Dzieci na weselu. Kilka praktycznych wskazówek

Podpowiadamy, co robić, by zapewnić im należytą opiekę, bezpieczeństwo i móc swobodnie bawić się w dorosłym gronie.
Dzieci na weselu. Kilka praktycznych wskazówek
Fot. Unsplash
22.09.2021

Obecność dzieci na weselu to pewne wyzwanie. Tym bardziej, gdy impreza jest liczna i maluchów nie jest kilkoro, a kilkanaścioro. Podpowiadamy, co robić, by zapewnić im należytą opiekę, bezpieczeństwo i móc swobodnie bawić się w dorosłym gronie.

Opieka dla dzieci w trakcie wesela – animator

Wesele, na którym są dzieci, może mieć naprawdę miły i radosny przebieg – wystarczy dobrze zorganizować maluchom czas. Najpopularniejszą formą jest wynajęcie animatora, który zaopiekuje się dziećmi w osobnej sali lub wydzielonej strefie w ogrodzie. Warto też przemyśleć wplecenie zabawy pociech w ogólny plan imprezy. Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele.pl zauważa: – Dzieci spędzają wspaniałe chwile pod okiem animatora, ale jeszcze lepiej czują się, gdy biorą też udział w rozrywkach dorosłych. Mogą przykładowo zagrać krótkie przedstawienie weselne, zaśpiewać dla państwa młodych albo uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych tańcach: maluch pokazuje ruchy, a dorośli muszą je powtórzyć, lub na odwrót. Takie momenty to nie tylko ogrom śmiechu, lecz przede wszystkim piękne wspomnienia.

Zobacz także: Suknie ślubne z AliExpress: Za najdroższą zapłacisz zaledwie… 600 zł

Nasza rada

Nie wszyscy państwo młodzi życzą sobie na weselu gromadki maluchów. Ta kwestia wywołuje emocje i jest dyskusyjna. Dwie żelazne zasady: należy uszanować wolę narzeczonych, w końcu to ich dzień, a żeby uniknąć nieporozumień, najlepiej od razu zaznaczyć swoje predyspozycje na zaproszeniu. Wszystko jest kwestią dogadania.

Kącik zabaw dla dzieci na weselu – pamiętajcie o bezpieczeństwie

Profesjonalny animator będzie o tym wiedział, ale w razie co warto to z nim przedyskutować tuż przed imprezą – wszelkie zabawy powinny mieć bezpieczny przebieg. Lepiej więc darować sobie wycinanki z papieru i nie kusić maluchów widokiem nożyczek. Podobnie jest z popularnym malowaniem twarzy czy dłoni farbkami – to dobre rozwiązanie np. na festynie, ale już niekoniecznie na weselu, gdzie można przez przypadek pobrudzić drogie obrusy albo wytworne kreacje gości. To oczywiście nie jest reguła, jednak warto mieć ten aspekt na uwadze. – Analogicznie ma się sprawa z różnego rodzaju dmuchanymi zamkami czy trampolinami. Brzmi świetnie, w końcu dzieci potrzebują dużo ruchu. Łatwo jednak o chwilę nieuwagi, lepiej zapobiegać potencjalnym wypadkom. Zamiast tego w ramach wybiegania emocji zorganizujmy pociechom np. zabawy taneczne, pogoń za bańkami mydlanymi, warsztaty modelowania baloników, rozbijanie piniaty z cukierkami lub animacje z użyciem tęczowej chusty klanzy – zauważa ekspertka z PlanujemyWesele.pl.

Zobacz także: Mężczyźni proszą ukochane o rękę zaręczynową pizzą. Powiedziałabyś „tak”?

Animacje dla najmłodszych – kwestie praktyczne

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na zawodowego animatora, czy też poprosicie o pomoc w opiece nad dziećmi kogoś ze znajomych, musicie pamiętać, żeby dopasować liczbę opiekunów do liczby dzieci. Poproście gości, żeby w ustalonym terminie zadeklarowali, czy przyjdą sami, czy z maluchami, tak, żebyście mogli dobrze oszacować gromadkę szkrabów. – Lepiej zawyżyć niż zaniżyć przewidywania. Nie próbujmy szukać w tym miejscu oszczędności, tym bardziej, że najczęściej w podstawowej ofercie firmy przeznaczają dwóch animatorów na grupę do 25 dzieci. Dopiero wzwyż cena proporcjonalnie wzrasta – mówi Karolina Dokić-Pietuszko.

Odpowiednio wcześniej ustalcie też z rodzicami, czy ich pociechy mają jakieś alergie i nietolerancje pokarmowe – to ułatwi stworzenie optymalnego dziecięcego menu. Wydzielenie strefy malucha pomoże również uniknąć kontaktu z noszonymi przez kelnerów gorącymi potrawami lub tacami pełnymi szkła.

Na koniec nie zapomnijcie także o opcji odpoczynku dla najmłodszych. Starsze dzieci być może wytrzymają hulankę do samego rana, ale mniejsze z pewnością będą potrzebowały cichego kącika do snu. Animatorzy, w zależności od wybranej usługi, pełnią też opiekę całonocną.
---------------------
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Suknie ślubne z AliExpress: Za najdroższą zapłacisz zaledwie… 600 zł
Suknie ślubne z AliExpress: Za najdroższą zapłacisz zaledwie… 600 zł - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 3.5 / 5
Marmolada (Ocena: 5) 04.10.2021 15:24
Zapłacisz 400 zł za "tależyk" dla takiego kaszojada, a potem ciotka Graża zmieni mu pieluchę na stole, albo jeśli jest starszy - wleci na kelnera, który pół parkietu zaleje zupą i wybije sobie 2 zęby. Love it!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 04.10.2021 15:21
Nie no, nie kumacie. Janusze chcą: 1) iść na imprezę 2) nażreć się i napić za free - patrz wątek: puste koperty 3) potańczyć, nachlać się, a potem porzygać pod stołem 4) zapewnić sobie darmową opiekę dla bombelków w postaci kuzynostwa i innych pociotek na ten czas, które same nie będą mogły się przez to bawić, ale Januszom jak zwykle "przecież się też zabawa należy". I każdy scenariusz, który jakoś koliduje z powyższymi będzie obrazą majestatu, "dyskryminacją", powodem do bycia obrażonym przez najbliższe dziesięciolecie itp. Brace yourself i powodzenia.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.09.2021 10:12
Dzisiaj bez animatora talerzyk potrafi z 700 zł kosztować A animator to dodatkowy koszt Nie uwierzę, że ktoś nie ma z kim dzieci zostawić wiedząc o tym kilka miesięcy wcześniej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 11:15
Impreza dla dorosłych, żadnych dzieci na weselu, na zaproszeniu napisze wyraźnie bez dzieci. Jak się obraża to trudno, niech nie przychodzą. Wymówki że nie mają z kim dzieci zostawić mnie śmieszą bo o terminie wie się co najmniej 3 miesiące przed to spokojnie można załatwić opiekę.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 22.09.2021 05:52
Kiedyś w tańcu moja szpilka przeleciała obok oka jakiegoś trzylatków, który się gonił pośród tańczących gości. Dzieciom na weselach mówię nie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie