Jak zminimalizować przedślubny stres?

Rzuć wszystko, schowaj się gdzieś na chwilę, weź głęboki oddech. I przeczytaj nasz artykuł.
Jak zminimalizować przedślubny stres?
Fot. Unsplash (Nathan Walker)
22.02.2022

Do ślubu zostało kilka tygodni, a może nawet dni. Szczęście i ciekawość mieszają się z nerwowym ściskiem w żołądku i stresem uniemożliwiającym zjedzenie czegokolwiek. To o Tobie? Radzimy więc: rzuć wszystko, schowaj się gdzieś na chwilę, weź głęboki oddech. I przeczytaj nasz artykuł. Także wtedy, gdy dopiero zaczynasz planowanie wesela.

Zobacz także: Nie tylko dzieciom wstęp wzbroniony. Ta para młoda nie życzy sobie na weselu własnych dziadków

Jak zmniejszyć stres przed ślubem?

Stwórzcie harmonogram dnia ślubu

Warto założyć margines czasowy przy każdym zadaniu zaplanowanym na ostatnie doby, a już na pewno godziny przed ślubem. Już nawet dziesięć minut opóźnienia u fryzjera może spowodować nerwówkę w czasie zakładania strojów, co może być naprawdę przykre – na przykład w czasie błogosławieństwa. A komu to potrzebne…

Budżet i śledzenie wydatków

Jeśli musicie liczyć się z kosztami, albo po prostu tego chcecie, ustalenie ram finansowych i śledzenie wydatków to mus. Od ustalonej na ślub i wesele kwoty, odejmijcie 5% i dopiero wtedy zacznijcie planowanie. Na początek: wybór i rezerwacja sali, zespołu lub DJ-a i fotografa plus kamerzysty. To największe wydatki. Po załatwieniu tych spraw, będziecie mieli, czarno na białym, na co będziecie mogli sobie pozwolić, chcąc zrealizować pozostałe pomysły.

PS Tych 5% nie ruszajcie aż do dnia imprezy! Serio!

Umowy z podwykonawcami

Dopilnujcie, aby w umowie doprecyzowane było, czy przekazywane kwoty rezerwacyjne są zaliczką czy zadatkiem. Ta pierwsza podlega zwrotowi w przypadku Waszej rezygnacji – na określonych w umowie warunkach. Druga przepada – ale! w sytuacji wycofania się z umowy przez usługodawcę, zadatek musi on zwrócić w podwójnej kwocie, co pozwala Wam na szybsze znalezienie zastępstwa.

Zobacz także: Mój narzeczony chce wziąć ślub w białym garniturze

Z motyką na słońce

Przemyślany podział obowiązków, delegowanie zadań, korzystanie ze wsparcia i pomocy to mądrość. Narzeczeni niejednokrotnie chcą załatwić wszystko sami. To jednak rodzi niepotrzebny stres, którego tak łatwo można przecież uniknąć. Wesele i ślub mają być pięknymi uroczystościami, czasem wolnym od negatywnych emocji. – Odpuszczenie nieco kontroli i zaufanie ludziom, którzy dobrze Was znają i są Wam życzliwi, to naprawdę dobra pierwsza wspólna inwestycja – radzi ekspertka Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Od stóp do głów

- W butach ślubnych warto trochę pochodzić wcześniej, aby je rozchodzić i przekonać się, że nie będą sprawiały dyskomfortu lub powodowały otarć, a więc i niszczyć dobrego nastroju w czasie ceremonii i zabawy. Dobrym pomysłem jest też nauka pierwszego tańca w butach, w których wybieracie się do ślubu – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko.

Nie dawajcie kopert… gościom

Nie wiecie, co zrobić z gotówką, którą na pewno dostaniecie od części gości? Najbardziej niekomfortowe jest powierzanie kopert na czas wesela komuś z weselników, szczególnie, jeśli są to rodzice – stres związany z odpowiedzialnością uniemożliwi takiej osobie zabawę. Niebezpieczne jest natomiast zostawienie kopert w pokoju hotelowym bez sejfu lub w samochodzie.

Wielkie „tak” w zgodzie

Rozmawiajcie ze sobą, nie zgubcie siebie nawzajem w szale ślubnych przygotowań. Mówicie o tym, jak wyobrażacie sobie ślub i o tym, czego na pewno nie chcielibyście w tym wielkim dniu. Tylko dzięki rozmowom będziecie ze sobą z realizacją zadań „na bieżąco”, a żadne ważne aspekty ślubu nie umkną Waszej uwadze. Jeśli to głównie przyszła panna młoda jest pochłonięta przygotowaniami, a jej partner „usuwa się”, aby nie przeszkadzać w tworzeniu dzieła, kluczowe sprawy i tak warto ustalać oraz spisywać. Na przykład budżet i listę gości.

Ucieczka we dwoje

Jeśli od wielkiego dnia dzieli Was mniej niż 14 dni, to zdecydowanie rozważcie zatrzymanie ślubnej machiny i ucieczkę we dwoje. Uprzedźcie najbliższych o swoich planach i spędźcie ze sobą cały dzień z dala od wielkich przygotowań. Dzika plaża nad rzeką, wyczerpujący fizycznie i czyszczący głowę spacer, obiad w eleganckiej restauracji, słodkości i kawa w przytulnej kafejce, popołudnie w day spa, czy choćby wylegiwanie się w łóżku. Jeden warunek – wyłączone telefony i żadnego sprawdzania wiadomości! Dzięki temu odpoczniecie i zregenerujecie siły, a do ślubnej weselnej gorączki nabierzecie bezcennego dystansu. Spędzicie też czas tylko we dwoje, do czego, paradoksalnie, w najbliższych dniach nie będziecie mieć zbyt wiele okazji. Bardzo polecamy!

Ostatnie godziny przed ślubem

To już dziś. Właśnie się obudziłaś (o ile w ogóle udało Ci się w nocy usnąć) i dotarło do Ciebie, że to Twój ostatni panieński poranek? Weź głęboki oddech, poleż w łóżku jeszcze chwilę, poprzeciągaj się w nim leniwie i na spokojnie zacznij dzień. Zjedz powoli pożywne śniadanie i wypij kawę czy herbatę. W ciągu dnia pozwalaj sobie na lekkostrawne przekąski, by nie dopuścić do wygłodzenia się. Będzie tylko skutkować ono będzie zawrotami i bólem głowy, a w najgorszym wypadku – rozstrojem żołądka w momencie zjedzenia obfitego weselnego obiadu. Pij też dużo wody niegazowanej i rób sobie przerwy w przygotowaniach. I zapewniamy – to naprawdę jest możliwe do zrealizowania.

Łapcie chwile!

Bądź na własnym ślubie i weselu ciałem i duchem. Nie rozmyślaj o nieistotnych niuansach, o ewentualnych wpadkach albo niemiłych zdarzeniach. – To wasz dzień – chwytajcie wszystkie chwile, by potem przez wiele lat móc go wspominać. Niektóre małżeństwa przyznają, że zdecydowanie za mało czasu w dniu ślubu spędziły… razem – zauważa Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Tuż przed ślubem nie zapomnij o:

• nałożeniu na twarz sprawdzonego utrwalacza do makijażu lub przekazaniu świadkowej chusteczek higienicznych – w trakcie ślubu na pewno uronisz niejedną łzę,
• przygotowaniu tzw. zestawu awaryjnego – pilniczek do paznokci, sprej do włosów, wsuwki, mały zestaw do szycia i tabletki przeciwbólowe – warto mieć te rzeczy pod ręką!
• śledzeniu prognozy pogody – niby banał, a jakże istotny!

Mat. prasowe

-------------------
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. Urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Te suknie ślubne są jak z bajki - dosłownie. Powstała kolekcja zainspirowana księżniczkami Disneya
Te suknie ślubne są jak z bajki - dosłownie. Powstała kolekcja zainspirowana księżniczkami Disneya - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 10.05.2022 10:57
Na pewno te rady się sprawdzą
odpowiedz

Polecane dla Ciebie