Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? To nie takie oczywiste...

A co z obrączką ślubną? Lubimy utrudniać sobie życie!
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? To nie takie oczywiste...
Fot. Unsplash (Linh Le)
28.08.2021

Niektórzy twierdzą, że XXI wiek to najwyższy czas, aby zrezygnować z niektórych tradycji i zapomnieć o obowiązujących od lat zabobonach. Coraz więcej z nas wychodzi z założenia, że warto żyć po swojemu, a obyczaje odłożyć na półkę historii. Teraz jesteśmy racjonalni, zdroworozsądkowi i nowocześni. Do czasu, kiedy chodzi o takie kwestie jak zaręczyny i ślub. Wtedy przypominamy sobie o zwyczajach i chcemy je pielęgnować.

Wiele z nas zastanawia się nad tym, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy. Później te same wątpliwości dotyczą obrączki ślubnej. Istnieją teorie dotyczące właściwej dłoni, przekładania pierścionków z jednej na drugą, a nawet łączenia ich na jednym palcu. Wbrew pozorom to wcale nie takie proste, dlatego czas rozwiać wątpliwości i sprawdzić, jak radzi sobie z tym większość narzeczonych i panien młodych.

Ty też uważasz, że ma to jakiekolwiek znaczenie?

Zobacz także: Nie chcę mieć hucznego wesela!

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

W tej kwestii po prostu nie ma dyskusji. Znawcy zajmujący się zwyczajami i etykietą jednoznacznie wskazują, że pierścionek zaręczynowy powinien spocząć na palcu serdecznym (obok małego).

Na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy?

Przynajmniej w tym temacie panuje pełna dowolność, choć wszystko zależy od tego, czy chcesz być postrzegano jako bardziej Polka, czy może jednak Europejka. W naszym kraju przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej dłoni, w pozostałych krajach Europy – raczej na lewej.

Na którym palcu nosi się obrączkę?

W tym temacie także nie ma pełnej zgodności. Polki bardzo często w dniu ślubu przekładają pierścionek zaręczynowy z prawej dłoni na lewą, by zrobić miejsce na obrączkę. Istnieje także teoria, by pierścionka zaręczynowego w ogóle się pozbyć, bo nie ma już żadnego uzasadnienia. Jeszcze innym sposobem jest pozostawienie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni i dołożenie do niego obrączki.

O czym musisz pamiętać?

Z tego wszystkiego wynika jedno – pierścionek zaręczynowy należy bezwzględnie nosić na palcu serdecznym. Wybór dłoni zależy już od indywidualnych potrzeb.

Skąd wzięła się ta różnica?

Źródła historyczne podają, że do połowy XIX wieku Polki, podobnie jak obywatelki innych krajów europejskich, nosiły pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej dłoni. Jednak po upadku powstania styczniowego, na znak żałoby po stracie mężów, wdowy przełożyły pierścionki na prawą dłoń. Zwyczaj ten się przyjął i obowiązuje do dziś.

Zobacz także: Pomysły na zaręczyny, które zapamiętają wszyscy

Dlaczego w większości krajów pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej dłoni?

Pierścionek zaręczynowy jest dowodem miłości, a ta kojarzy się oczywiście z sercem. To umiejscowione jest po lewej stronie klatki piersiowej, więc pierścionek powinien znajdować się jak najbliżej niego. Zwykło się także uważać, że żyła biegnąca od palca serdecznego lewej dłoni prowadzi bezpośrednio do serca.

 

Polecane wideo

185 cm wzrostu i egzotyczna uroda. Oto najprzystojniejszy mężczyzna na świecie
185 cm wzrostu i egzotyczna uroda. Oto najprzystojniejszy mężczyzna na świecie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.08.2021 10:29
Jak mąż mi się oświadczał w leszczyńskim tunelu aerodynamicznym to założył mi pierścionek na serdeczny palec u prawej dłoni. I nadal go tam noszę, tylko teraz już razem z obrączką.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie