„Ślub w ciągu doby”. Polacy masowo wyjeżdżają na Ukrainę

Unikają zbędnych formalności i oszczędzają czas.
„Ślub w ciągu doby”. Polacy masowo wyjeżdżają na Ukrainę
Fot. Pexels.com
17.02.2021

Organizacja ślubu i wesela to wiele planowania, stresu, a przede wszystkim czasu. Pary, które chcą się pobrać muszą liczyć się z tym, że uroczystość niekoniecznie odbędzie się w dniu, jaki sobie wymarzyli. Każdego roku nowi narzeczeni walczą o terminy zarówno jeśli chodzi o same zaślubiny, jak i o rezerwację sali czy zespołu. 

Zobacz również: W tym wieku Polki najczęściej wychodzą za mąż. Czy to idealny moment na ślub?

Podczas gdy wiele par w dalszym ciągu marzy o tradycyjnym, hucznym weselu, coraz więcej narzeczonych decyduje się na skromny, a przede wszystkim szybki ślub, najlepiej przy minimalnej liczba formalności. Z tego względu rośnie liczba Polaków, którzy wyjeżdżają na Ukrainę, by wziąć “ślub w ciągu doby”.  

„Ślub w ciągu doby” na Ukrainie popularny wśród Polaków 

Jak informuje PAP, usługa o nazwie “Ślub w ciągu doby” jest oferowana przez ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości. Nie jest to jednak nowość, ponieważ ceremonie tego typu funkcjonują u naszych wschodnich sąsiadów już od roku 2016. Pierwotnie pomysł takich przyspieszonych ślubów powstał z myślą o uczestnikach operacji antyterrorystycznej w Donbasie i osobach wewnętrznie przemieszczonych. 

Jednak z czasem okazało się, że “ślubami w ciągu doby” na terenie Ukrainy są zainteresowani także obcokrajowcy – w tym Polacy. Tamtejszy resort sprawiedliwości podaje, że związek małżeński zawarło w ten sposób ponad 7,6 tys. cudzoziemców. Najwięcej zagranicznych małżonków pochodzi z Rosji (1084), Polski (504) i Niemiec (474). Z informacji ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości wynika, że w roku 2019 odbyło się ponad 650 “ślubów w ciągu doby” z obywatelami naszego kraju. 

Para zapisuje się do nas przez telefon, a dzień przed planowaną datą ślubu przynosi dokumenty 

 - przekazała PAP Iryna Jelejko, koordynatorka projektu "Ślub w ciągu doby" we lwowskim Muzeum Architektury Ludowej i Życia Codziennego.  

Jeśli chodzi o obcokrajowców czas oczekiwania jest nieco dłuższy. Potrzeba bowiem kilku dni na przeanalizowanie niezbędnych dokumentów przez państwową służbę migracyjną. Sprawdza ona m.in. to, czy osoba z zagranicy przebywa na terenie Ukrainy legalnie. 

Zdaniem Jelejko takie przyspieszone śluby cieszą się wielką popularnością zwłaszcza w przypadku par mieszanych, zwłaszcza gdy żona jest Ukrainką, a mąż obywatelem innego kraju. Urzędniczka wymienia, że z takiej opcji korzystają osoby m.in. z Turcji, Izraela, Kanady, Niemiec, USA, Rosji, Białorusi, a także “bardzo dużo Polaków”.  

Dlaczego “śluby w ciągu doby” na Ukrainie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem? Zdaniem koordynatorki projektu kusząca jest przede wszystkim mniejsza liczba formalności i oszczędność czasu. Za całą usługę trzeba zapłacić ok. 3,7 tys. hrywien, czyli ok. 490 zł. Obecnie zawarcie małżeństwa w trybie przyspieszonym jest możliwe w 75 miastach na Ukrainie. Do tej pory z tej możliwości skorzystało ok. 113 tys. par, w tym ponad 34 tys. par mieszanych. 

Co sądzicie o “ślubach w ciągu doby”? Zdecydowalibyście się na taką ceremonię? 

Zobacz również: Ślub i wesele 2021/2022 – czy i co można teraz zaplanować?

Polecane wideo

Horoskop miłosny na luty 2021
Horoskop miłosny na luty 2021 - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.2 / 5
gość (Ocena: 1) 05.03.2021 22:19
Pośpiech to jest dobry przy łapaniu pcheł i przy biegunce, a nie przy ślubie. Nie muszę. Poczekam.
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 18.02.2021 16:32
W 2020 skorzystaliśmy z mężem z tej opcji i to było bardzo dobre rozwiązanie. Ślub Polki z Ukraińcem w Polsce = biurokracja + wielomiesięczne czekanie na decyzję sądu. Ślub Polki z Ukraińcem w Ukrainie = wydane 480 PLN+ trzy dni oczekiwania po złożeniu dokumentów.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 17.02.2021 15:50
Ja bym wzięła taki ślub. Te wielkie, Polskie mi się nie podobają. Jeśli z moim facetem zdecydujemy się na ślub, ty tylko cywilny ze świadkami, ale raczej się nie zdecydujemy, bo mam wrażenie, że po ślubie ludzie się mniej starają i chyba czują się lekko uwięzieni. Znajomy kiedyś tylko mężatki wyrywał i twierdził, że łatwiej je poderwać od singielek.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 17.02.2021 12:10
Po co takie coś robić ?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 17.02.2021 07:54
Nie ,dziekuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie