Gdzie usiąść na własnym weselu?

Opcji jest kilka.
Gdzie usiąść na własnym weselu?
Fot. Unsplash (Jen Theodore)
27.10.2021

Sprawa wydaje się dość oczywista – para młoda powinna być widoczna dla większości gości i sama widzieć zarówno siedzących weselników, jak i parkiet, na którym odbywać się będą tańce i zabawy. Opcji jest jednak kilka. O podpowiedzi poprosiliśmy naszą ekspertkę – specjalistkę od tematyki weselnej – Karolinę Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Gdzie na weselu powinna siedzieć Młoda Para?

- Aktualnie nie obowiązują już żadne obyczajowe zasady dotyczące tego, gdzie usadowiona na weselu powinna być para młoda. Nawet na bardzo tradycyjnych przyjęciach, to te dwie najważniejsze w tym dniu osoby decydują z kim i jak chciałyby siedzieć na sali – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Zobacz także: Gorsety, wycięcia i... recykling. Największe trendy w modzie ślubnej 2022

U szczytu podkowy

W przypadku wesel na kilkadziesiąt osób, ustawienie stołów w podkowę, które dla niektórych trąci myszką, wraca do łask.

- Najczęściej za parą pojawia się wtedy ozdobna ścianka, a część stołu, przy której siedzą „młodzi” jest dodatkowo i w szczególny sposób udekorowana – mówi nasza ekspertka. – Tę przestrzeń można też wyróżnić innym kolorem obrusa czy dekoracją podwieszoną nad stołem. Przydatne jest ciepłe światło za parą i świece na stole, co sprawia, że nic nie ujmuje ich wyjątkowemu wyglądowi – dodaje.

Stół prezydialny

Tylko we dwoje lub ze świadkami i ich osobami towarzyszącymi. Obie wersje są praktykowane i tylko od Was zależy, którą wybierzecie. Taki stół zawsze jest ustawiony tak, aby para młoda mogła widzieć całą salę i w zasięgu wzroku mieć większość gości. To także miejsce, gdzie – na tle ciekawej ścianki – goście robią sobie zdjęcia z nowożeńcami.

- Takie rozwiązanie często jest stosowane na weselach organizowanych w pałacykach, na dużych eleganckich salach. Może dlatego, że stół prezydialny ładnie eksponuje parę, wygląda to też… dystyngowanie – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko. W salach pałacowych już sam układ dekoracji wnętrza „aż się prosi” o wyróżnienie pary młodej właśnie przez umiejscowienie jej za oddzielnym stołem. Oczywiście rozwiązanie to można zastosować na dowolnej sali i przy każdym stylu wesela.

Okrągły stół

Jeden z wielu, przy których siedzą goście. – Młode pary przy takich rozwiązaniach wybierają zazwyczaj siedzenie w otoczeniu świadków, rodzeństwa i przyjaciół lub – jeśli stół jest 12-osobowy – także w towarzystwie swoich rodziców – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – To, gdzie kto będzie siedział jest oczywiście kwestią indywidualnego wyboru. Zasady savoir-vivre, ale i zwykły pragmatyzm podpowiadają, aby triadę, w zasięgu wzroku bez mocnego odwracania głowy, tworzyli rodzice panny młodej, rodzice pana młodego i sama młoda para. Pozostałe osoby znajdują się poza tymi wierzchołkami trójkąta – dodaje nasza ekspertka.

Jeśli temat ten spędza Wam sen z powiek, zdradzimy na pocieszenie – para młoda „statystycznie” spędza przy swoim stole około ¼ czasu wesela. Większość czasu jest albo na parkiecie, albo orbituje wśród gości. Tylko do Was należy decyzja, na jakim tle będziecie fotografowani i w czyim bliskim towarzystwie będziecie spożywać posiłki i pić zdrowie własne oraz gości.

PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Krótkie sukienki do ślubu: Są tak ładne, że zapomnisz o długich kreacjach!
Krótkie sukienki do ślubu: Są tak ładne, że zapomnisz o długich kreacjach! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.11.2021 13:41
Zawsze jest wyznaczony stół dla pary młodej i tam siedzą nowożeńcy. Najczęściej jest on na środku, by każdy widział parę. Wiem, bo ostatnio byłam świadkową u najbliższej przyjaciółki i siedziałam na widoku, nie ukryło się, że podarowałam jej roombę w prezencie. :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie