Ślub bez wesela, wesele bez ślubu

Coś, co było nie do pomyślenia, dziś mało kogo dziwi.
Ślub bez wesela, wesele bez ślubu
Fot. Unsplash (Steven Cordes)
31.07.2022

Tradycja nam się poluzowała, unowocześniła i rozkwita w obiecujących kierunkach. Planując ślub i wesele pary młode mogą układać wszystkie tradycyjne elementy tych uroczystości jak puzzle – na miarę własnych marzeń, możliwości i potrzeb.

Zaślubiny zawsze były ważnym wydarzeniem rodzinnym i towarzyskim. Czy to na wsi, czy w mieście, w dawnych czasach i dziś. I takim pozostaną. Od kilku lat w Polsce obserwujemy jednak małą rewolucję w myśleniu o nich. - Ja bym nie powiedziała, że to mała rewolucja – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. - W polskiej tradycji dokonuje się przewrót niemal kopernikański. Coś, co było nie do pomyślenia, dziś mało kogo dziwi. Śluby bez wesela, przyjęcia weselne i wesela bez ślubu, śluby bez księdza i nawet bez urzędnika, tzw. humanistyczne. Kto o tym słyszał jeszcze 10 czy 15 lat temu? – pyta z uśmiechem ekspertka.

Zobacz także: Najpierw huczne wesele, a potem… długi

Ślub bez wesela

Kiedy zapytać pary, które decydują się na ślub, ale rezygnują z wyprawiania wesela o powody takiej decyzji, zazwyczaj odpowiadają: szkoda pieniędzy na wielką uroczystość, po której wielu gości obudzi się z kacem, inni będą objedzeni i zmęczeni, gdzie trudno będzie uniknąć kiczowatych zabaw i sprośnych dowcipów podchmielonych wujków. - Niekiedy nowożeńcy zapraszają swoich gości prosto z kościoła do przykościelnych ogrodów lub do salki parafialnej na lampkę szampana i drobne przekąski, aby podziękować im za przybycie – mówi Dokić-Pietuszko. - To bardzo miły gest i zupełnie wystarczający, nie ma obowiązku urządzania wesel, jeśli młodzi tego zupełnie nie czują – podkreśla.

Dawniej ciężko było „wywinąć się” od wesela, jeśli rodzice mieli swój duży udział finansowy np. w kupnie lub urządzeniu domu dla pary młodej lub deklarowali opłacenie całej imprezy, „bo jakże tak brać ślub bez wesela?!, co ludzie powiedzą?”. Obecnie na ślub w Polsce decydują się ludzie w okolicach trzydziestki i więcej, nie jak dawniej – dwudziestki, najczęściej już samodzielni albo na tyle dorośli, że nie chcą być traktowani jak dzieci. Jeśli bardzo nie chcą wesela, nie wyprawią go.

Ślub bez tłumu gości

Popularne staje się zawieranie małżeństw za granicą. W kameralnym gronie, w wymarzonym zakątku świata, nie tyle aby uciec od weselnej presji, co, aby ten dzień przeżyć intymnie, wyjątkowo i tylko ze sobą. Wybierane kierunki to Włochy, Grecja, Portugalia, Zanzibar, Bali, Gruzja. Młodzi wyjeżdżają wyłącznie z najbliższą rodziną lub bez, i ze świadkami. Po ślubie zwykle zjawiskowym i wzruszającym, wspólny obiad i od razu podróż poślubna. - To rozwiązanie dla par, które cenią sobie wolność i mają duży dystans do tradycji – komentuje Dokić-Pietuszko.

Dodajmy, że często w mediach społecznościowych dzielą się wrażeniami i… cenami. A te mówią same za siebie: w Polsce wszystko co ślubne lub weselne jest znacznie droższe niż nawet te same dekoracje, obuwie, jedzenie – bez tych przymiotników.

Wesele bez ślubu

Bywa i tak, że pary młode decydując się na ślub w odległych krańcach świata, powróciwszy z podróży decydują się na wyprawienie wesela. - To wariant pozwalający połączyć marzenie o ślubie w wymarzonym miejscu świata i dzielenie radości z rodziną i przyjaciółmi – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. Ale nie tylko wyjazdowe śluby w ten sposób są świętowane. Bywa, że decyduje się na kameralny ślub w kościele, aby nie stawiać gości, którzy z kościołem nie mają lub nie chcą mieć nic wspólnego w niezręcznej sytuacji.

- To znak naszych czasów – potwierdza ekspertka z portalu katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – Obserwując trendy można dojść do wniosku, że kościół jako miejsce na ślub staje się miejscem dla osób naprawdę głęboko wierzących. Jeśli para pragnie sakramentu z pobudek duchowych, często decyduje się na właśnie taki wariant ślubu. Jak uzasadnia swoją decyzję? Że to nie spektakl teatralny, a wydarzenie, w czasie którego młodzi chcą mieć wokół siebie ludzi, którzy się z nimi i za nich pomodlą – wyjaśnia.

Zobacz także: 500+ dla małżeństw. PiS rozważa wprowadzenie nowego programu?

Ślub nie ślub i prawdziwe wesele

Nowością ostatnich lat są jednak śluby tzw. humanistyczne. Praktykowane często przez pary jednopłciowe – z uwagi na niemożność zawarcia małżeństwa w świetle polskiego prawa, a także pary „po przejściach”, które pragną dzielić ze sobą życie, czują potrzebę publicznej deklaracji w uroczystej atmosferze, ale po wcześniejszych rozczarowaniach nie zamierzają lub nie mogą sformalizować związku. To ślub symboliczny – małżonkowie ślubują sobie miłość w obecności przyjaciół, wypowiadając słowa przez siebie ułożonej przysięgi. Symboliczny, bowiem nie ma konsekwencji prawnych. Po takiej uroczystości wesela zwykle smakują podwójnie.

Mat. prasowe

PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

 

Polecane wideo

Ubrania, których nie wolno zakładać gościom na wesele. To niedopuszczalne
Ubrania, których nie wolno zakładać gościom na wesele. To niedopuszczalne - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
ERER (Ocena: 5) 05.08.2022 19:38
Dostaję ponad 130 dolarów za godzinę pracy z domu. Nigdy nie sądziłem, że dam radę, ale moja koleżanka zarabia na tym ponad 20502 $ miesięcznie i przekonała mnie, żebym spróbował. Możliwość z tym jest nieograniczona. Więcej informacji.... 𝙬𝙬𝙬.𝙘𝙖𝙨𝙝𝙙𝙤𝙭.𝙘𝙤𝙢
odpowiedz
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 01.08.2022 15:51
Ślub to sprawa indywidualna i każdy powinien decydować za siebie :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.07.2022 21:56
Po prsotu zycie jest coraz drozsze i ludzie nie chca rezygnowac z wygody i standardu zycia, na rzecz zadluzenia na wiele lat, na jedna impreze. Lepiej te pieniadze przeznaczyc na mieszkanie, czy podroz poslubna.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.07.2022 21:55
Jak mozecie pisac, ze po slubie, ktory nie ma konsekwencji prawnych, takie wesele smakuje podwojnie?
odpowiedz
. (Ocena: 5) 31.07.2022 17:09
Kto ma robloxa? Bo ja mam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie