Czy można wziąć ślub kościelny, jeśli nie chce się mieć dzieci? Ksiądz odpowiada

Odpowiedź duchownego skłoniła Internautów do dyskusji.
Czy można wziąć ślub kościelny, jeśli nie chce się mieć dzieci? Ksiądz odpowiada
Fot. Unsplash
05.07.2023

Niektórzy księża oprócz swoich codziennych obowiązków znajdują także czas na aktywne prowadzenie kont w mediach społecznościowych, a szczególnie na TikToku. Teraz jeden z duchownych skłonił swoich obserwatorów do dyskusji na nieco kontrowersyjny temat.

Zobacz także: Wesele bez dzieci – TAK czy NIE?

„Czy można wziąć ślub, nie chcąc mieć w przyszłości dzieci?”

Do nagrania tego księdza dotarł portal WP Kobieta. Ojciec Paweł Kowalski jest aktywny w Sieci, a szczególnie na TikToku, gdzie obserwuje go już 100 tys. osób. Na jego profilu możemy znaleźć nagrania, na których odpowiada na pytania wiernych czy tłumaczy biblijne zagadnienia. Tym razem odpowiedź na jedno z pytań wywołała spore poruszenie wśród internautów. W odpowiedzi na pytanie: „Czy można wziąć ślub (kościelny – przyp. red.), nie chcąc mieć w przyszłości dzieci?” znany jezuita powiedział:

Może jest tak, że w tym momencie człowiek nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie dziecka, natomiast jeżeli ono się pojawi, no to przyjmie je z radością. Bo jeżeli jest tak, ze człowiek nie dopuszcza w ogóle tego, że w małżeństwie będzie mieć dziecko, to jeżeli by się związek rozpadł, to może to być kazus do tego, żeby stwierdzić jego nieważność.

Pod filmikiem opublikowanym przez o. Kowalskiego Internauci zaczęli żywo reagować. Pojawiło się jeszcze więcej pytań, niektóre z nich miały sarkastyczny charakter. „A co jeżeli obydwoje małżonków nie chce mieć dzieci? To też się zdarza. Można nie chcieć dzieci i chcieć ślub - to jest w porządku” – napisał jeden z Internautów. Na co duchowny odpowiedział, że to właśnie taka sytuacja stanowi powód do unieważnienia zawartego małżeństwa. Pod nagraniem pojawiło się jeszcze więcej wątpliwości użytkowników aplikacji, które wyrazili, pytając ironicznie:

Czy można uzyskać na piśmie potwierdzenie ważności związku sakramentalnego uniemożliwiające jego unieważnienie?

Co ze ślubami emerytów?

Wzięcie ślubu nie jest obowiązkowe, ale posiadanie dzieci w małżeństwie już tak?

Czyli jak już człowiek dochowa „czystości”, weźmie ślub to dalej nie żyje tak jak Bóg chce, bo nie czuje chęci posiadania dzieci?

Zobacz także: Czy warto zorganizować ślub i chrzest jednego dnia?

@pawelkowalskisj #małżeństwo #dzieci ♬ dźwięk oryginalny - o. Paweł, jezuita na TikToku

Polecane wideo

Zaskakujące mieszkanie Moniki Brodki. Szałwiowa sypialnia, niezwykłe lampy i…
Zaskakujące mieszkanie Moniki Brodki. Szałwiowa sypialnia, niezwykłe lampy i… - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Nadia (Ocena: 5) 28.07.2023 11:15
Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa uciekając przed wojną. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://realnepanie.pl/nadia89
odpowiedz
Adam (Ocena: 5) 07.07.2023 12:41
Myślę, że najważniejsze jest żyć tak, żeby samemu być szczęśliwym. Mam za sobą najpierw męczące dzieciństwo, w którym starałem się spełniać wszystkie zachcianki rodziców. Następnie nieudane małżeństwo, w którym odmawiałem sobie wszystkiego, na czym mi zależało, tylko po to, żeby żona była szczęśliwa. Kiedy w końcu trafiłem na terapię do poradni Psychologgia, żeby dowiedzieć się, co robię źle, po raz pierwszy ktoś zapytał mnie, czego ja chcę i jakie mam plany oraz marzenia? Nigdy w życiu nie pomyślałem o tym, że moja rodzina może być toksyczna. Podczas terapii nauczyłem się robić rzeczy dla siebie. Ćwiczyłem też asertywność, dzięki czemu teraz nie wyświadczam już przysług innym kosztem swoich potrzeb. Od roku jestem w szczęśliwym związku, w którym każde z nas daje po trochu od siebie, ale wiem, że bez intensywnej terapii w Psychologgi bym tego nigdy nie osiągnął.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.07.2023 11:21
Idealną ochronę przed zapłodnieniem zapewnia diafragma dopochwowa Caya
odpowiedz
Miriam (Ocena: 5) 05.07.2023 11:15
Podczas starań o dziecko warto używać żelu Prefert celem wspomagania poczęcia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.07.2023 08:16
zabawne, że w kwestii posiadania dzieci i ogólnie rodziny najwięcej zawsze do powiedzenia ma kler z jakże wielkim doświadczeniem w temacie
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie