RAPORT: Jak wyglądają zaręczyny Polaków?

14,3% mężczyzn zadeklarowało, że podczas zaręczyn to oni otrzymali pierścionek zaręczynowy.
RAPORT: Jak wyglądają zaręczyny Polaków?
Fot. pexels
12.07.2023

Czasy się zmieniają, ale nie w kwestii wyrażania miłości. Zaręczyny to wciąż istotne wydarzenie w życiu człowieka. Tak twierdzi blisko 97% Polaków w badaniu przeprowadzonym na zlecenie marki jubilerskiej SAVICKI*. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania?

Zobacz także: „We did it again”. Lewandowscy wzięli drugi ślub!

„Wydarzenie zaręczyn nadal cieszy się dużą estymą. Znaczna większość ankietowanych ceni w życiu moment zaręczyn. Co może być ciekawe, a dla nas w pełni zrozumiałe, zaręczyny wydają się być wydarzeniem nawet nieco ważniejszym dla mężczyzn niż dla kobiet. Tylko 1,8% mężczyzn uważa, że zaręczyny współcześnie nie mają już żadnego znaczenia, kiedy wśród kobiet taką odpowiedź wskazało 4,8% badanych. Widzimy, jak dużo wysiłku mężczyźni wkładają w odpowiednią aranżację wydarzenia zaręczyn, np. w wybór odpowiedniego pierścionka, dlatego ten wynik nas nie dziwi” – podsumowuje Tomasz Osman, współwłaściciel i prezes zarządu SAVICKI.

Warto również podkreślić, dla badanych zaręczyny są ważne niezależnie od tego, gdzie dana osoba mieszka, ile ma lat oraz ile pieniędzy zarabia.

Jak Polacy celebrują zaręczyny?

Romantyczna muzyka? Elegancka kolacja? Kwiaty? Nie, wcale nie to jest dla Polaków istotne podczas zaręczyn. 79,2% badanych stwierdziło, że jednym z najważniejszych elementów jest wręczenie pierścionka zaręczynowego. 40% ankietowanych wskazało go na pierwszym miejscu, a blisko 80% badanych zaliczyło pierścionek zaręczynowy do 3 najważniejszych elementów zaręczyn. Pierścionek zaręczynowy okazał się ważniejszy niż romantyczna atmosfera (60,2%), element zaskoczenia drugiej osoby (56,1%) czy ciekawe miejsce zaręczyn (41,3%).

Charakterystyczne jest to, że Polacy nie postrzegają zaręczyn jako wydarzenia rodzinnego. To raczej intymna, kameralna sytuacja, którą przeżywa się jedynie z ukochaną osobą. Tylko 9,8% badanych wskazało, że ważnym elementem podczas zaręczyn jest obecność rodziny czy znajomych.

Jakie znaczenie ma pierścionek podczas zaręczyn?

Blisko 65% ankietowanych przyznało, że nie wyobraża sobie zaręczyn bez pierścionka. Jest to element, który zdecydowanie musi być obecny podczas każdych zaręczyn. Nieco ponad 32% uważa, że choć pierścionek zaręczynowy jest ważny, czasami zaręczyny mogą odbyć się bez niego. Jednak tylko 2,4% osób zadeklarowało, że pierścionek zaręczynowy to niepotrzebna tradycja.

Co ciekawe, większe znaczenie do pierścionka zaręczynowego przywiązują mężczyźni. Aż 72% mężczyzn biorących udział w badaniu stwierdziło, że pierścionek zaręczynowy jest obowiązkowym elementem każdych zaręczyn. Wśród kobiet taką odpowiedź wskazało 57,2%. 98,8% ankietowanych mężczyzn zadeklarowało także, że podczas własnych zaręczyn wręczyli pierścionek zaręczynowy.


„Dlaczego dla mężczyzn pierścionek zaręczynowy ma tak duże znaczenie? Zapewne wynika to z faktu, że to właśnie oni zgodnie z tradycją wręczają pierścionek zaręczynowy i czują się odpowiedzialni za obecność tego elementu podczas zaręczyn. Pokrywa się to zresztą z naszymi obserwacjami w salonach jubilerskich. Dla mężczyzn wybór pierścionka zaręczynowego jest niezwykle ważny. Chcą, żeby idealnie wpasował się w upodobania wybranki. To swoisty „test”, jak dobrze znają swoją partnerkę” – przyznaje Tomasz Osman.

Pierścionek zaręczynowy nie tylko dla kobiet

Polacy mają tradycyjne podejście do zaręczyn. Jednak wyniki badania pokazują, że i w tym obszarze pojawiają się nowe trendy. 14,3% mężczyzn zadeklarowało, że podczas zaręczyn to oni otrzymali pierścionek zaręczynowy, co można uznać za stosunkowo wysoki wynik, biorąc pod uwagę, że pierścionki zaręczynowe były tradycyjnie uznawane za atrybut przynależny jedynie kobietom.
Mimo że pierścionki damskie wciąż pozostają dominującą kategorią wręczanych pierścionków zaręczynowych, to zmiany paradygmatów funkcjonowania związku – w tym równy podział ról może stopniowo prowadzić do tego, iż coraz więcej kobiet będzie się decydowało na wręczenie partnerowi gustownego, męskiego pierścionka, jako symbolu swojej miłości i lojalności.

„Dostrzegamy zmiany, jakie zachodzą w podejściu Polaków do zaręczyn i do ślubu. Dlatego oprócz tradycyjnych pierścionków zaręczynowych i obrączek ślubnych, stworzyliśmy właśnie nową ofertę obrączek partnerskich Sign of Love, które może wręczyć sobie wzajemnie para na znak miłości i lojalności” – podkreśla Tomasz Osman.

Zobacz także: Wesele bez dzieci - TAK CZY NIE?

Zaręczyny trzymają się mocno

Badanie przeprowadzone na zlecenie SAVICKI jednoznacznie wskazuje, że Polacy wciąż przywiązują dużą wagę do zaręczyn. Choć połowa badanych uważa znaczenie zaręczyn za ważne i równocześnie dostrzega, że jego znaczenie zdaje się maleć spada, to jedynie 33 osoby na 1000 uznały, że to wydarzenie w ogóle nieistotne w życiu. Polacy wciąż dużą uwagą przywiązują także rytuału wręczenia pierścionka zaręczynowego.

„Cieszy nas, że pierścionek jest ważnym symbolem dla zakochanych. Biżuteria zaręczynowa to pierwsza inwestycja we wspólną przyszłość. Taki pierścionek jest elementem historii rodzinnej, przekazywany z pokolenia na pokolenie staje się bezcenny. Dlatego zależy nam, aby klienci wiedzieli, że wybór pierścionka nie może być pochopny, tylko dobrze przemyślany. Chcemy, żeby każda para mogła wybrać swój wymarzony wzór, kruszec i kamień. Obecnie w naszej ofercie znajduje się aż 8 unikatowych kolekcji pierścionków zaręczynowych, które niosą za sobą niezwykłe historie. Dzięki własnej pracowni możemy również zaprojektować i wykonać dowolny pierścionek na życzenie” – podsumowuje Tomasz Osman, współwłaściciel i prezes zarządu SAVICKI.

zaręczyny PolakówMat. prasowe

* Badanie zostało przeprowadzone przez centrum badawczo-rozwojowe Biostat na przełomie kwietnia i maja w 2023 roku. Badanie miało charakter ilościowy i zostało zrealizowane przy użyciu techniki wspomaganego komputerowo wywiadu przy pomocy strony www (CAWI). Badanie było skierowane do osób, które w ostatnich 5 latach się zaręczyły. Ogółem w badaniu wzięło udział 1000 osób (500 mężczyzn i 500 kobiet).

Polecane wideo

Horoskop miłosny na LIPIEC
Horoskop miłosny na LIPIEC - zdjęcie 1
Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.09.2023 21:32
A ja ma 33 lat i jestem lesbijką😘😘😘😘mam dzieci z moją źoną
odpowiedz
Dziwna (Ocena: 5) 10.08.2023 15:34
ja dostałam roombe na zaręczyny. nie nosze pierścionków i mój już narzeczony o tym wie, wiec polecieliśmy niestandardowo
odpowiedz
Nadia (Ocena: 5) 28.07.2023 11:14
Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa uciekając przed wojną. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://realnepanie.pl/nadia89
odpowiedz
Iza (Ocena: 5) 27.07.2023 16:16
Moje były inne niż sobie zawsze wyobrażałam. Facet zabrał mnie do Leszna do aerotunelu i tam mi się oświadczył czego kompletnie się nie spodziewałam
odpowiedz
Zosix (Ocena: 5) 24.07.2023 00:28
Hejka! Mam dla Was kilka pytań. Prawidłowe odpowiedzi przypnę za tydzień. Powodzenia! 1. W samolocie jest 501 cegieł. Jedna wypadła. Ile cegieł zostało w samolocie? 2. Jak włożyć słonia do lodówki w trzech krokach? 3. Jak włożyć żyrafę do lodówki w czterech krokach? 4. Król Lew zaprosił wszystkie zwierzęta na swoje urodziny. Jakie zwierzę nie przyszło? 5. Chłopiec chciał przejść przez jezioro aligatorów. Odziwo przeszedł i nic mu się nie stało. Jak do tego doszło? 6. Kiedy chłopiec zszedł na ląd to nagle umarł. Co go zabiło? Mam nadzieję że sobie poradzicie. Do zobaczenia za tydzień! Paaaaa!😁👋👋👋
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie