Ślub humanistyczny: Pomysły na przysięgę małżeńską

Ślub pozbawiony formalności i określonego schematu. Czy to możliwe?
Ślub humanistyczny: Pomysły na przysięgę małżeńską
Fot. Unsplash (Olga Solodilova)
06.03.2022

To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dwojga kochających się ludzi. Większość par marzy, by ślub był ceremonią wyjątkową i dopasowaną do nich. Spersonalizowaną i spełniającą od początku do końca ich oczekiwania. A o niektóre z nich trudno w sali urzędu stanu cywilnego lub w kościele, gdzie wszystko odbywa się według ściśle określonego porządku. I choć bez wątpienia śluby w kościele oraz w urzędzie stanu cywilnego mają urok, a za sobą tradycję, to jednak coraz więcej osób decyduje się na ślub w pełni na własnych warunkach.

O to, jak rozumiane są aktualnie śluby humanistyczne i o pomysłach na przysięgę małżeńską rozmawiamy z Karoliną Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Na czym polega ślub humanistyczny?

Dla kogo jest ślub humanistyczny?

To alternatywa dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą wziąć tradycyjnego ślubu. Ta, coraz popularniejsza forma zawarcia małżeństwa, jest idealna zwłaszcza dla tych, którym zależy na ceremonii idealnie dopasowanej do oczekiwań. To także rozwiązanie dla tych, którym ślub tradycyjny… nie wystarcza lub występują przeszkody, które uniemożliwiają zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem stanu cywilnego lub ślubu kościelnego. Tego typu uroczystość, którą prowadzi zazwyczaj mistrz ceremonii, idealna jest również dla osób różnego wyznania oraz par mieszanych narodowościowo, gdzie istotne jest podkreślenie ojczystych tradycji w czasie ceremonii.
Ślub humanistyczny to głównie rozwiązanie dla tych, którym wymiar społeczny uroczystości wystarczy, bowiem to wydarzenie nie rodzi skutków prawnych.

Zobacz także: Jak zminimalizować przedślubny stres

Czy słowa przysięgi są dyktowane jakimiś zasadami?

Składanie sobie nawzajem przysięgi to jeden z najbardziej wzniosłych momentów zawierania małżeństwa. W przypadku ślubu humanistycznego, zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych ceremonii, można w pełni mieć wpływ na to, jak będzie ona brzmiała. Czy będzie to wyznanie miłości, opowieść o wspólnej drodze, czy może wyrażenie pragnień o przyszłym życiu, a nawet piosenki z dedykacją – o tym małżonkowie mogą zdecydować sami.

Pełne emocji przemówienia mogą wzruszyć głębi zarówno ukochaną osobę, jak i zgromadzonych na uroczystości gości, dlatego przyszli małżonkowie przywiązują do nich ogromne znaczenie. Można także skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która wesprze parę w przygotowaniu przysięgi, która w pełni odzwierciedli emocje przygotowujących się do ślubu osób.

Ceremonie humanistyczne, ze względu na ich idealne dopasowanie do osobowości przyszłych małżonków, pełne są wzruszeń i humoru. Obecni podczas uroczystości goście dowiadują się także jakimi wartościami młodzi się kierują, jakie mają zainteresowania oraz pasje. To sprawia, że śluby humanistyczne są niezwykle emocjonalne.

Coraz częściej można spotkać się z tym, że mianem ślubu humanistycznego pary, ale i usługodawcy weselni nazywają uroczystość w miejscu, gdzie odbywa się przyjęcie, ale poprzedzona jest złożeniem sobie nawzajem przysięgi w urzędzie stanu cywilnego, a nawet w kościele. Jaki jest tego sens?

Faktycznie, dziś terminem „ślub humanistyczny” obejmuje się także ceremonie dawniej zwane aktorskimi – określenie mało popularne, bo i taki typ ceremonii był dość rzadko spotykany. Jeżeli para organizuje ślub i wesele w rodzinnych stronach, a chce świętować także w mieście, gdzie aktualnie żyje, coraz częstszym rozwiązaniem jest powtórzenie ceremonii zaślubin – na przykład w ogrodzie, czy na barce, albo w lokalu – tylko we dwoje i własnymi słowami. Ślubu udzielić może dowolna osoba wybrana przez parę, która będzie prowadzić ceremonię, a więc i finalnie ogłaszać ich mężem i żoną.
Także w przypadkach, gdy urzędnik stanu cywilnego nie może ze względów formalnych dotrzeć w miejsce wybrane przez parę na miejsce powiedzenia sobie nawzajem „tak”, pary zawierają związek małżeński w urzędzie. Na wybranej polanie, pod wielkim dębem, w altanie ogrodu czy w stadninie koni lub tuż koło pasa startowego lotniska (to prawdziwe przykłady), para może ślubować sobie co chce, jak chce i przed kim chce. To po prostu prywatne spotkanie grupy ludzi, a czego ono dotyczy jest ich słodką tajemnicą.

-------------------
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. Urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Horoskop miłosny na MARZEC
Horoskop miłosny na MARZEC - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 04.04.2022 09:32
Świetny pomysł
odpowiedz
Sylwia (Ocena: 5) 09.03.2022 07:55
Jestem ciekawa jaką przysięgę wymyśli moja przyjaciółka, bo też będą mieć ślub humanistyczny. Ja to ostatnio główkowałam się co kupić im na prezent i wymyśliłam, że dostaną iRobota o ile mi się nic nie odmieni heheh
odpowiedz

Polecane dla Ciebie