Wesele z dziećmi czy bez?

Mamy dobrą wiadomość: da się pogodzić tę wodę z ogniem!
Wesele z dziećmi czy bez?
Fot. Unsplash (Leonardo Miranda)
16.01.2022

Któż by nie chciał zabalować bez małych, młodych, czy mówiąc wprost: dzieci. Zaproszenie na wesele jest doskonałą po temu okazją! Dlaczego więc pary, które chciałyby zaprosić gości na swoją uroczystość bez latorośli owych gości, spotykają się niekiedy z zadziwiającą krytyką? Mamy dobrą wiadomość: da się pogodzić tę wodę z ogniem!

Możliwe, że państwo młodzi nie należą do miłośników plaż pełnych cudzych dzieci, nadmorskich restauracji, gdzie zagłuszają one szum fal nawet w czasie sztormu, w dodatku sami nie planują jeszcze dzieci i nie wzrusza ich mały kuzynek na wideo, drący się wniebogłosy, nad którym rodzice cieszą się, jak wielką ma parę w płucach. No więc, jeśli państwo młodzi drżą na myśl, że ich przyjaciele, ale i rodzina z tym ich oczkiem w głowie mieliby zjawić się na ich weselu, czy mają jakieś sensowne i taktowne wyjście?

Zobacz także: „Chcę z nią spędzić resztę życia”. 12 najbardziej pożądanych cech przyszłej żony

- Wszystko zależy od tego, w jakim środowisku planujemy wesele – zwraca uwagę Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. - Jeśli w tradycji rodzin jest, że dzieci uczestniczą w weselach, zaproszonych gości może zdziwić i zniechęcić zastrzeżenie, że „zapraszamy bez dzieci” – podkreśla.

Zapraszamy na wesele bez dzieci

Choć niekiedy brzmi zdroworozsądkowo, że dzieci nie powinny uczestniczyć w zabawach, jakie zwykle mają miejsce na weselach dla ich własnego dobra, wiadomo też, że dzieciom aż oczy się do tego świecą. Im starszym, tym bardziej. Od wyczucia rodzin państwa młodych zależy, czy w zaproszeniu zaznaczą: zapraszamy bez dzieci.

Dzieci na weselu

Nie wszystkie rodziny pragną spędzać ten czas z dala od nawet najmłodszych pociech. Ślub i wesele bywają okazją do spotkania, na jakie czasu – z różnych powodów: na przykład odległości – za często nie ma. Radością dodatkową dla nich może być właśnie zobaczenie maleńkiego siostrzeńca, bratanicy czy stryjecznego brata, dorastającego chrześniaka czy jego siostry.

- Z doświadczeń par młodych, z którymi mamy kontakt wynika, że dobrym wyjściem jest zatrudnienie opieki dla dzieci – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko. - I zapewnienie im wcześniej czasu na poznanie się i wstępne zabawy, jeszcze w obecności dorosłych. Zaproszone do strefy bez dorosłych łatwiej znajdą ze sobą wspólny język, będą się sobą nawzajem opiekować, zawiążą relacje, na pewno zapamiętają ten dzień i noc nie mniej niż ich rodzice.

Zabawy dla dzieci na weselu

Jeśli wśród gości jest wiele par z małymi dziećmi, warto zrobić wśród nich rozeznanie, czy woleliby przyjść z pociechami, czy bez nich. Czy są w stanie zaufać niani lub opiekunce zaangażowanej na czas wesela, czy skorzystać z zaufanej niani i przyjść bez dzieci. W zależności od odpowiedzi, łatwo będzie dostosować przebieg wesela do potrzeb zaproszonych, naszych upragnionych w tym dniu, gości.

Będziemy wiedzieli, czy pierwszą część wesela zaaranżować tak, aby dzieci poczuły się, jak w bajce (i zostały wyróżnione: na przykład witając państwa młodych szpalerkiem, gdzie każde z nich ma kwiatki (dziewczynki – wpięte we włosy, a chłopcy w kieszonce koszuli, czy w jakiś inny symboliczny zupełnie sposób), czy zaraz potem zorganizować dla starszych drugi, trzeci lub czwarty 😉 taniec razem z parą młodą, czy w końcu od razu zaprosić je z opiekunkami specjalnie zatrudnionymi do sali, gdzie dostaną słodkości przed kolacją itp. zakazane owoce.

Zobacz także: Najpiękniejsze i najmodniejsze pierścionki zaręczynowe na 2022 rok. Któremu powiesz „tak”?

Brak dzieci na weselu

Jeśli państwo młodzi nie wyobrażają sobie obecności dzieci na swoim weselu mają dwa wyjścia: zaprosić na wesele jedynie pary bezdzietne lub z odchowanym potomstwem oraz takie, o których wiedzą, że się nie obrażą za takie zastrzeżenie. Można też… zaryzykować, że część gości nie skorzysta z zaproszenia na wesele. Tylko pod uwagę należy wziąć, że niektórzy stawią się na ślubie, aby celebrować z Wami ten wielki dzień, a potem przejadą do sali weselnej. Z wystrojonymi pięknie małolatami.

PS
Doświadczenie podpowiada jednak, że dzieciaki potrafią znakomicie bawić się na weselach zwłaszcza ukochanych cioć i wujków. A te najmłodsze dzieci – spać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nawet w pokoju obok sali, gdzie właśnie gra orkiestra.

Mat. prasowe

PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Nie tylko znaki zodiaku. Co na 2022 rok zapowiada horoskop egipski?
Nie tylko znaki zodiaku. Co na 2022 rok zapowiada horoskop egipski? - zdjęcie 1
Komentarze (19)
Ocena: 4.58 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 04.02.2022 15:08
Każda para młoda stoi przed tym dylematem!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.02.2022 15:07
Odwieczny dylemat! :)
odpowiedz
GosiaMazur (Ocena: 5) 24.01.2022 19:42
Moim zdaniem, lepiej bez. Właśnie szykuję się do mojego wesela i to już postanowiłam, zaproszenia chciałabym z amelia wedding, ktoś zamawiał stamtąd?
odpowiedz
Zuzanna (Ocena: 5) 20.01.2022 07:24
Na naszym weselu nie było dzieci. To była skromna uroczystość, w której niewiele osób brało udział. Woleliśmy przeznaczyć kasę na irobota i inne sprzęty do domu niż wydawanie grubych tysięcy na jednodniową imprezę.
odpowiedz
hanusia86 (Ocena: 5) 19.01.2022 15:32
Mam duza rodzine i z pierotnych wyliczen wyszlo ze musialabym zaprosic, UWAGA -40 dzieci/nastolatkow. Nie zapraszalam ich z czysto ekonomicznych wzgledow, ale rowniez dlatego bylby problem ze znalezieniem tak duzej sali. Prawda- czesc rodziny sie poobrazala. Byly przypadki, ze kuzynostwo wprost powiedzialo ze nie z nim kim dzieci zostawic- znam ich i wiem ze to byla prawda, wiec mielismy kilkoro dzieci na weselu. Jednak obie strony podeszly do tego dojrzale i wprost powiedzialy co mysla.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie