Dekoracje ślubne: co z nimi zrobić po weselu?

Podpowiemy Wam, co zrobić z kupionymi dekoracjami ślubnymi po weselu, żeby było ekonomicznie i z głową.
Dekoracje ślubne: co z nimi zrobić po weselu?
Fot. pexels (Kseniya Kopna & Ekaterina)
30.05.2022

Wiele par młodych decyduje się na kupno dekoracji ślubnych, nie na wypożyczenie. Wiele innych – na wypożyczenie większych konstrukcji, ale kupno drobniejszych elementów. Podpowiemy Wam, co zrobić z kupionymi dekoracjami ślubnymi po weselu, żeby było ekonomicznie i z głową.

Pomysłów jest wiele – wystarczy dołączyć do grup na Facebooku lub zapisać się na fora internetowe, aby się o tym przekonać. - Planowanie, do czego wykorzystamy zakupione dekoracje ślubne po weselu, warto zacząć już na etapie ich zakupu – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. - Na przykład zamiast kupować pierwsze litery imion lub całe imiona młodych, można je zastąpić napisem „Pani i Pan” albo „Mrs & Mr”, wówczas łatwo będzie je odsprzedać.

Zobacz także:  Dlaczego Polacy się rozwodzą? Zdaniem prezesa Centrum Życia i Rodziny to wina... „Mody na sukces”

Jak wybierać dekoracje ślubne?

Jeśli decydujemy się na zakup akcesoriów typu podtalerze, świeczniki, świece – wybierajmy jak najbardziej uniwersalne. Podobnie girlandy sztucznych kwiatów, stojaki na kwiaty i wazony. Część warto będzie zatrzymać, podzielić się nimi z rodziną, a część będzie można sprzedać lub wymienić. - Ślub i wesele to wielkie przygotowania i wielkie emocje – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. - Często robimy zakupy „marzeniami”, wydając zbyt wiele lub kupując zbyt pochopnie. Może cieszyć fakt, że w trendach ślubnych 2022/2023 bardzo ciekawy jest zero waste! Dotyczy on także dekoracji ślubnych - podkreśla ekspertka.

Dać drugie życie dekoracjom ślubnym

To jest znakomity pomysł, aby wykorzystywać dekoracje ślubne w dalszym życiu. Dobrej jakości posłużą przez kolejne lata na co dzień lub używane na szczególne okazje: święta, rodzinne zjazdy i proszone kolacje. Warto mieć ozdobne podtalerze, zapas świec, świeczniki, lampiony do ogrodu, na werandę lub balkon. Sztuczne kwiaty już dziś robione są tak, że z powodzeniem udają świeże. Girlandy mogą wzbogacić wizualnie każdy ogródek. Łuk ślubny da się wykorzystać w ogrodzie – jeśli nie własnym, można go oddać lub sprzedać komuś, kogo ucieszy.

Przechodnie dekoracje ślubne

Znakomitym pomysłem jest kupienie dekoracji na spółkę ze znajomymi, którzy niedługo po Was (lub przed Wami) planują ślub i wesele. Po uroczystościach będziecie mogli podzielić się tymi, które zachcecie zatrzymać i sprzedać pozostałe. Pomysł ten sprawdza się zwłaszcza wówczas, kiedy chcemy udekorować salę weselną sztucznymi roślinami czy doniczkowymi, lampionami lub kiedy na przykład kupiliśmy stojaki cylindryczne, przy których goście mogą stanąć w dowolnym miejscu ogrodu, aby spokojnie porozmawiać, popijając drinki lub spożywając przekąski. Podobnie tiule z organzy – nie znajdą raczej innego zastosowania, dlatego po wypraniu można je przekazać dalej.

Numerki na stoły i kokardy do dekoracji ślubnych krzeseł, dekoracje ślubne na samochód

Krzesła ślubne warto wypożyczyć, ale kokardy i numerki na stoły można wykonać samodzielnie, a po uroczystości odstąpić innej parze, która na przykład nie ma czasu na robótki ręczne lub zapomniała o tego typu detalach. Na forach internetowych sporo jest próśb o ratunek w ostatniej chwili! Poszukiwane last minute są także ledowe napisy typu LOVE, MIŁOŚĆ, STO LAT, KOCHAM CIĘ przekazane w prezencie na pewno ucieszą niejedną osobę. Zawsze też można je odsprzedać.

Zobacz także: Sytuacje, w których ksiądz nie udzieli ślubu kościelnego

Co zrobić z bukietem ślubnym?

Jeśli chcemy zatrzymać bukiet ślubny, by cieszył oczy jeszcze przez dłuższy czas, warto zdecydować się na zabieg liofilizacji w profesjonalnej kwiaciarni. Nie wszystkie kwiaty dobrze wyglądają ususzone, nie każdy też lubi mieć w domu suszki. Kwiaty liofilizowane wyglądają jak świeże.

Jak sprzedać dekoracje ślubne?

- Najważniejsze jest, aby o dekoracje ślubne zadbać od razu po weselu – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. - Nie wrzucać do garażu na potem, zwykle owo potem zamienia się na wieczne nigdy. Najlepiej od razu posegregować je na te do sprzedania, do oddania i do zatrzymania. Warto do tego przeglądu zaprosić świadkową, siostry lub przyjaciółki – i przy okazji powspominać, pośmiać się i miło wspólnie spędzić czas.

Czy oddajemy, czy sprzedajemy – powinny być w bardzo dobrym stanie. A sprzedać można, gdzie najwygodniej: na forach ślubnych, platformach sprzedażowych regionalnych lub ogólnopolskich, albo na żywo: na okolicznym pchlim targu, w second handach, lub wyprzedażach garażowych, które organizowane są w wielu dzielnicach miast. Popularne są także wyprzedaże „domówkowe” i tak zwane „wymianki”, na których często pojawiają się ślubne akcenty. Wszystko zależy od indywidualnej fantazji sprzedających.

Mat. prasowe

--------------------
PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Wymarzona sesja ślubna. Pomysły, na które warto namówić fotografa
Wymarzona sesja ślubna. Pomysły, na które warto namówić fotografa - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
Iga (Ocena: 5) 22.06.2022 13:00
Ja swoje zaproszenia ślubne oprawiłam w ramkę - Amelia Wedding robi je takie piękne, że tylko to mogłam z nimi zrobić, pasują do wnętrza :)
zobacz odpowiedzi (1)
Daga (Ocena: 5) 06.06.2022 10:33
Ja oddałam to co się nadawało mojej psiapsi, która za dwa tygodnie ślub ma. Mi już nie są potrzebne, a jej się przydadzą. Oprócz tego w prezencie dostaną ode mnie jeszcze Roombe i słoik z fajnymi cytatami :)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.06.2022 10:34
Spal w piecu. Węgiel drogi, drewno, gaz...pal w piecu i już.
odpowiedz
Marika03 (Ocena: 5) 30.05.2022 22:26
Po pierwsze nie robiłam za dużo niepotrzebnej dekoracji, kwiaty rozdałam po najbliższej rodzinie, zamówioną księgę gości z pracowni tadam czy nawet skrzynkę na koperty zostawiliśmy sobie na pamiątkę. Resztę rzeczy odsprzedałam koleżance, która też będzie mieć ślub w podobnym stylu, a chciała trochę zaoszczędzić :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie