Kredyt na wesele – nieroztropność czy realizacja marzeń?

Podpowiadamy, jak oszacować koszty wesela.
Kredyt na wesele – nieroztropność czy realizacja marzeń?
Fot. Unsplash
25.05.2022

Nie macie wystarczających środków na swoje wesele, a nie chcecie iść na zbyt duże kompromisy? Wzięcie pożyczki z banku na ślub i przyjęcie to jedno z dość często wybieranych przez pary rozwiązań. W obecnej sytuacji pytanie: „czy kredyt gotówkowy jest rozsądnym pomysłem?” jest jednak bardzo ważne. Podpowiadamy, jak oszacować koszty wesela i ocenić, czy wzięcie kredytu na wesele jest w Waszym przypadku rozsądne, czy raczej ryzykownie.

Polecamy także: QUIZ: Jaka suknia ślubna idealnie do Ciebie pasuje?

Aby móc się podzielić z bliskimi i znajomymi radością w Waszym pięknym dniu, cieszyć się obecnością gości i zapewnić im jak najlepsze warunki do zabawy, wiele par jest w stanie zrobić naprawdę wiele. - Pomysłowość panien młodych nie zna granic! Tak modny i ważny trend zero waste pozwala na dokonanie cięć w budżecie, bez ryzyka spadku atrakcyjności przyjęcia. Oferty sal weselnych są zróżnicowane zarówno pod względem stylu, jak i oferty menu oraz ceny. Różne są też jednak marzenia, mogą być z wyższej półki, jak na przykład wesele pałacowe czy wyjazdowe dla kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu osób – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Kredyt na ślub i wesele w 2022 – nieroztropność?

Z powodu tak ważnego dla Was wydarzenia, świat niestety nie weźmie urlopu od drożyzny, inflacji, hossy i bessy na rynkach giełdowych. Biorąc kredyt gotówkowy czy jakikolwiek inny, pamiętajcie, że trzeba go będzie spłacić, niezależnie od ekonomii globalnej, w kraju i Waszym domu. Dlatego zadajcie sobie pytanie wprost: czy kredyt na ślub i wesele to jednak nie – jak dosłownie ocenia wiele internautek – głupota? Nawet jeśli sądzicie, że będziecie w stanie kredyt lub pożyczkę na wesele spłacić – rozpatrzcie naprawdę gruntownie wszelkie za i przeciw, zanim podpiszecie zobowiązanie.

Drugi aspekt brania kredytu na wesele: mierz koszty wesela na swoje możliwości. Jeśli odbiegają mocno od marzeń, a kredyt przekracza granice zdrowego rozsądku, rozważcie, czy nie lepiej przeznaczyć go na coś bardziej trwałego. Wesele to jednak, jedno- dwudniowa impreza. Choć bardzo ważna w życiu każdej pary, jednak – dla otoczenia poza najbliższymi – po prostu okazja do spotkania, wspólnej zabawy. Może warto swoje marzenia przekierować na skromniejsze przyjęcie (tak modne po epidemicznych ograniczeniach), do 50 osób? Może tez warto zdolność kredytową zostawić sobie na bardziej trwałe wydatki – mieszkanie, auto, ale i może na podróż życia? A może na piątą czy dziesiątą rocznicę ślubu, kiedy Wasza sytuacja finansowa znacząco się poprawi?

Kiedy warto wziąć kredyt na ślub i wesele?

Kiedy macie luz finansowy i perspektywy. Kredyt gotówkowy warto wziąć, kiedy bardziej opłaca się z niego skorzystać niż wyprawić przyjęcie na kilka osób. Bo na przykład wiadomo, że środki przekazane w darowiznach lub w prezencie zaspokoją te potrzeby. Można o kredycie pomyśleć, kiedy spełnionych jest kilka warunków: stałe zatrudnienie przede wszystkim lub stałe dochody. Z waszej perspektywy: stabilna sytuacja w rodzinie, aby w razie czego pomogła spłacić zobowiązanie. I jeszcze, kiedy możecie raty kredytu gotówkowego spłacić szybko.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka – co lepsze na sfinansowanie wesela?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy należy spełnić kilka warunków: przede wszystkim mieć stałe zatrudnienie lub udokumentowane stałe dochody. Stałe zameldowanie, akceptowalną dla analityka historię kredytową. Kredyt gotówkowy nie wymaga rozliczeń fakturowych i dokumentowania, na co wydaliście pożyczone pieniądze. Kredyt gotówkowy często warto zaciągnąć w banku, w którym jedno z was ma od lat własne konto – nie musi tak być, ale warto sprawdzić. A potem ze „swoim” bankiem ponegocjować warunki.

Pożyczki „na już” oferowane są najczęściej przez tzw. „chwilówki” – jeśli zdecydujecie się skorzystać z takiej usługi po raz pierwszy, znajdźcie takie, które dla pierwszych klientów mają ofertę 0 kosztów. I tylko wtedy, kiedy suma pożyczki na wesele nie jest duża (bardziej 2 lub 3 tys. zł niż 20 tys. zł) i możecie ją spłacić w ciągu 30 dni, na które zwykle w takich firmach jest zawierana na 0 procent. Później odsetki galopują. Pokusy chwilówek warto jednak całkowicie unikać.

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy na wesele

Jeśli zdecydujecie się na zobowiązanie wobec banku, zaciągając kredyt gotówkowy, ważne są negocjowane stałe raty na czas spłaty, ubezpieczenie kredytu, ewentualne ukryte koszty. - To nie są łatwe łamigłówki, więc jeśli para nie ma doświadczeń z zaciąganiem kredytów, warto skonsultować tę decyzję z najbliższymi: przyjaciółmi lub kimś z rodziny, kto ma o tym spore pojęcie. Emocje zaciemniają oczy, warto mieć przy sobie kogoś od nich na temat kosztów ślubu i wesela wolnego – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. Ukryte koszty bywają pułapką. Ubezpieczenia kredytu gotówkowego także.

Zobacz również: Grzechy, za które „pójdziesz do piekła”. Ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić szczególną uwagę, szukając dobrej oferty

1. Okres kredytowania – jaki będzie najkorzystniejszy dla Was
2. Trzeba sprawdzić RRSO – czyli stopy procentowe kosztów kredytu w danym banku w skali roku
3. Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów
4. Należy sprawdzić, co dokładnie obejmuje ewentualne ubezpieczenie kredytu – warto wziąć je pod uwagę w przypadku większych sum do spłaty. Zawarcia polisy wymagają też czasem same banki

--------------------
PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

„Naga suknia ślubna” podzieliła internautów. „Wszystko w niej widać”
„Naga suknia ślubna” podzieliła internautów. „Wszystko w niej widać” - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
Œh mēñēlß (Ocena: 5) 29.11.2022 08:28
Čiæg pæg mæjtki ßčiæg
odpowiedz
Mądra suwka (Ocena: 5) 29.11.2022 08:24
Sam mas 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000iq na minusie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.11.2022 08:26
AIM sunny day mendou my tu raty sendou ooooooooiiioiooiooiiiiiiiiii macie 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000iq na - hahahaha xdddd
odpowiedz
Jestem bardzo miła 😁 (Ocena: 5) 13.11.2022 08:53
13 карт♥️♦️♣️♠️: Габриэль🤎 , Куромако🖤, Данте❤️, Феликс💛, Вару💚, Зонтик💙, Ромео 💖 , Пик 💜
odpowiedz
Marvel (Ocena: 5) 29.10.2022 09:02
Znowu to powiem zielone zielone robie zielone e e e bawię sie łańcuhna mnie e e w patrząc się drimerzy pięknie oj pięknie e zielone leczą z nieba ja je chce end
odpowiedz

Polecane dla Ciebie