Goście weselni przybywają! Jakie są zasady organizowania dla nich noclegu?

Podpowiadamy, jak rzetelnie podejść do tematu.
Goście weselni przybywają! Jakie są zasady organizowania dla nich noclegu?
Fot. Unsplash (Josh Withers)
13.07.2022

Zapraszając gości z odległych stron na ślub i wesele należy zadbać o ich komfort, w tym nocleg. Nie zawsze państwo młodzi muszą ponosić wszystkie koszty zakwaterowania, choć jest to w dobrym tonie. Podpowiadamy, co wypada, a czego nie. Najważniejsze: bądźcie szczerzy i wobec swoich portfeli, i wobec zaproszonych gości.

Dawniej kwestia przenocowania gości weselnych wiązała się z potrzebami pojedynczych członków rodziny, przybywających na przykład z zagranicy. Obecnie śluby i wesela lubimy organizować w miejscach innych niż miejsce zamieszkania państwa młodych i ich rodzin. Mieszkamy w Krakowie, ale marzy się nam ślub w górach lub nad morzem? Nie ma sprawy! Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: jeśli nasza rodzina musi przejechać lub nawet przelecieć wiele kilometrów, to co z noclegiem?

Podpowiadamy, jak rzetelnie podejść do tematu.

Zobacz także: Jaki prezent ślubny ucieszy nowożeńców?

Wesele, wesele, a gdzie i na czyj koszt zanocujemy?

Zwyczajowo koszt noclegu ponosi para młoda – tak mówią ogólnie pojęte zasady gościnności i savoir-vivre’u. Jeśli organizujemy ważną dla nas uroczystość i zależy nam na czyjejś obecności, musimy zapewnić rodzinie i najbliższym komfort i bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli goście jadą do nas z bardzo daleka. Nie każdy z naszych gości gotów jest ponieść takie koszta – poza tym, że na własny koszt przyjeżdża na ślub i wesele.

Zanim się zdecydujemy na wesele z daleka od domu

Warto sprawdzić i uważnie wybadać – już kiedy zapraszamy gości – czy będą gotowi dzielić koszty wynajmu na przykład hotelu. Nie jesteśmy korporacją, lecz rodziną, więc jeśli zależy nam szczególnie na czyjejś obecności, a wiemy, że to zbyt wielki wysiłek finansowy, warto porozmawiać z innymi, tak aby w sumie dało się zgromadzić wszystkich o obecności których marzymy. Jedni zapłacą więcej, inni wcale.

Zniżki i rabaty hotelowe

- Wesele, zwłaszcza w oddaleniu od domu, planujemy z dużym wyprzedzeniem – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – dlatego zyskujemy czas na negocjacje i z hotelem lub pensjonatem, i na rozeznanie w rodzinie, jak rozłożyć koszta. Bardzo często hotele oferują duże zniżki w zależności od liczby gości i czasu złożenia rezerwacji oraz przedpłat – podpowiada ekspertka.

A jeśli nie, to co?

Ślub i wesele planujemy z dużym wyprzedzeniem, podliczając wszelkie koszty. Jeśli okaże się, że wesele w Zieleńcu, Bukowinie, Mikołajkach czy Krynicy Morskiej przekracza możliwości finansowe, zawsze można zmienić plany, a do każdej z tych miejscowości wybrać się w podróż poślubną. Inna opcja: ograniczyć dotkliwie liczbę gości.

Co jest nietaktem

Nietaktem jest brak informacji co do noclegu wobec gości przybywających z daleka. Należy poinformować ich, że czeka na nich nocleg, podać dokładny adres a nawet mapkę – w jakiej odległości od miejsca ślubu i miejsca wesela znajduje się zarezerwowany nocleg. Nietaktem jest także brak informacji, jeśli państwo młodzi pokrywają jedynie część kosztów. O tym należy powiedzieć już przy zapraszaniu gości, którzy powinni być przygotowani, że na przykład połowę ceny za nocleg przyjdzie im pokryć z własnych pieniędzy. Koniecznie poprośmy przy tym o potwierdzenie przybycia do konkretnego, wybranego przez nas, dnia, żeby tuż przed ceremonią móc ostatecznie potwierdzić rezerwację.

- Przez nocleg dla gości weselnych rozumie się zazwyczaj noc po ceremonii i to ona podlega opłacie przez parę młodą. Jeśli ktoś z rodziny życzy sobie przyjechać wcześniej i/lub wyjechać później, wówczas koszty ponosi sam – podpowiada ekspertka z PlanujemyWesele.

Mat. prasowe

PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na lipiec
Horoskop MIŁOSNY na lipiec - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 16.08.2022 13:05
Warto dobrze się zastanowić nad kwestią noclegu. Może być ona bardzo problematyczna dla gości, którzy nie mają go zapewnionego. W końcu to dodatkowy koszt :/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie