ŚLUB JAK Z BAJKI: Wszystko o obrączkach

Wybór obrączek to jedna z najważniejszych decyzji przyszłych małżonków. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wykonanych z różnych kruszców i w różnych cenach.
ŚLUB JAK Z BAJKI: Wszystko o obrączkach
29.05.2010
>

Trudno o bardziej wzruszającą  chwilę podczas ceremonii zaślubin niż ta, kiedy państwo młodzi wsuwają sobie na palce obrączki. To symbol miłości, związku i pojednania, który dla całego świata oznacza bycie czyjąś żoną lub czyimś mężem. Bo obrączki zwykle kupuje się raz na całe życie i tak długo też się je nosi, dlatego warto zadbać, aby były dobrane jak najlepiej. 

Firmy jubilerskie prześcigają  się w produkowaniu ślubnych obrączek. Mimo upływu czasu, największą popularnością wciąż cieszą się te wykonane z żółtego złota. Są najbardziej uniwersalne, można je śmiało łączyć z inną biżuterią, a w dodatku są stosunkowo niedrogie. Ostatnio jednak coraz więcej par sięga po krążki z białego złota. Biała, stalowa obrączka nie będzie kontrastowała z żadnym innym kolorem. Jedynym mankamentem złota, zwłaszcza żółtego, jest konieczność szlifowania, aby przywrócić im pierwotny blask. Takich problemów nie ma z krążkami wykonanymi z platyny. Są naprawdę trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. W ostatnim czasie furorę robią także obrączki wielobarwne, które są połączeniem np. żółtego i białego złota, nierzadko mają także zdobienia w innych odcieniach. Tego rodzaju obrączki są na pewno oryginalne i spełnią wymagania osób lubiących ekstrawagancję

Do lamusa odchodzą już zwykłe, wypolerowane krążki, bez żadnych zdobień. Teraz na rynku dostępna jest cała gama różnokształtnych modeli. obrączki mogą być wypukłe, płaskie, wklęsłe, spiłowane przy krawędzi, cienkie lub grube (zazwyczaj od 3 mm do 8 mm), bardzo szerokie albo wąskie, z dodatkowymi żłobieniami z boku bądź po środku. Wiele z nich jest ozdobionych brylancikami lub innymi kamieniami szlachetnymi. Czasem jest to oczko wtopione w krążek, choć równie dobrze może subtelnie wystawać ponad powierzchnię obrączki. Można również znaleźć obrączki, w których kamienie są umieszczane jeden przy drugim na całym krążku. Więcej porad dotyczących wyboru obrączek możesz przeczytać na naszym forum, gdzie wypowiadają się Papilotki. 

obrączki ślubne
>

Zdarza się, że ślubne krążki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Gdy mamy dwie obrączki, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także czasu. Jednak zwykle jest to jedna sztuka, do której trzeba dobrać drugą. Przy kupowaniu nowej obrączki, warto jednocześnie zdecydować się na zabieg odświeżenia starej. O obrączkach warto pomyśleć znacznie wcześniej, ponieważ wykonanie krążków zajmuje jubilerowi nawet do dwóch miesięcy. 

Najważniejszy jest odpowiedni rozmiar krążków. Jeśli pan młody chce kupić je sam, żeby zrobić niespodziankę przyszłej żonie, powinien znać rozmiar palca serdecznego wybranki. Najlepiej dyskretnie podebrać jeden z pierścionków i kupić krążek w takim samym rozmiarze. Można także okrążyć palec ukochanej tasiemką lub nitką (np. w nocy) i w tajemnicy udać się do jubilera. Skala obrączek (a także pierścionków czy sygnetów) jest wyrażana między 7 a 30. „Siódemka” to średnica palca wynosząca 15 mm, a „trzydziestka” to 22,35 mm. Kobiety noszą najczęściej rozmiary 13-16. obrączki zawsze można zwęzić. Pamiętajmy także, że latem palce puchną, a odczyt rozmiaru może być zafałszowany przez pot na dłoniach. Jeśli dobieramy krążęk mając na wzór inny pierścionek, warto wziąć pod uwagę fakt, że metale z czasem się odgniatają. Pamiętajmy zatem, żeby mieć przy sobie kształtną, najlepiej nową biżuterię. 

Mimo upływu czasu i zmieniającej się mody, obrączki to wciąż najważniejszy symbol zawierania związku małżeńskiego. Dla potwierdzenia przypominamy historię mężczyzny, który po roku poszukiwań odnalazł w morzu swój ślubny krążek. Dlatego tych magicznych krążków nie można kupować w pośpiechu. 

Julia Wysocka 

Zobacz także: 

Baśniowa biżuteria Kruk 

Znajdziesz tutaj dodatki, które ozdobią cię, gdy staniesz na ślubnym kobiercu. 

ŚLUB JAK Z BAJKI: W powietrzu, pod wodą, na bezludnej wyspie 

Przekonaj się, jak zorganizować ślub w nietypowym miejscu. 

zwiazki i seks
>

W zależności od kruszcu i modelu, różnią się ceny obrączek (podajemy koszt za parę, w przybliżeniu). Niestety, trzeba się przygotować na spory wydatek. obrączki z żółtego złota można kupić za około 500 zł, jednak dotyczy to krążków cienkich, bez żłobień i kamieni szlachetnych. Za grube trzeba już zapłacić od 1,2 tys. do nawet 1,5 tys. zł. Białe złoto to niemały wydatek. Choć są obrączki za około 800 zł, to większość kosztuje średnio dwa-trzy razy tyle. Za krążki ozdobione brylancikami na całym okręgu zapłacimy nawet ponad 6 tys. zł. Gruby portfel musi mieć ten, kto zdecyduje się na zakup obrączek platynowych. Tutaj bardzo dobra jakość idzie w parze z wysoką ceną. Najtańsze, zwykłe platynowe krążki kosztują koło 5 tys. zł. Zazwyczaj jednak trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu ponad 10 tys. zł, a czasem nawet 20 tys. zł. 

Stosunkowo tanie są obrączki wielobarwne. Można je dostać już za około 700 zł, choć  są również modele w cenie blisko 10 tys. zł. Ceny u jubilera zwykle można negocjować, zwłaszcza jeśli kupujecie krążki z drogiego kruszcu. Dobrym rozwiązaniem jest kupno w tym samym punkcie (a najlepiej w tym samym czasie) także pierścionka zaręczynowego, dzięki czemu można liczyć na spory upust.

Odpowiedni dobór obrączek jest bardzo ważny, bo wiele pań nosi na jednym palcu zarówno ślubny krążek, jak i pierścionek zaręczynowy. Dlatego przy wyborze obrączki warto uwzględnić, jaki fason ma pierścionek podarowany na oświadczyny, zwłaszcza jeśli ma niespotykany kształt, intensywny odcień czy duże oczko. Zdecydowana większość par decyduje się na grawerowanie obrączek. Najczęściej we wnętrzu krążka graweruje się imię małżonka i datę ślubu. Można wypisać tam także wyznanie miłosne lub specjalną dedykację. Wiele firm jubilerskich wykonuje tę usługę gratis przy zakupie obrączek. Na miejscu można wybrać treść napisu oraz jego styl. Zwykle bezpłatny jest również bezterminowy serwis obrączek. 

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2010 17:03
Ja wychodzę za mąż za pół roku,a obrączki kupiliśmy w Anglii przy okazji:) Jest to mieszanka białego i żółtego złota. Zapłaciliśmy 160 funtów czyli niecałe 800zł:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2010 11:46
dlaczego Pan młody? na pół- bo życie też wspólne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2010 15:52
PAN MŁODY KUPUJE OBRĄCZKI.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2010 13:41
"zwykłe, wypolerowane krążki, bez żadnych zdobień" mogą powodować odciski :) jesteśmy 2 lata po ślubie i muszę moją obrączkę przetopić na coś cieńszego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2010 19:56
A my mamy srebrne obrączki za 64 zł-są piękne :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie