W tym wieku Polki najczęściej wychodzą za mąż. Czy to idealny moment na ślub?

Tyle lat ma statystyczna panna młoda.
W tym wieku Polki najczęściej wychodzą za mąż. Czy to idealny moment na ślub?
Fot. Unsplash (Zelle Duda)
07.01.2021

Oficjalnie twierdzimy, że wiek to tylko liczba. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, bo każdy powinien żyć po swojemu, zamiast dostosowywać się do przyjętych norm i wzorców. Nie istnieje coś takiego jak idealny moment na ślub czy dziecko.

Zobacz również: To podobno najlepszy wiek na znalezienie męża. „Później może być z tym problem”

Jedni decydują się założyć rodzinę wcześniej, inni później i nigdy nie mamy gwarancji, że to się uda. Ale może większość ma rację? - zastanawia się serwis poznan.naszemiasto.pl, który opublikował bardzo ciekawe statystyki. Choć mają raczej lokalny charakter, to prawdopodobnie niewiele różnią się od wyników ogólnopolskich.

Główny Urząd Statystyczny zajrzał do metryk nowożeńców.

zaręczyny

Statystyki ślubów w Polsce

Dane dotyczą Poznania, czyli dużego miasta w zachodniej Polsce, jednak różnice w skali całego kraju nie powinny być zauważalne. Można więc uznać, że mówimy o średnich wynikach. Autorzy raportu postanowili sprawdzić, ile lat mają kobiety, kiedy stają na ślubnym kobiercu. Wnioski są dość zaskakujące.

Zdecydowanie najrzadziej za mąż wychodzą młode dziewczyny, które mają 19 lat lub mniej (grupa wiekowa na 6. miejscu rankingu). To zaledwie kilka przypadków rocznie w skali całego miasta. Zdecydowanie więcej panien młodych jest po pięćdziesiątce (5. miejsce).

Tuż za podium (4. miejsce) umieszczono przedział wiekowy 40-49 lat, co pokazuje, że nigdy nie jest za późno na miłość.

Zobacz również: Najlepszy wiek na ślub. Mając tyle lat jesteśmy stworzeni do małżeństwa

para młoda

Kiedy wyjść za mąż?

Pierwsza trójka to młodsze mężatki, ale niektórych może zdziwić ich kolejność. Liczby udowadniają, że w ostatnich latach średnia wieku rzeczywiście poszła mocno w górę.

Na trzecim miejscu znalazły się panny młode mające od 20 do 24 lat, choć było ich niewiele więcej niż czterdziestolatek. Drugi wynik w rankingu to kobiety starsze przynajmniej o dekadę - od 30 do 39 lat. Kiedy statystycznie najczęściej wychodzimy za mąż? Według danych GUS to przedział 25-30 lat.

Obserwując zmiany zachodzące w społeczeństwie możemy być niemal pewni, że średnia już nie zmaleje. Jesteśmy coraz starszymi żonami, co ma także wiele zalet.

Zobacz również: Nawet nie myśl o ślubie, jeśli masz tyle lat. W przeciwnym razie rozwód masz jak w banku

Polecane wideo

Pokazała, jak naprawdę wyglądają najtańsze suknie ślubne z Internetu
Pokazała, jak naprawdę wyglądają najtańsze suknie ślubne z Internetu - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 07.01.2021 22:30
Polki dla ślub....fak.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie