Na co zwrócić uwagę, wybierając obrączki ślubne i jak dbać o nie na co dzień?

Dla zwolenników związków przypieczętowanych przysięgą małżeńską jest to symbol miłości na lata, obrączka powinna więc i wyglądać, i być wygodna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Na co zwrócić uwagę, wybierając obrączki ślubne i jak dbać o nie na co dzień?
Fot. Unsplash (Sandy Millar)
26.07.2021

„Gdzie są obrączki?!” – to często padająca tuż przed ceremonią zaślubin w komediach romantycznych, bo – wiadomo – ślubu bez obrączek być nie może. Dla zwolenników związków przypieczętowanych przysięgą małżeńską jest to symbol miłości na lata, obrączka powinna więc i wyglądać, i być wygodna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Wiele par, stając przed witryną jubilera, doznaje zawrotu głowy, nie mogąc się zdecydować na wybór, tak wielka i różnorodna jest oferta obrączek ślubnych. Największym powodzeniem cieszą się te najbardziej klasyczne, z jednego surowca, ale bardzo modne są łączone np. ze złota żółtego z białym, ostatnio pojawiło się też złoto różowe, są wersje z kamieniami i bez…

Zobacz także: Suknie ślubne za mniej niż 1000 zł. Ładne?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru obrączek ślubnych jest budżet, jakim przyszli małżonkowie dysponują. Jeśli jest niewielki najczęściej decydują się na atrakcyjne srebrne lub złote o najniższej próbie 333 w ich klasycznej cienkiej wersji. Próba złota mówi o zawartości tego kruszcu w stopie metali – przy próbie 333 jest w nim dużo srebra, takie złoto łatwiej ciemnieje, ponieważ srebro ma łatwość oksydacji (utleniania się).

Obrączki ślubne – co jest najważniejsze

Oczywiście im wyższy budżet na obrączki, tym bogatszy ich wybór. Karolina Dokić-Pietuszko, ekspertka z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele zwraca uwagę, że obrączka ślubna ma nam służyć przez wiele lat. Powinna więc być wygodna, wykonana z surowca trwałego i odpornego na zadrapania i wgniecenia oraz dawać możliwość zmiany rozmiaru w przyszłości.

Optymalnym wyborem według tych kryteriów są obrączki ślubne ze złota próby 585 – jest trwałe, odporne, obrączki z niego wykonane łatwo można powiększyć lub pomniejszyć w zależności od potrzeby. Najtrudniej zrobić to w przypadku modnych ostatnio obrączek zdobionych kamieniami – czy to diamentami, czy cyrkoniami. „Jest to często niewykonalne” – mówi Karolina Dokić-Pietuszko.

Wielu parom w pierwszym odruchu najbardziej podobają się obrączki duże. Po założeniu na palec okazuje się często, że są niewygodne, że nie będzie się chciało ich nosić, bo po prostu przeszkadzają. Zdaniem naszej ekspertki lepiej sprawdzają się też te o bardziej uniwersalnym wyglądzie, ewentualnie z brylancikiem lub innym pojedynczym kamieniem. Można do nich dołożyć atrakcyjny pierścionek, aby nieco zmienić ich wygląd, ale nie ma niebezpieczeństwa, że znudzi się nam ich zbyt krzykliwa estetyka. Pamiętajmy też, aby zawsze obrączkę przymierzyć. Obrączki jak ubrania – różnie wyglądają w zależności od budowy dłoni i kształtu palców.

Zobacz także: Nie wiem, ile dać w kopercie na ślubie dalszej znajomej

Jak dobrać rozmiar obrączki ślubnej?

1. Nie należy kupować obrączek na oko. Najlepiej wspólnie wybrać się do jubilera, aby wybrane przymierzyć. Pamiętajmy przy tym, aby dłonie nie były zimne – wówczas obwód palca się zmniejsza. Kiedy temperatura ciała wróci do normy okaże się, że obrączka ciśnie. Jeżeli chcecie kupić obrączki w sieci, warto skorzystać z próbników, które oferują sprzedawcy, aby przymierzyć dany wzór, zanim zamówicie właściwą biżuterię.

2. Zwłaszcza latem, po wysiłku fizycznym lub wieczorem palce delikatnie puchną, dlatego przymierzać obrączki najlepiej w temperaturze ok. 20 st. C.

3. Obrączka o optymalnym rozmiarze powinna łatwo, ale z lekkim oporem wsuwać się na palec serdeczny.

4. Osoby cierpiące na schorzenia powodujące zatrzymanie wody w organizmie (puchnięcie) powinny decydować się na zakup wtedy, kiedy ich palce są nabrzmiałe.

5. Przy wyborze obrączek warto zapytać jubilera, czy w razie potrzeby da się zmodyfikować ich rozmiar. Zdarza się, że wzór nie pozwala na to, na przykład ze względu na osadzone w pierścionku kamienie.

CO WARTO WIEDZIEĆ

Obrączka jest na lata, ale to nie znaczy, że nie da się jej delikatnie zmienić. Na przykład dodając kamień na rocznicę ślubu lub np. z okazji narodzin dziecka. Jeśli przestanie nam się podobać błyszcząca, można ją zmatowić, zmatowiałej można przywrócić blask.

Popularnym sposobem personalizacji obrączek jest wykonanie grawerunku. Najprostszy to data ślubu, imiona małżonków. Zdarza się, że para ma swoje… logo, herb lub inny symbol graficzny.
Obrączki z dodatkiem niklu mogą uczulać (białe złoto), podobnie tytanowe – zanim się na nie zdecydujemy, warto sprawdzić, czy i u nas nie wywołają alergii.

---------------------
PlanujemyWesele.pl to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 13. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Klaudia Halejcio kupiła „dom marzeń”. Fani: „Nie każdy może sobie pozwolić”
Klaudia Halejcio kupiła „dom marzeń”. Fani: „Nie każdy może sobie pozwolić” - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.12.2021 08:00
Nhhhhuhhuu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie