Ile świadkowa powinna włożyć do koperty na wesele 2021?

Czy z racji na ważną rolę, którą pełni w dniu ślubu, oczekuje się od niej więcej?
Ile świadkowa powinna włożyć do koperty na wesele 2021?
Fot. Unsplash
10.06.2021
Wiktoria Sobocińska

Jaką sukienkę założyć na wesele, aby nie przyćmić panny młodej, jak dobrać fryzurę i makijaż, w jakich butach będzie zarówno elegancko i wygodnie, jaki kupić prezent, jak dojechać i czy nocować na miejscu... To tylko kilka wybranych z wielu pytań, jakie goście zadają sobie przed weselem. 

Zobacz również: „Czy zostaniesz moją świadkową?” - 7 kreatywnych sposobów na wyjątkowe zaproszenie

W dalszym ciągu wątpliwości budzi wysokość kwoty, jaka powinna znaleźć się w kopercie. "Ile wypada", "Ile się teraz daje", czy mam zwrócić koszt "talerzyka" albo czy państwo młodzi chcą zrekompensować sobie w ten sposób koszty całej zabawy...

Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy zostaliśmy wybrani na świadków młodej pary.

Wesele 2021: Ile pieniędzy włożyć do koperty?

Zastanawiamy się, jak wypada się zachować i czy poradzimy sobie z organizacją oraz wsparciem w tym najważniejszym dniu bliskich nam osób. Okazuje się, że nurtującą sprawą jest również to, jak dużą kwotę przeznaczyć Młodym w kopercie. 

Z jednej strony, mogłoby się wydawać, że z racji na ważną rolę, którą pełnimy w dniu ślubu, oczekuje się od nas więcej. Są również głosy, że sama pomoc i wsparcie są przecież nieocenione. 

Wszystko też zależy od tego, jak bliska więź nas łączy oraz jak przedstawia się nasza sytuacja finansowa.

Mówi się, że w tym ważnym dniu najbardziej liczy się sama obecność i świętowanie we wspólnym gronie, ale wiadomo jak jest w praktyce... Wiele par nastawia się, że pieniądze zwrócą im wydatki na wesele. Na szczęście już coraz częściej odchodzi się od tego typu myślenia. 

Ile dać w kopertę jako świadkowa?

Aby prześledzić najnowsze "trendy" panujące na weselach i dowiedzieć się, jak będzie to wyglądało w tym roku, zajrzałyśmy na jedno ze ślubnych forum. 

Zdecydowana większość osób jest zdania, że każdy powinien umieścić w kopercie taką kwotę, na jaką w danym momencie go stać.

Niektórzy łączą pieniądze z podarunkami. Twierdzą też, że nie powinno się przecież żałować własnej rodzinie ani przyjaciołom.

Jestem zdania, że idąc w gości należy "coś" ze sobą przynieść. Na urodziny prezent, na kolację np. wino, ciasto, a na wesele (w obecnych czasach) kopertę. Nieważne, świadkowa czy nie, ja w każdej roli na weselu zawsze miałam "prezent". Jestem zdania, patrząc na cenę talerzyka, że 300 zł od osoby, na ten rok, to jest takie minimum. Oczywiście w skrajnych przypadkach wiadomo że i 50 zł jest super.
A jeśli jest to rodzina, przyjaciółka (tak dla mnie to też rodzina) to ja daje 500/600 od osoby. Jako świadkowa dałabym, na ten rok, 1000 zł, bo uważam, że na najbliższych "się nie oszczędza"
- pisze jedna z kobiet.
Jak byłam świadkową 12 lat temu i wtedy studiowałam, nie miałam pracy, bo byłyśmy młode, to dałam w kopertę 300 zł. Teraz byłam świadkowa siostry i dałam 5000 zł (bo to siostra, bo mogę i bo mam możliwości). Natomiast obie kwoty uważam za odpowiednie, bo właśnie na tyle mogłam sobie w tym momencie pozwolić
- opowiada swoją historię inna.

W przypadku świadkowej jest to jednak kwestia sporna. Wiele panien młodych uważa, że jeśli świadkowa zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego i pomaga w przygotowaniach do wesela, to nie oczekuje już nic więcej w zamian. A już z pewnością nie zamierza porównywać kwot w kopertach...

Nie wiem, ja od swojej świadkowej nie oczekuję w ogóle koperty. Zrobiła mi cudowny Panieński, pomaga nam mega w przygotowaniach, to już samo w sobie jest prezentem, że mam taką cudowna osobę, która się sama interesuje

- podsumowuje.

Jaka kwota jest odpowiednia według was?

Zobacz również: 10 cech, które świadczą o tym, że będziesz perfekcyjną świadkową

Polecane wideo

10 bardzo nietypowych sukienek ślubnych. Nie każda panna młoda chciałaby tak wyglądać
10 bardzo nietypowych sukienek ślubnych. Nie każda panna młoda chciałaby tak wyglądać - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Magdalena (Ocena: 5) 28.12.2021 11:28
Nigdy nie rozumiałem treści tego typu artykułów, niech da tyle ile uważa za słuszne i tyle w temacie! CO do kopert to polecam te pudełeczka, może więcej zgarniecie na ślubie: https://amelia-wedding.pl/dodatki-slubne/pudelka-na-koperty-slubne/
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 11.06.2021 00:01
Chciałabym aby na moim weselu bawiły się najbliższe mi osoby i aby nie przynosiły kopert ani prezentów. Wesele zamierzam zrobić takie, na jakie będzie mnie stać. Oczekiwałabym od gości jedynie przybycia i cieszenia się wspólnie szczęściem jakim jest nowa rodzina.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.06.2021 19:05
Świadkowa nie powinna "do koperty" wkładać nic, ewentualnie równowartość swojego talerzyka. Poświęcony czas, wysłuchiwanie fochów, organizacja, trzymanie "ręki na pulsie" w zupełności wystarczą.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.06.2021 16:23
no właśnie dobre pytanie, koleżanka ma w lipcu ślub , na zaproszeniu poinformowała o tym,że życzy sobie kopertę a zamiast kwiatów prezent dla dziecka ( wesele jednodniowe) dodam,że w 2016 roku idą na ślub w kopercie dała 300 zł ( wesele dwudniowe ) Ile powinnam dać w kopercie ? szczerze mówiąc mam dylemat ..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.06.2021 11:11
Teraz ceny za organizacje wesela tak poszły w górę że szok w porównaniu do 2 lat wstecz. Chcą sobie odbić cały zeszły rok, to ceny za talerzyk u mnie w regionie od 210zl i to w nie jakiś extra eleganckich miejscach tylko średnia półka. Nie liczymy na rodziców (oni by płacili oni decydują kto zaproszony itd.) to wolimy sami sobie na to nazbierać.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie