To (podobno) najlepszy wiek na wyjście za mąż. Statystyka nie kłamie?

Później z każdym rokiem może być gorzej.
To (podobno) najlepszy wiek na wyjście za mąż. Statystyka nie kłamie?
Fot. iStock
02.11.2022

W jakim wieku powinno się zmienić stan cywilny? Można podejrzewać, że odpowiedzi na to pytanie jest mniej więcej tyle, ile osób, którym je zadamy. Do tego trzeba dodać różnice kulturowe i tradycje z różnych części świata. Często okazuje się, że coś, co dla nas jest zupełnie nie do pomyślenia, pod inną szerokością geograficzną jest normą.   

Zobacz również: QUIZ: Jaka suknia ślubna idealnie do Ciebie pasuje?

Niektórzy wychodzą z założenia, że podczas ustalania planów ślubnych warto kierować się jeszcze czymś innym – na przykład statystyką. A jak wiadomo, liczby nie kłamią i obrazują najlepszy wiek na zawarcie małżeństwa, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby uniknąć rozwodu. 

Najlepszy wiek na ślub według badań i statystykFot. Unsplash

Najlepszy wiek na ślub według statystyk 

Kiedy zatem najlepiej zmienić stan cywilny? Idealne “okienko” wynosi dokładnie 4 lata. Chodzi o przedział między 28. a 32. rokiem życia.  

Do takich wniosków doszedł Nick Wolfinger, socjolog z University of Utah. Ekspert przeanalizował dane z okresu 2006-2010 oraz 2011-2013 zebrane w ramach badania National Survey of Family Growth. Okazało się, że osoby, które decydują się na małżeństwo mając 28-32 lata rzadziej się rozwodzą, przynajmniej w ciągu pierwszych pięciu lat od zalegalizowania związku. 

Ryzyko rozwodu spada, gdy zbliżamy się wiekiem do trzydziestki albo jesteśmy tuż po niej. Jednak później, gdy zbliżamy się do czterdziestki, znów zaczyna rosnąć 

- tłumaczył Wolfinger. 

Ze statystyk wynika, że z każdym kolejnym rokiem po 32. urodzinach szanse na rozwód wzrastają o 5 proc. 

Co sądzicie o tym badaniu? W jakim wieku braliście ślub? A może to jeszcze przed wami albo w ogóle nie planujecie zmieniać stanu cywilnego? 

Zobacz również: Zmiana nazwiska po ślubie - tak czy nie? Mężczyźni szczerze wyznali, co o tym myślą

Polecane wideo

Gdzie i jak obecnie mieszka Maffashion? Influncerka wyprowadziła się z synem z nowoczesnej willi
Gdzie i jak obecnie mieszka Maffashion? Influncerka wyprowadziła się z synem z nowoczesnej willi - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.10.2022 21:12
Miłam 29 lat jak za mąż wychodziłam, przynajmniej byłam pewna czego chce. Nie musiałam też z rodzicami czy teściami mieszkać bo już miałam swoje mieszkanie. Kasa z wesela poszła na jego urządzenie, kupienie agd i rtv, w tym irobota do odkurzania i innych urządzeń. Te osoby co w młodym wieku się żenią potem szybciej składają papiery rozwodowe.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.09.2022 06:29
Ja miałam 28, mąż tez i rok później marzyłam o rozwodzie :) na szczęście zmienił swoje podejście i jesteśmy teraz szczęśliwi, ale kosztowało mnie to dużo nerwów i przez ten pierwszy rok byłam bardzo nieszczęśliwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2022 20:31
Już widziałam młoda mężatkę na imprezie - mała 21 lat na początku deklarowała ze kocha męża i to takie cudowne wszystko , ufają sobie , mąż nie jest zły ze sama przyszła , nie potrzebuje się wyszaleć ogólnie lofffki i cukierki . Imprezę zakończyła z innym panem . Mąż pewnie się nie dowie nigdy ;) Nie znałam jej , to znajoma znajomego . Młody wiek nie sprzyja jednak poważnym związkom , oczywiście to nie reguła ale często tak bywa .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2022 10:54
Moim zdaniem nie ma takiego czegoś jak wiek idealny na ślub. Znam pary w moim wieku z 10 letnim stażem i mają się dobrze i pary które miały ślub właśnie w okolicach 30 stki i już są po rozwodzie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2022 09:22
Ooo przegapiłam swój czas...... jaka szkoda 😉
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie