W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Naukowcy podali konkretną liczbę

To optymalny moment.
W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Naukowcy podali konkretną liczbę
Fot. Unsplash
02.07.2021

W jakim wieku powinno się zmienić stan cywilny? Można podejrzewać, że odpowiedzi na to pytanie jest mniej więcej tyle, ile osób, którym je zadamy. Do tego trzeba dodać różnice kulturowe i tradycje z różnych części świata. Często okazuje się, że coś, co dla nas jest zupełnie nie do pomyślenia pod inną szerokością geograficzną jest normą.  

Zobacz również: W jakim wieku średnio kobiety wychodzą za mąż? Dane z różnych części świata

Jedno wydaje się pewne - ślub w nieodpowiednim momencie życiowym może okazać się wyjątkowo złą decyzją, która może mieć bardzo negatywne skutki. Potwierdzają to naukowcy, którzy przekonują, że zawarcie małżeństwa w niewłaściwym wieku często kończy się depresją. Jednocześnie badacze wskazali jaki moment na ślub jest najlepszy.  

W jakim wieku wziąć ślub? Naukowcy wskazali najlepszy moment

Fot. Unsplash

W jakim wieku wziąć ślub? Naukowcy wskazali najlepszy moment

Naukowcy z kanadyjskiego University of Alberta postanowili sprawdzić w jaki sposób wiek, w którym bierzemy ślub przekłada się na poziom szczęścia i życiowej satysfakcji. W tym celu przyjrzeli się wynikom ankiety przeprowadzonej na grupie 405 ochotników.  

Okazało się, że osoby, które zawierały małżeństwo w podobnym okresie co rówieśnicy albo później były szczęśliwsze i miały wyższą samoocenę, a także mniejsze skłonności do depresji niż osoby, które zmieniały stan cywilny w młodszym wieku.  

Uczestników eksperymentu podzielono na trzy grupy w zależności od tego, czy pobrali się “wcześnie”, “w oczekiwanym czasie” czy też “późno”. Dla kobiet “wcześnie” oznaczało ślub przed 23. rokiem życia (22 proc. badanych), “w oczekiwanym czasie” oznaczało okres między 23. a 27. rokiem życia (45 proc.), a “późno” - po 27. urodzinach (33 proc.). Dla mężczyzn było to analogicznie mniej niż 26 lat (29 proc.), 27-30 lat (38 proc.) i ponad 30 lat (33 proc.). 

Osoby, które zawarły związek małżeński w oczekiwanym czasie lub późno, najrzadziej zgłaszały objawy depresji w wieku średnim. 

Nie stwierdziliśmy, że ślub w późniejszym wieku negatywnie przekładał się na poziom odczuwanego szczęścia w przyszłości. Co więcej, osoby, które brały ślub później były szczęśliwsze niż te, które pobierały się we wcześniejszym wieku. 

Osoby, które zmieniały stan cywilny wcześniej nie otrzymywały odpowiedniej edukacji, wcześniej zostawały rodzicami, a w rezultacie lądowały w pracy, do której nie aspirowały. W wieku średnim zgłaszały depresję albo mniejsze poczucie własnej wartości 

- komentował Matt Johnson, jeden z autorów badania. 

Co sądzicie o takich wnioskach naukowców? 

Zobacz również: W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub?

Polecane wideo

Tak wygląda para o największej różnicy wzrostu na świecie. Dzieli ich prawie 60 cm
Tak wygląda para o największej różnicy wzrostu na świecie. Dzieli ich prawie 60 cm - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.07.2021 19:55
Najlepiej wcale nie brac i mowie to jako kobieta .
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.07.2021 10:48
Bierze się ślub w takim wieku gdzie jesteśmy pewni swojej decyzji, z odpowiednią osobą nieważne w jakim wieku czy to 22 lata, 32 czy 42. Na pewno nie pod naciskiem rodziców, rodzeństwa i innych osób bo "wypada wam brać ŚLUB"
zobacz odpowiedzi (1)
Zzzz (Ocena: 5) 02.07.2021 09:33
A my z narzeczonym wczoraj stwierdzilismy, ze moze jednak wezmiemy szybki ślub bez imprezy, ale jak zobaczylam ile jest zalatwiania dokumentacji (nie jest Polakiem) to już mam dość, a jeszcze nawet nie zaczęłam... Wychodzi na to, że zajmie to pare miesięcy. Dlaczego u nas jest tyle papierologii?
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie