Wzięliśmy cichy ślub

Cichy ślub to bardzo nieoczywisty wybór, dlatego decydując się na niego, państwo młodzi powinni dobrze go sobie samym uzasadnić.
Wzięliśmy cichy ślub
Fot. Unsplash (Jacalyn Beales)
29.03.2022

Wydaje się, że takie śluby zdarzają się tylko na filmach, ale nie. Zdarzają się, i to coraz częściej, także w Polsce. Zwłaszcza w dużych miastach, zwłaszcza w pandemii i zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. Oraz takich, gdy cichy ślub parze młodej wydaje się najlepszym, romantycznym sposobem na przeżycie dnia, kiedy złączą się na resztę życia.

- Ciche śluby wciąż należą w Polsce do rzadkości – potwierdza Karolina Dokić-Pietuszko z katalogu portalu PlanujemyWesele. - Nawet jeśli państwo młodzi pragnęliby ślubu bez gości, często z tego pragnienia rezygnują z obawy przed reakcją rodziny i przyjaciół. Zdecydowana większość par marzy jednak o swoim wielkim polskim weselu.

Zobacz także: Ta suknia ślubna bije rekordy popularności na Pintereście! Idealna?

Dlaczego cichy ślub?

Powodów jest tyle, ile par, które się na ślub bez gości decydują. Dla dziennikarzy Franki i Kuby powodów było kilka. - Moi rodzice nie byli zachwyceni Kubą – opowiada Franka. - Dokładnie nie wiem, co im się nie podobało, ale im w ogóle mało kto się podoba. Przyzwyczaiłam się, że o swoich ważnych decyzjach informuję ich po fakcie – bo jednak zależy mi na ich zdaniu na tyle, że negatywna opinia mogłaby pozbawić mnie radości czy determinacji. Nie chodzi tylko o małżeństwo, ale wcześniej wybór kierunku studiów, wyjazd za granicę czy wybór pracy. Wiedzieli, że myślimy z Kubą o sobie poważnie. Powiedzieliśmy im po cichym ślubie.

Ta para zdecydowała się nie zapraszać nikogo poza świadkami. Do rodziców Franki Kuba przyniósł bukiet kwiatów, kiedy przyszli na niedzielny obiad, swoim rodzicom przywiózł Frankę. A ci przyjęli ją entuzjastycznie. Wyprawili przyjęcie w swoim domu za miastem, naspraszali swoich przyjaciół, wspólnie przygotowali pyszne jedzenie i przez wiele godzin było opowiadanie historii nie tylko rodzinnych, dużo śmiechu, tańce na ganku do białego rana. Po cichym ślubie w urzędzie stanu cywilnego Franka i Kuba zaprosili świadków do siebie, było kilka toastów, wesoły obiad i spacer.

- Bywają sytuacje, kiedy cichy ślub pomaga uniknąć konfrontacji z reakcją rodziców jednej ze stron – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. - I wszystko jest OK., jeśli nowożeńcom jest z taką decyzją dobrze.

Z kolei Bogna i Edek, prywatni przedsiębiorcy, czmychnęli do Aten, aby ślub jedynie w obecności świadków wziąć w polskim konsulacie, i od razu ruszyć w podróż poślubną. Kiedy po powrocie dowiedzieli się o tym znajomi – większość pogratulowała odważnego i romantycznego pomysłu. -

- Ciche śluby częściej zawierane są przez pary, które decydują się na ślub cywilny – dopowiada ekspertka. Ale na przykład na ślub konkordatowy jedynie w obecności świadków zdecydowali się także Monika i Jean Pierre.

- Moja pierwsza żona zmarła po długiej chorobie niespełna pół roku wcześniej – tłumaczy decyzję Jean Pierre. - Monika była wdową dłuższy czas. Oboje mieliśmy już w życiu swoje huczne wesela. Poznaliśmy się 30 lat wcześniej na studiach w Łodzi, nasze ponowne spotkanie było wspaniałe. Ślub w łódzkiej kolegiacie był dla nas ważną przysięgą przed Bogiem i sobą samymi, ważnym aktem zaufania przed wspólnym zamieszkaniem w moim domu we Francji. Zdecydowaliśmy, że moim dzieciom i wnukom powiemy o tym po kilku miesiącach, kiedy łatwej im będzie zaakceptować moją decyzję. Dziś są szczęśliwe, widząc, jak bardzo my z Moniką jesteśmy ze sobą szczęśliwi. Nie mają nam za złe cichego ślubu.

Cichy ślub w sytuacjach wyjątkowych

W pandemii pary decydowały się na ciche śluby głównie dlatego, że nie chciały już zwlekać z zawarciem małżeństwa aż pandemia minie, z drugiej strony nie chciały narażać rodziny i przyjaciół na zachorowanie.

- Ograniczenia co do liczby gości na ślubach i weselach także stanowiło dla wielu par młodych powód do decyzji o ślubie jedynie w obecności świadków – mówi Karolina Dokić-Pietuszko. - Bo jak z listy gości wybrać tych mieszczących się w dopuszczalnej liczbie? Jak pozostałym powiedzieć: przepraszamy, ale wy nie.

Nie raz nowożeńcy, którzy zdecydowali się na taki krok sami potem zdziwieni byli reakcją swoich niezaproszonych gości: informując po ślubie i wysyłając im zdjęcia lub nagranie wideo z uroczystości z drobnym, pamiątkowym upominkiem, spotykali się najczęściej z gratulacjami i podziękowaniem, że nie postawili swoich rodzin i przyjaciół przed trudną decyzją: iść czy odmówić z obawy przed COVID-em.

- Moi przyjaciele z Łomży byli w szoku, że tylko jedna osoba się obraziła – potwierdza Agnieszka. - Dla mnie też było ulgą, że wzięli cichy ślub. Spodziewam się dziecka i udział w ich ślubie i weselu byłby dla mnie dużym stresem.

Śluby w obecności wyłącznie świadków zdarzają się także – choć bardzo rzadko – na oddziałach szpitalnych i w domach opieki. Te ostatnie to raczej śluby ciche z wyboru – kiedy małżonkowie nie chcą „robić afery”, a pragną w ten sposób dać sobie odczuć, jak wyjątkowa połączyła ich więź.

Podróż zamiast hucznego ślubu i wesela

Marta i Łukasz zdecydowali się na cichy ślub, wiedząc z góry, że i rodzina, i przyjaciele łatwo im tę decyzję wybaczą, znając ich budżety i zamiłowanie do podróży. - Decyzja nie była dla nas taka oczywista – opowiada Marta. - Zanim ją podjęliśmy, zapytaliśmy rodziców, co o tym myślą, najbliższych przyjaciół i rodzinę. Generalnie byli na tak, od niektórych otrzymaliśmy nawet gotówkę w prezencie na szczęście na dalsze życie. Przesyłaliśmy zdjęcia z podróży po Japonii. Po powrocie z najbliższymi się spotkaliśmy, przywieźliśmy drobne podarunki i opowieści. Wszyscy byli zadowoleni, a najbardziej my. Z przyjaciółmi spotykamy się na ich ślubach i weselach.

Cichy ślub to bardzo nieoczywisty wybór, dlatego decydując się na niego, państwo młodzi powinni dobrze go sobie samym uzasadnić. Po co? Tak aby umieć uzasadnić go innym, nie urażając ich i bez potrzeby zmyślania. Podobnie jest z decyzją: poinformować o niej przed czy po uroczystości? Ale z tym dylematem zostawiamy Was samych.

Mat. prasowe

Zobacz także: Zmiana nazwiska po ślubie - tak czy nie? Mężczyźni szczerze wyznali, co o tym myślą

PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Rozpoczyna się nowy rok astrologiczny. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
Rozpoczyna się nowy rok astrologiczny. Oto horoskop dla wszystkich znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.05.2022 18:30
Na.jnvgzamkbaaaaaaa czy oko po pppaaaaaaa masz masz nie chcę pa ty.nmlmmllllllll LO kllopppp HDR Opiekunka kmmmm BBC
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.04.2022 11:38
My mieliśmy ślub w pandemii. Było wtedy 20 osób. Czy żałuję? Nie. Przynajmniej kasy dużo zaoszczędziliśmy i pojechaliśmy z mężem na wycieczkę i jeszcze irobota sobie kupiliśmy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.03.2022 09:56
wzięłam taki ślub - ja, mąż i świadkowie, a potem pojechaliśmy w góry. rodzina dowiedziała się po fakcie. oczywiście lekkie oburzenie było, ale to była moja decyzja i muszą ją uszanować :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2022 11:06
My zrobiliśmy skromne przyjęcie - tylko rodzuxe6, rodzeństwo i świadkowie. Obiad w restauracji, dalsza część imprezy u nas w domu. Osobiście byliśmy naprawdę zachwyceni taka formą uroczystości. Oczywiście część rodziny się obraziła, że jak to tak bez wesela, że nie zaproszeni, albo że nie zadzwoniliśmy. Ale mam to gdzieś. Na co mi ciotki, wujki i kuzyni z którymi i tak nie mam kontaktu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2022 02:50
Ślub kolejny od razu pół roku po śmierci żony. Pewnie już tylko czekali. Żadnaz was serio tego nie przyuważyla?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie