Jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny?

W wielu domach nadal kultywuje się zwyczaj tradycyjnych oświadczyn w gronie najbliższych. Jak zorganizować staropolskie zaręczyny?
Jak powinny wyglądać  tradycyjne zaręczyny?
04.12.2009

Zaręczyny to jeden z tych dni, na które czeka się całe życie. Niektórzy twierdzą nawet, że jest ważniejszy od ślubu – bardziej intymny i romantyczny, spędzany tylko we dwoje. Przyjęło się, że to mężczyzna inicjuje oświadczyny i choć tendencja ta powoli się zmienia, to nadal wiele z nas marzy o zaręczynach - niespodziance przy blasku księżyca. W wielu domach kultywuje się również zwyczaj tradycyjnych oświadczyn w gronie najbliższych. Jak powinny wyglądać takie tradycyjne zaręczyny?

1. Oświadczyny nie powinny być pierwszym wspólnym spotkaniem zakochanej pary i ich rodzin. Jeśli wcześniej nie było okazji do przedstawienia się nawzajem, zorganizujcie zapoznawczą kolację dla Waszych rodziców. Niech odbędzie się ona w kameralnym gronie, bez świadków w postaci rodzeństwa czy dziadków. Pamiętaj, że to Wy powinniście wyjść z inicjatywą takiego spotkania. Możecie zaprosić rodziców do restauracji albo, jeśli mieszkacie razem, zaproponować wizytę u Was. Zadbajcie o miłą atmosferę, dobrą muzykę i odrobinę wytrawnego wina, które pomoże przełamać pierwsze lody. Więcej o tym, jak zapoznać ukochanego z rodzicami, przeczytacie tutaj.

2. Według staropolskiego obyczaju, zaręczyny powinny odbyć się w domu Narzeczonej, której rodzice przygotowują całą uroczystość. Nie oznacza to jednak, że Narzeczony i jego rodzina nie mają żadnych obowiązków w kwestii organizacji. Przyszły Pan Młody powinien obdarować kwiatami swoją wybrankę i jej mamę, a jego tata wręczyć na ręce gospodarza domu alkohol (o dobrym guście będzie świadczyć luksusowe wino).

3. Zaręczyny powinny odbyć się w wolny dzień, najlepiej w porze obiadowej. Należy na nią zaprosić najbliższych z obu stron – rodziców, dziadków, rodzeństwo. Impreza może trwać nawet do późnej nocy – wszystko zależy od nastrojów jej uczestników.

4. Tradycja mówi, że oświadczyny powinny odbyć się między daniem głównym i deserem. Wtedy to tata dziewczyny wygłasza uroczystą mowę, informując wszystkich gości o małżeńskich planach pary. Następnie przyszły Pan Młody prosi rodziców swojej ukochanej o rękę córki i zakłada pierścionek zaręczynowy na jej serdeczny palec u lewej ręki.

5. Uważa się,  że obdarowana dziewczyna powinna zacisnąć lewą dłoń. Podtrzymanie tej tradycji ma jej przynieść szczęście w małżeństwie.

6. Świadkowie oświadczyn powinni pogratulować zaręczonej parze. Swoją radość mogą okazać przy pomocy toastów i oklasków

7. W czasie uroczystości można ustalić wstępną datę ceremonii ślubnej albo termin organizacyjnego spotkania.

Przykładowe formułki oświadczyn (według książki "Rytuał Rodzinny" autorstwa Bp Józefa Wysockiego):

  Narzeczony: Kochani Rodzice, z wielką radością Ula i ja (np. Marek) pragniemy Wam uroczyście dzisiaj oświadczyć, że oboje się kochamy i pragniemy w najbliższym czasie zawrzeć sakrament małżeństwa. Dlatego prosimy Was, jako naszych Rodziców, abyście zechcieli wyrazić Waszą zgodę na ten związek i nam pobłogosławić.

  Narzeczona: Ja również pragnę ze swojej strony oświadczyć, że miłość nasza jest szczera, a wola zawarcia sakramentu małżeństwa prawdziwa, stąd prosimy bardzo serdecznie, abyście zechcieli uroczyście wyrazić Waszą zgodę i odtąd traktować Marka i mnie  (np. Ulę) jako narzeczonych, otoczyć nas modlitwą i serdecznością, oraz udzielić rodzicielskiego błogosławieństwa, byśmy dobrze przygotowali się do naszego ślubu.

  Ojciec lub matka jednego z narzeczonych: Ulo i Marku, jako Wasi rodzice cieszymy się, że odszukaliście siebie i odkryliście wielki skarb miłości, jaki Pan Bóg wlał w serce każdego z was. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam jako narzeczonym udzielić naszego błogosławieństwa.

Zaręczynowe przesądy:

- Jeśli pierścionek zatrzyma się na ostatnim stawie palca przyszłej Panny Młodej, to okażę się ona wspaniałą gospodynią, żoną i matką.

- W razie zerwania zaręczyn, dziewczyna nie powinna oddawać chłopakowi pierścionka, a ten domagać się jego zwrotu. Podobno jego odebranie sprowadzi na niedoszłego męża nieszczęście.

- pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany ze srebra, złota lub platyny, a oczko z kamienia szlachetnego. W żadnym wypadku nie powinno się wręczać pierścionka z perłą, która już według starochińskich wierzeń miała przynosić pecha i łzy.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Jak rozkochać faceta na zabój?  Kilka trików, które sprawią, że facet będzie kochał cię jak wariat. 

Zadbaj o skórę, aby czuć się  pięknie w swojej skórze! Gwarantujemy, że twój mężczyzna oszaleje na Twoim punkcie!  

 

Polecane wideo

Komentarze (71)
Ocena: 4.94 / 5
ja (Ocena: 5) 02.07.2016 22:32
Bardzo dziękuję za ten artykuł, pomógł mi bardzo i cieszę się, że autorka umieściła tutaj przykładowe teksty Bp Wysockiego, wspaniale, pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 27.12.2012 08:57
ale lipa z tego artykułu bez kitu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2012 11:25
Mam wrażenie, że zarówno autorka tekstu, jak i większość osób komentujących nie odróżnia zaręczyn od oświadczyn. W polskiej tradycji, w przeciwieństwie do amerykańskich filmów, są to dwie różne okazje. OŚWIADCZYNY są momentem "poproszenia o rękę" i faktycznie powinny odbywać się pomiędzy dwojgiem osób (można przy tym wymyślić jakieś romantyczne okoliczności), natomiast ZARĘCZYNY są momentem uroczystego oznajmienia swojej decyzji najbliższym oraz poproszenia rodziców o zgodę i błogosławieństwo. W związku z tym główna część artykułu dotyczy zaręczyn (czyli tej "części oficjalnej"), a słowo "oświadczyny" użyte jest omyłkowo, natomiast cały wstęp (pierwszy akapit) jest pozbawiony sensu, bo przeciwstawia sobie oświadczyny np. przy świetle księżyca i zaręczyny w gronie rodzinnym, podczas gdy w rzeczywistości są to kolejne etapy, a nie warianty do wyboru.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2012 15:31
A od kiedy w Polsce zaklada sie pierscionek na lewa reke?;P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2012 08:32
ale siara:P ludzie to juz nie sredniowiecze:p
odpowiedz

Polecane dla Ciebie