. rozwój zawodowy, pasje czy pielęgnowanie przyjaźni.

zwiazki i seks
> -->

Partner, czyli kto?

Tylko dzięki wstąpieniu w związek małżeński zakochani tworzą rodzinę. Wolny związek, niestety, nie daje im takich przywilejów jak ślub. Czy wiesz, że w szpitalu twój partner, jeśli nie jesteście małżonkami, może nie zostać dopuszczony do spotkania się z tobą? Oczywiście, czasy się zmieniły i posiadanie partnera, a nie męża lub żony już nikogo nie dziwi. Jeśli jednak przepisy będą jasno mówiły, że z pacjentem może zobaczyć się wyłącznie najbliższa rodzina, na nic przekonywania i tłumaczenia. Podobnie jest ze spadkiem po zmarłym partnerze – jeśli nie zapisze ci nic w testamencie, prawnie niczego po nim nie odziedziczysz. I nie zapominajmy o dzieciach. Maluchy pochodzące z nieślubnych związków mogą spotkać się z nieprzychylnością i odtrąceniem ze strony wielu osób. Trudniej będzie im także uzyskać stypendium materialne czy załatwić różne szkolne sprawy, wymagające podpisu rodziców. Życie na „kocią łapę” często się po prostu nie opłaca.

W duchu religijnym

Zawarcie związku małżeńskiego przed ołtarzem oznacza wzięcie ślubu „po bożemu”. Liczyć się to będzie zwłaszcza dla tych par, które są religijne i tak zostały wychowane. Zgodnie z naukami kościoła katolickiego, małżeństwo jest jedyną akceptowaną i słuszną formą związku między kobietą a mężczyzną. Ślub jest oczywisty w przypadku par, które z pierwszym współżyciem czekały do momentu, aż zostaną małżonkami. Ale sprawdzi się tym bardziej, jeśli zakochani są mocni w wierze, a mimo to z inicjacją nie zaczekali do ślubu. Warto dodać, że według kościoła bycie w wolnym związku jest grzechem ciężkim. Oznacza to, że osoba żyjąca w takiej relacji nie może przyjmować sakramentów, jest więc w pewnym stopniu wykluczona ze wspólnoty kościelnej.

Przekraczanie granic

Kolejny (bardzo ważny!) argument przemawiający za małżeństwem to seks. Po ślubie możesz czerpać z niego przyjemność pełnymi garściami. Jeśli przed wstąpieniem w związek małżeński miałaś opory, teraz nie zostanie po nich nawet ślad. Wiele kobiet wciąż myśli stereotypowo, że im częściej będą oddawały się mężczyźnie, tym mniejszą będzie miał motywację do zawarcia małżeństwa. Z mężem łatwiej będzie ci także przekraczać erotyczne granice, na które dotychczas się nie zdobyłaś. Chętniej będziesz eksperymentować i szaleć w łóżku. Wreszcie wyzbędziesz się także obsesji ciąży, jeśli do tej pory cię prześladowała. Bo przecież jeśli weźmiecie ślub, twojej ewentualnej ciąży nikt nie nazwie już „wpadką”. Dlatego nie zastanawiajcie się dłużej, czy warto zwlekać ze ślubem.

Na całe życie

Czy można sobie wyobrazić bardziej romantyczną i szczególną chwilę w życiu zakochanych, niż kiedy przy świadkach i przed Bogiem przysięgają sobie dozgonną miłość, wierność i uczciwość małżeńską? Symboliczne obrączki na palcach znaczą więcej niż tysiąc słów i są sygnałem dla całego świata, że zdecydowaliście się na zawsze zostać razem. Samo poczucie dopełnienia miłości dzięki ślubowi pozwala poczuć się w związku jeszcze pewniej. Oczywiście pod warunkiem, że wstąpienie w związek małżeński uznajemy za początek nowego, pięknego etapu, a nie koniec wolności, radości i udanego życia erotycznego.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy wstąpić w związek małżeński, teraz już wiesz, co przemawia na jego korzyść. A powyższe argumenty warto wziąć sobie do serca, bo nie ma ważniejszej decyzji niż ślub.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Ślub – cywilny czy kościelny?

A może konkordatowy? Sprawdź, co przemawia za każdą z tych ceremonii.

Czy nauki przedmałżeńskie mają sens?

Niektórzy je zaniedbują, inni sumiennie chodzą na każde spotkanie. Co tak naprawdę dają nam nauki przedmałżeńskie?

Polecane wideo

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2015 17:10
Nie ma nic tragiczniejszego niż to że mężczyzna którego kochasz mówi Ci po 4 latach wspólnego mieszkania że już nie chce z Tobą być. I to wszystko z dnia na dzień. A robiłam dla niego wszystko, sprzątałam, gotowałam i wspierałam go jak tylko mogłam. Świat mi się zawalił. Mimo wszystko czułam że muszę go mieć. Zamówiłam rytuał ze strony urok-milosny.pl i na całe szczęscie udało się. Znowu mieszkamy razem a ja jestem przeszczęśliwa.
odpowiedz
[email protected] (Ocena: 5) 02.05.2014 16:56
Spotykacie się kilka lat? A może dopiero od paru miesięcy? Uważacie, że warto czy nie warto brać ślubu? Chcecie porozmawiać o tym z nami na antenie? Chętnych zapraszam do zgłaszania się z numerem telefonu pod adres [email protected] ODDZWONIMY!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2010 14:17
to moj kotek i bede go walil kiedy chce hehe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.07.2010 21:42
osobiście uważam że śluby powinny nie być udzielane w stanie zakochania. Trzeba być z sobą przynajmniej 2 lata, przeżyć wszystkie smutki i poznać przyszłego męża z każdej strony, bo niestety ludzie się zakochują, patrzą na ukochanego przez różowe okulary, chajtają się a potem wielkie bum bo on juz nie jest taki perfect
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.07.2010 20:45
Jaką przyjemność z seksu będzie można brać po ślubie???Przecież podobno katolicy mają współżyć tylko dla prokreacji, żeby płodzić potomstwo, seks dla samej przyjemności jest grzechem. Ale motacie. A poza tym seks przed ślubem też jest grzechem, a najwięcej nieślubnych dzieci jest wśród katolików. Więc skompromitowaliście się tym artykułem katolicy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie