Ślub humanistyczny: Uroczystość bez gotowych formułek

Dwoje ludzi składa sobie przysięgę dozgonnej miłości: bez gotowych formułek, prosto z serca i do serca. W obecności gości lub bez ich udziału.
Ślub humanistyczny: Uroczystość bez gotowych formułek
Fot. pexels (Jonathan Borba)
24.12.2021

Ślub humanistyczny to wynalazek naszych czasów, choć nie nazywany w ten sposób, od wieków znany jest z literatury, a bliżej także z filmów. Dwoje ludzi składa sobie przysięgę dozgonnej miłości: bez gotowych formułek, prosto z serca i do serca. W obecności gości lub bez ich udziału. W dowolnym miejscu na świecie. W wybranym tylko przez siebie czasie. Ma to swoje plusy, ma też jeden minus.

Zobacz także: Ślub humanistyczny: na czym polega i skąd bierze się jego coraz większa popularność?

Zalety i wady ślubów humanistycznych

Zacznijmy od minusa, aby dalej zająć się ewidentnymi plusami. Minus jest taki, że jest to rodzaj ślubu, który nie pociąga za sobą skutków prawnych. Nie jest uznawany za taki ani przez urzędy stanu cywilnego, ani przez Kościół katolicki. Oznacza to, że w innym terminie małżonkowie powinni – jeżeli mają pragnienie zawarcia związku ze wszystkimi skutkami prawnymi małżeństwa – ponowić przysięgę w kościele lub USC.

Plusów ślubów humanistycznych jest znacznie więcej, o czym zdaje się świadczyć rosnąca ich popularność. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy na wynajem sali weselnej trzeba czekać nawet do trzech lat, a więc i na terminy samych ślubów niemal tak samo długo. Zwłaszcza w pandemii Polacy odkryli zalety tego typu uroczystości. Para młoda, nie chcąc czekać na świętowanie swojej decyzji o dzieleniu życia „w zdrowiu i chorobie”, decyduje się na ślub humanistyczny, by, najczęściej w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół, wypowiedzieć swoje uczucia publicznie, własnymi słowami nazywając więź, jaka ją połączyła i wspólnie celebrować decyzję o wspólnym życiu. - To rozwiązanie wybierają pary, które ślub kościelny lub cywilny planują w terminie, na który już cierpliwie będą czekać, i który stanie się w ich mniemaniu jedynie formalnością potwierdzającą wybór – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Dla kogo ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest formą uroczystości idealną dla par, które pragną zamanifestować trwałość swojej relacji, miłość i zamiar budowania wspólnego życia, a z różnych powodów nie mogą tego potwierdzić prawnie, czyli zawarciem związku w urzędzie stanu cywilnego lub Kościele. To rozwiązanie dla osób oczekujących niekiedy latami na dopełnienie formalności po zakończonych relacjach, umożliwiających im wejście w związek małżeński. Ze ślubów humanistycznych korzystają na przykład pary międzynarodowe, dla których formalności prawne zwykle trwają długo, a które nie chcą czekać z ogłoszeniem swojej miłości do czasu ich zakończenia.

Zobacz także: Głębokie dekolty, odkryte plecy, prześwity. 8 najodważniejszych sukni ślubnych

Gdzie wziąć ślub humanistyczny?

Śluby humanistyczne odbywają się w miejscach absolutnie dowolnych – od pary zależy, czy wynajmie pub, aby zaprosić przyjaciół i wyznać sobie miłość w środku miasta, na dębowym stole i przy gwarze rozmów, czy uczyni to na kwiecistej polanie w środku lasu. Z ogniskiem i kuligiem w górach, czy w przydomowym ogrodzie. W wynajętym krużganku starego zamczyska, czy na świeżym powietrzu u zaprzyjaźnionych gospodarzy na wsi. Uczestnicy ślubów humanistycznych zgodnie podkreślają jedno: są to uroczystości o niepowtarzalnym charakterze i dostarczające wzruszeń nieporównywalnych z innymi. Przysięga małżeńska uwolniona od stereotypów i konwenansów (nic nie mamy do stereotypów i konwenansów), staje się świętem czystej miłości, spontanicznie i z głębi serca wyznawanej przez oboje „młodych”.

Kto prowadzi uroczystość na ślubie humanistycznym?

- Całą uroczystość prowadzi zazwyczaj specjalnie do tego przygotowany mistrz ceremonii, czyli celebrant. Ślub humanistyczny, jak każdy inny, także ma swoją dynamikę, porządek, z tym, że tu może on być przez pary dowolnie modyfikowany. Większość jednak, okazuje się, chętnie się mu podporządkowuje. Rytuały nadają znaczenia przeżywanym przez nas ważnym wydarzeniom i jest w tym ogromna mądrość i piękno – przekonuje Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. - Mistrzem ceremonii nie musi być ktoś wynajęty i zawodowo pełniący taką funkcję – może to być ktoś z bliskiej rodziny lub przyjaciel.

Ślub humanistyczny: Przed czy po ślubie cywilnym

O uroczystościach nazywanych ślubami humanistycznymi zaczęto mówić dopiero w XXI wieku, w Polsce zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok. Jest coraz więcej firm specjalizujących się w doradztwie, przygotowaniu lub poprowadzeniu takich wydarzeń. Ślub humanistyczny często wybierany jest także przez pary, które zawierają związek cywilny lub konkordatowy, decydując się np. na obecność niewielkiej grupy gości, a ślub humanistyczny staje się dla nich okazją, aby przeżyć indywidualnie wypowiedzianą przysięgę małżeńską z udziałem przyjaciół i znajomych, dzieląc z nimi swoją radość w bardzo spontanicznej atmosferze i dokładnie według własnych potrzeb, wyobraźni i możliwości.

Mat. prasowe

---------------------
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Polecane wideo

Czy Twoi przyjaciele są kompatybilni z Twoim znakiem zodiaku? Horoskop, który warto znać
Czy Twoi przyjaciele są kompatybilni z Twoim znakiem zodiaku? Horoskop, który warto znać - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
GdzieWesele.pl (Ocena: 5) 04.02.2022 15:11
Piękne i urokliwe chwile! <3 Ślub humanistyczny to świetna sprawa!
odpowiedz
lila (Ocena: 5) 30.12.2021 13:34
Brałam ślub humanistyczny bez tego całego zbędnego splendoru, dzień wcześniej pojechaliśmy własną corollą nad nasze morze, zamiast wielkiej sukni, sukienka boho, zamiast szpilek, boso na plaży. Słowa szły prosto z serca. Polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.12.2021 16:48
brałam ślub cywilno-humanistyczny. najpierw te prawny (cywilny) a przed założeniem obrączek złożyliśmy przysięgi humanistyczne. osobiście polecam jeśli przysięgi akceptowane przez prawo to dla Was za mało żeby wyrazić to co w sobie i dla siebie kochacie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.12.2021 21:37
Dobre taki slub humanistyczny skladaja sobie dzieci w przedszkolu dla zabawy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie