Wesele 2022: Ile włożyć do koperty? „Nawet 700 zł od osoby”

Kwota może przyprawić o zawrót głowy.
Wesele 2022: Ile włożyć do koperty? „Nawet 700 zł od osoby”
Fot. Unsplash.com (Ricardo Moura)
14.08.2022

Miesiące letnie to szczyt sezonu weselnego. Młode pary coraz częściej zamiast kwiatów proszą o to, aby przynieść wino. Z kolei zamiast tradycyjnego prezentu wolą kopertę z gotówką. Podarunek nie zawsze bowiem jest trafiony, a pieniądze przeznaczyć można na różne cele. Ile włożyć do koperty, idąc na wesele w 2022 roku? Sprawdzamy.

Zobacz także: Boskie szpilki na sierpniowe wesele

Ile włożyć do koperty w 2022 roku?

Suma, którą powinno się włożyć do koperty, to bardzo indywidualna kwestia. Wpływa na nią wiele zmiennych - ilość osób, sytuacja finansowa czy stopień pokrewieństwa. Niestety, w ostatnim czasie wszystko bardzo podrożało, a co za tym idzie ceny organizacji wesela także poszybowały w górę. Nie tylko para młoda ma dużo wydatków. Osoba, która wybiera się na przyjęcie weselne również musi się z tym liczyć. Koperta jest tylko jednym z nich.

W 2022 roku para młoda, która bierze ślub i chce zorganizować wesele, musi brać pod uwagę, że średni koszt tzw. „talerzyka” dla jednej osoby wyniesie od 150 do nawet 500 zł. Już od jakiegoś czasu przyjęło się, że do koperty należy włożyć kwotę, która co najmniej koszt tego „talerzyka” pokryje. Dobrze jest widziane, aby suma włożona do koperty była wówczas o 100-200 zł wyższa. W najgorszym wypadku może dać to sumę rzędu nawet 700 zł od jednej osoby. Stopień pokrewieństwa również będzie odgrywał tu bardzo ważną rolę. Rodzeństwo, rodzice, dziadkowie i chrzestni zazwyczaj wręczają parze młodej od 800 zł do 1000 zł. Zdarza się także, że kwota ta jest nawet wyższa.

Koperta na wesele – tego nie powinno się robić

Goście weselni, którzy chcą wziąć udział w zabawie, a ich sytuacja finansowa w danym momencie średnio na to pozwala, powinni otwarcie porozmawiać z parą młodą. Jest to dobra alternatywa dla podarowania „oszukanej” bądź po prostu pustej koperty. Parze młodej prawdopodobnie bardziej zależy na spędzeniu tego dnia z bliskimi osobami niż na zebraniu jak największej sumy. Warto o tym pamiętać.

Zobacz także: Zdradź nam swoje imię, a dowiesz się, z kim powinnaś się związać

 

Polecane wideo

Blanka Lipińska pokazała dom rodzinny i… swoje zdjęcia na ścianach. „Duże samouwielbienie”
Blanka Lipińska pokazała dom rodzinny i… swoje zdjęcia na ścianach. „Duże samouwielbienie” - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.08 / 5
gość (Ocena: 5) 21.08.2022 22:40
Nie dałam pieniędzy, ale złożyłam się z inną parą na irobota, bo był na liście prezentów stworzonej przez nowożeńców. Uważam, że to dobry pomysł na poinformowanie gości co się chce i uniknięcie niepotrzebnych przedmiotów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.08.2022 00:29
Te kwoty są kuriozalne. Tak jak cała idea, że "powinno się zwrócić". Skąd to się wzięło, że goście mają fundować młodym wesele? Z jakiej racji? Wesele powinno być fundowane przez młodych, ewentualnie ich rodziców, wedle ich możliwości. A prezent to powinien być prezent, a nie zakamuflowany zwrot kosztów. Czasami serio nie rozumiem tego świata. Nie widzę powodu dawania komukolwiek kilkuset złotych, a tym bardziej kilku tysięcy jak niektórzy tutaj, tylko dlatego, że wzięli ślub. Byłam na dosłownie kilku weselach, wszystkie skromne i z prezentami symbolicznymi i rzeczowymi, na jednym wręcz poproszono, żeby nie dawać pieniędzy, ew. wesprzeć pewien określony cel. Nie jestem z biednej rodziny, ale lata temu przyjęliśmy zasadę, że drogie prezenty kupujemy sobie sami bez okazji, a na urodziny czy święta każdy dostaje prezent od całej rodziny do 150 zł. Tak, 150. Dzielone na pięć. Natomiast sam prezent ma być ciekawy i wyszukany. Da się? Da!
odpowiedz
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 16.08.2022 12:53
To prawda, że wszystko poszło w górę, ale każdy powinien dać tyle, ile jest w stanie. Nie powinno się określać odgórnej kwoty..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2022 11:18
U mnie nie było ani jednej pustej koperty, były jakieś po 50, 100 zł. Czy poczułam, że to brak szacunku? Nie. Bo wesela nie robi się dla prezentów. Cieszyliśmy się z obecności każdego, kto z nami tego dnia był.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.08.2022 00:35
Ja ostatnio dałam kopertę bez kasy, a niej piękna własnoręcznie zrobione kartka z życzeniami i kupony na weekend w luksusowym spa, do wykorzystania kiedykolwiek w ciągu roku. Para młoda przestała się do mnie odzywać. Dodam że na wesele poszłam sama, i panna młoda to daleka kuzynka .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie