Co fiskusowi do prezentów ślubnych, czyli o podatku od darowizn

Kiedy i ile powinniśmy przekazać do Urzędu Skarbowego po ślubie oraz jakie przepisy to określają?
Co fiskusowi do prezentów ślubnych, czyli o podatku od darowizn
Fot. Unsplash
15.12.2021

Okazuje się, że zwykle tam, gdzie w grę wchodzi jakiś rodzaj darowizny, a za taką są uważane ślubne podarunki, należy upewnić się, czy aby na pewno ich beneficjentem nie powinien stać się także fiskus. O to, kiedy i ile powinniśmy przekazać do Urzędu Skarbowego po ślubie oraz jakie przepisy to określają, zapytaliśmy Karolinę Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele.

Zobacz także: Ślub humanistyczny: na czym polega i skąd bierze się jego coraz większa popularność?

Podatek od prezentów ślubnych

W Polsce przepisy od darowizn mówią jasno, że podatek – także od prezentów ślubnych – uzależniony jest od stopnia pokrewieństwa między obdarowującym i obdarowanym oraz od wartości samej darowizny. - Urząd Skarbowy ma uprawnienia, aby dopatrzeć się darowizny nawet jeśli państwo młodzi jej nie zgłoszą – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele. - Oczywiście nie chodzi o sprawdzanie zawartości kopert. Urzędnicy skarbowi mają inne sposoby, opisane precyzyjnie w polskim prawodawstwie, dlatego warto mieć świadomość ich uprawnień – dodaje nasza ekspertka.

Rodzice, dzieci, dziadkowie prezenty niosą

Najbliższa rodzina to grupa darczyńców, w przypadku której limit darowizn zwolnionych od podatku jest najwyższy. Najbliższa rodzina obdarowanego w rozumieniu fiskusa to rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, pradziadkowie, prawnuki, pasierbowie, macocha oraz ojczym. Jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat od jednej z tych osób nie otrzymaliśmy więcej niż 9637,00 złotych, nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. – Nawet jeśli wartość darowizny jest wyższa niż 9637,00 złotych, istnieje możliwość zwolnienia od podatku. Należy w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania złożyć odpowiednią deklarację we właściwym Urzędzie Skarbowym – podpowiada nasza ekspertka. Dobrą radą jest więc, aby – w miarę możliwości – zadbać o to, by wszelkie darowizny pieniężne zostały przekazane w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.

Zobacz także: Głębokie dekolty, odkryte plecy, prześwity. 8 najodważniejszych sukni ślubnych

Zaskakująca hojność dalszej rodziny i znajomych

Jeżeli dalsi krewni zaskoczą młodych wartościowym prezentem, również powinni oszacować jego wartość. Druga grupa podatkowa obejmuje bowiem tych członków rodziny, z którymi nie jesteśmy najbliżej spokrewnieni, czyli zstępnych rodzeństwa (np. wnuków siostry lub dzieci brata), rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa oraz rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych, czyli np. żonę wnuka. – W przypadku obdarowania cennym podarunkiem przez którąś z tych osób limit wartości darowizny, który nie będzie podlegał opłacie podatkowej, wynosi 7276,00 złotych. Podobnie jak w przypadku limitów darowizn od najbliższej rodziny, i tu chodzi o darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat – informuje ekspertka z portalu PlanujemyWesele.

Urząd Skarbowy wyróżnia też trzecią grupę darczyńców: do niej zalicza wszystkie pozostałe, niespokrewnione z obdarowanymi osoby. Jeśli więc w ciągu 5 lat państwo młodzi przyjmą darowiznę od znajomego, prezent o wartości wyższej niż 4902,00 złotych, zostanie on objęty obowiązkiem podatkowym (podobnie jak w innych przypadkach chodzi o darowiznę pochodzącą od jednej osoby). Po przekroczeniu ww. limitów podatek naliczany jest od powstałej nadwyżki.

Konsekwencje dla spóźnialskich

Jeśli Urząd Skarbowy zorientuje się, że np. zakupy poślubne nowożeńców lub kosztowne wesele były finansowane z darowizn niezgłoszonych do podatku, wówczas może nałożyć na małżonków karny podatek o wartości 20%.Wiele par, których przyjęcie jest finansowane przez rodziców, właśnie nazwiska rodziców wpisuje na umowach z usługodawcami weselnymi. Dlaczego? Bo wtedy Urząd Skarbowy nie będzie kwestionował tych transakcji, ani uważał, że to darowizna – tłumaczy Karolina Dokić-Pietuszko. Nasza ekspertka zwraca uwagę, że jeśli prezenty nie podpadają pod obowiązek podatkowy, mamy obowiązek zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli zobowiązani jesteśmy do uiszczenia podatku, mamy jeden miesiąc na zgłoszenie odpowiednich deklaracji w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Na podstawie złożonych deklaracji fiskus naliczy należny podatek.

Mat. prasowe

prezenty ślubne---------------------
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Astrolodzy z góry przepraszają, ale dla tych 3 znaków zodiaku rok 2022 wcale nie będzie udany...
Astrolodzy z góry przepraszają, ale dla tych 3 znaków zodiaku rok 2022 wcale nie będzie udany... - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.01.2022 15:01
Nam goście weselni zamiast kopert dawali prezenty, tak poprosiliśmy. I w prezencie ślubnym dostaliśmy miedzy innymi irobota, blender, robot planetarny itd.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie