Co zamiast pierwszego tańca?

Mamy pomysły na alternatywę dla pierwszego tańca. Sprawdź, jak zaskoczyć swoich gości!
Co zamiast pierwszego tańca?
Fot. Unsplash (Edward Cisneros)
18.11.2021

Na samą myśl o pierwszym tańcu czujesz niechęć? Jeśli to nie Twoja lub narzeczonego bajka, nie ma potrzeby się zmuszać. Mamy pomysły na alternatywę dla pierwszego tańca. Sprawdź, jak zaskoczyć swoich gości!

Ulubiony utwór muzyczny, godzinami ćwiczony układ taneczny, czułe spojrzenia, ale i ekscytujące napięcie – wszak patrzą na Was weselnicy! Wydawać by się mogło, że taki scenariusz to marzenie każdej przyszłej panny młodej. Jak się jednak okazuje, niekoniecznie wszystkie pary tego pragną. Różne są ku temu powody. O podpowiedzi, dlaczego i jakie alternatywy dla pierwszego tańca pary wybierają aktualnie na weselach, poprosiliśmy ekspertkę Karolinę Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Wesele bez pierwszego tańca

Wśród najczęściej wskazywanych powodów, dlaczego pary rezygnują z tanecznego pokazu na początek wesela, można na pewno wymienić: brak poczucia rytmu u jednego lub obojga z państwa młodych, niechęć do eksponowania się dodatkowo w czasie przyjęcia przed szerokim gronem odbiorców, czy też niechęć do tańczenia w ogóle. Zdarzają się też oczywiście sytuacje chwilowej lub stałej niedyspozycyjności – choroba, ograniczenie ruchu, niepełnosprawność czy na przykład zaawansowana lub trudno znoszona ciąża.

pierwszy taniec

Fot. Unsplash

Jak zacząć wesele, kiedy nie planujecie pierwszego tańca

- Niektóre pary czują się w obowiązku tłumaczyć z tej decyzji gościom, a przecież nie ma takiej potrzeby! To jedynie zwyczaj, a i wcale nie osadzony w naszej tradycji od setek lat, więc nawet najstarsi goście nie powinni być zawiedzeni – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Jeśli jednak wolicie takie rozwiązanie, możecie oczywiście powiedzieć coś przez mikrofon w żartobliwym tonie. Na przykład, że wolicie oszczędzić dramatycznego pokazu umiejętności swoim gościom i nie chcecie zepsuć dobrego wrażenia, które – macie nadzieję – dotychczas robiliście.
Co zorganizować zamiast pierwszego tańca? Sprawdźcie, które z rozwiązań Was zaciekawi lub zainspiruje do realizacji własnego pomysłu!

Zobacz także: Suknia ślubna, która ma same pozytywne komentarze. „Niemożliwie idealna”

1. Tort weselny zamiast tańca?

Tort o północy jest kwestią umowną; w wielu przypadkach takie wczesne jego zaserwowanie – po pierwszym ciepłym posiłku – może być świetnym rozwiązaniem, kiedy na weselu są dzieci i osoby, które będą musiały wcześniej opuścić imprezę. Częstując tortem, zamiast prezentowania pierwszego tańca, można wydłużyć ten czas i sprawić, że goście zostaną zaangażowani do wspólnej zabawy. Może każdy powinien powiedzieć kilka słów o młodej parze zanim otrzyma od niej ciasto?

2. Belgijka lub polonez z gośćmi zamiast pierwszego tańca młodej pary

Wiele zależy tu dobrego wodzireja, kogoś z zespołu, czy innej osoby, która poprowadzi zabawę, podpowie kroki i przebieg tańca. Taktowne poczucie humoru u tych osób to konieczność – wiele par zwraca właśnie na nie uwagę, oglądając nagrania z różnych wesel, aby wybrać wykonawców najlepszych dla siebie.

3. Przemówienie weselne zamiast pierwszego tańca

To świetny moment na podziękowanie gościom za przybycie i na zaproszenie do wspólnego świętowania na weselu. Zaletą przemówień weselnych ustalonych na czas, kiedy „normalnie” płynęlibyście po parkiecie jest między innymi to, że wszyscy goście będą… pamiętać ich słowa. To także możliwość wzbudzenia w gościach silniejszych emocji na początku zabawy. Czy to nie jest dobry zaczątek dla rozmów przy weselnych stołach, nawet, gdy goście zbyt dobrze się nie znają?

4. Podziękowania dla bliskich

Czas po pierwszym serwowanym daniu, to także dobra chwila na podziękowanie rodzicom lub/i opiekunom za trud wychowania i wsparcie z ich strony w dorosłym życiu. Możecie też zaprosić rodziców do wspólnego tańca w kółku – choćby bujanego. Ważne, by wziąć pod uwagę, jak każde z Was i bliskich będzie się w takiej sytuacji czuło.

Zobacz także: Czy mogę iść do ślubu z wiązanką sztucznych kwiatów?

5. Inne atrakcje zamiast pierwszego tańca

Profesjonalny pokaz tańca, prezentacja umiejętności barmańskich, a może pokaz iluzjonisty? Albo Wasz występ w innej roli niż taneczna? Wokalny, standuperski, gitarowy albo pokaz zdjęć z Waszego okresu narzeczeńskiego i… dzieciństwa? Możecie też dać pole do popisu swoim świadkom i pozostałym przyjaciołom – możliwe, że będą chcieli zrobić gościom, ale i Wam niespodziankę!

6. To (dopiero) ostatni taniec?

Moda na ostatni taniec przyszła do nas, jak wiele popularnych obyczajów ślubnych, z Zachodu – najczęściej z ostatnim tańcem mamy do czynienia, gdy wesele kończy się przed 2:00 w nocy. Może poprosicie osobę prowadzącą zabawę, aby poinformowała weselników z wyprzedzeniem, że nadchodzi ostatni set muzyki, który zakończony zostanie właśnie Waszym tańcem – na pożegnanie.

Nie ma powodu, abyście czuli się zobowiązani do robienia w dniu ślubu i wesela czegokolwiek wbrew sobie. Także, czy pierwszy taniec zatańczycie na końcu wesela, czy zastąpicie go opowiadaniem zabawnych historyjek ze wspólnego życia, zależy tylko od Waszych preferencji. To przecież Wasz wielki dzień – powinniście tego dnia czuć się komfortowo.

PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Te znaki zodiaku w 2022 roku staną na ślubnym kobiercu. Kto może już zacząć planować wesele?
Te znaki zodiaku w 2022 roku staną na ślubnym kobiercu. Kto może już zacząć planować wesele? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 3.67 / 5
hiacynta (Ocena: 5) 09.01.2022 16:41
Jeśli ktoś nie czuje się z tym dobrze to oczywiście nie ma po co się zmuszać ;) bez komentarzy gości pewnie się nie obędzie niestety, ale można im dać ładne podziękowania np z amelia wedding tak jak my i szybko zapomną o pierwszym tańcu ;P
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.11.2021 19:50
My mieliśmy pierwszy taniec choć średni z nas tancerze :) Brat jest dj to miał wytwornice z megasceny do dymu, puścił go i nawet nie widać było że ze stresu pomyliłam kroki. W moich okolicach zawsze młodzi tańczą pierwszy taniec, a nie mówią przemowy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.11.2021 11:45
niedlugo bedziemy nad tym rozmyslac :) na razie temat zaproszen caly czas w glowie, chyba na te z amelia wedding postawimy ostatecznie bo przesliczne są
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 1) 18.11.2021 10:50
Bloł dżob zamiast pierwszego tańca?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie