Podziękowania dla rodziców: punkt obowiązkowy każdego wesela?

Forma podziękowania zależy od Waszego wyczucia, wzajemnych relacji i stopnia zażyłości. A co, jeśli pochodzimy z niepełnej rodziny lub patchworkowej?
Podziękowania dla rodziców: punkt obowiązkowy każdego wesela?
Fot. Unsplash (Ozkan Guner)
22.07.2022

Dzień ślubu jest momentem, kiedy dwie rodziny łączą się w jedną. Każde z państwa młodych ma własnych rodziców, ale od tego dnia zyskuje też często dwoje ludzi, do których także może się zwracać: mamo, tato. Forma podziękowania tej czwórce zależy od Waszego wyczucia, wzajemnych relacji i stopnia zażyłości. A co, jeśli pochodzimy z niepełnej rodziny lub patchworkowej? O wszystkim tym przeczytacie poniżej.

Zobacz także: Zamieniła zwykłą sukienkę z Bershki za 100 zł w zjawiskową kreację ślubną. Musicie to zobaczyć!

Podziękowania dla rodziców na weselu

Podziękowania dla rodziców to kwestia szacunku do nich i forma wyrażenia wdzięczności za życie, wychowanie i ich obecność. - Nawet jeśli relacje z rodzicami nie należą do łatwych, państwo młodzi często decydują się na publiczne wyrażenie podziękowań – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu katalogu ślubnego PlanujemyWesele. - Bywa, że jest to łatwiejsze niż w cztery oczy, a dla rodziców zawsze wzruszające. Naszą ekspertkę poprosiliśmy o kilka podpowiedzi co do formy podziękowań.

Najprostsza forma podziękowania: toast

Toast za rodziców należy wcześniej przygotować. Może być w poważnym tonie, może być żartobliwy, ale tak sformułowany, aby jasne było dla wszystkich, że w ten sposób państwo młodzi naprawdę chcą uczcić swoich rodziców. Toast jest też na tyle bezpieczny, że do zaakceptowania dla tych rodziców, których publiczne zwrócenie na nich uwagi krępuje.

Kameralnie, we własnym gronie

Jeśli dla rodziców nawet toast okazałby się zbyt krępujący, państwo młodzi podziękować powinni jeszcze przed ślubem. Kolacja w dobrej restauracji to doskonała okazja, aby w kameralnym gronie wyrazić wdzięczność za to, że są, a także za pomoc w przygotowaniach do ślubu i wesela.

Opowieść o drodze do dnia ślubu: album lub film

Specjalnie dla rodziców zmontowany film to wspaniała pamiątka i szansa na wyrażenie uczuć nie wprost. Jeśli młodzi mają filmy z dzieciństwa, na których utrwalono wspólnie spędzany czas – warto z nich ułożyć opowieść o dorastaniu dwojga małżonków do dnia ślubu, można pokusić się o komentarz z przymrużeniem oka, ale wzruszający. Rodzice obojga na pewno docenią dzieło. Podobnie można ułożyć album ze zdjęciami tworzącymi opowieść o dwóch rodzinach i dwojgu ludzi, którzy odnaleźli się we wszechświecie. Plus zdjęcia ze ślubu i wesela. Taka pamiątka będzie wielokrotnie oglądana, gwarantujemy.

Zrób to sam: komiks

Komiks to bardzo wdzięczna forma opowiedzenia rodzicom o tym, jak młodzi ich postrzegają, co pamiętają, z jakich sytuacji do dziś się śmieją. Jeśli któreś z państwa młodych rysuje, warto pokusić się o komiks ślubny. Może zahaczać o przeszłość, ale może też być fantazją na temat przyszłości, opowiedzieć o marzeniach i relacjach.

Plakat lub okładka ulubionego czasopisma

To się zawsze sprawdza i zawsze cieszy. Plakat z podobizną rodziców można wykonać dla każdego z osobna albo dla obojga razem – zależy od ich zażyłości i upodobań. Może to być Casablanca, gdzie pojawi się twarz ojca i mamy, albo na przykład jeden z Avengersów. Jeśli mama lubi zaglądać do Elle, Vogue’a czy Twojego Stylu – uśmiechnie się, widząc swoją podobiznę na okładce jednego z nich. Odpowiednio dobrane napisy, i gotowe!

Wspólne wykonanie piosenki

Są piosenki weselne przeznaczone specjalnie na okazję podziękowania rodzicom. Jeśli państwo młodzi czują się na siłach, mogą wspólnie wykonać taki utwór. Powinien być jednak doskonale przygotowany – to nie występ karaoke. Jeśli są muzykalni i grają na instrumentach – mogą zaplanować mini koncert dedykowany rodzicom.

Kosz kwiatów i ulubionych smakołyków

Kosz pełen okazałych kwiatów, wykwintne czekoladki i butelka szampana lub wybornego wina to kolejny pomysł na gest wobec rodziców. Nieco bardziej formalny, ale na pewno zostanie doceniony.

Zobacz także: Już nie dziewczynki. Babcie sypiące kwiatki na ślubie to najbardziej wzruszający trend, jaki zobaczysz

Rodziny niepełne i patchworkowe

Coraz częściej jest tak, że młodzi pochodzą z rodzin, w których rodzice się rozstali, pozakładali nowe rodziny lub są w nieformalnych związkach. - Ślub i wesele to często jedyna okazja do spotkania w tak szerokim gronie – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. - Jeśli relacje są poprawne lub neutralne, może okazać się, że przerodzą się w bardziej serdeczne. Wspólnie spędzony czas w gronie innych gości, rozmowa, radość ze szczęścia dzieci, dobre jedzenie i taniec zrobią swoje. Także sposób sformułowania podziękowań. Powinny uwzględniać rodziców biologicznych, ale także osoby, które w życiu panny młodej lub pana młodego pełniły rolę rodzica. Jeśli jednak byłoby to niezręczne, najlepiej będzie zaprosić rodziców biologicznych na kolację w kameralnym gronie – podkreśla.

Mat. prasowe

PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

3 znaki zodiaku stworzone do małżeństwa. To idealni kandydaci na męża
3 znaki zodiaku stworzone do małżeństwa. To idealni kandydaci na męża - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 16.08.2022 13:00
Podziękowania na weselach są zawsze bardzo miłe. Szczególnie dla rodziców :)
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 25.07.2022 07:47
Najgorzej jest jak zwiazesz się z mężczyzną który ma "patchworkowa" rodzinę. Wówczas nie ma za co dziękować, bo większość ma traumę gdy myśli o rodzinnych uroczystościach.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie