Obrączki od A do Z, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o najważniejszych ślubnych pamiątkach

Jak dobrać obrączki, a później dbać o nie tak, by służyły małżonkom długie lata?
Obrączki od A do Z, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o najważniejszych ślubnych pamiątkach
Fot. Unsplash (Sandy Millar)
23.12.2020

Wybór obrączek do łatwych nie należy. Nie tylko ze względu na bogactwo ofert, ale również, a może przede wszystkim, z uwagi na specyfikę i przeznaczenie tej wyjątkowej ozdoby. Jak dobrać obrączki, a później dbać o nie tak, by służyły małżonkom długie lata? Jak zmieniać ich rozmiar? O podpowiedzi zapytaliśmy Karolinę Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Jak dobrać obrączki?

Zasada numer jeden, dotycząca poszukiwań obrączki idealnej, brzmi: powinna ona przechodzić przez staw palca serdecznego z minimalnym oporem (ale oczywiście bez pozostawiania obtarć na skórze). Przygotowując się do mierzenia ozdoby, koniecznie zadbajcie o to, by dłonie i palce były w możliwie najlepszej, niezmienionej np. warunkami atmosferycznymi, kondycji. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że dobieranie obrączek do opuchniętych od upału palców nie ma większego sensu. Również nakładanie biżuterii na zmarznięte dłonie nie jest dobrym pomysłem – zziębnięcie skóry uniemożliwi wyczucie ewentualnych otarć. Dokonaniu najlepszego wyboru najlepiej przysłuży się zatem temperatura otoczenia oscylująca między 10 a 20 stopni Celsjusza.

Dłonie, a więc i palce, nie puchną jednak tylko podczas upałów. Zdarza się to również po intensywnym treningu, a w przypadku kobiet w drugiej połowie cyklu miesiączkowego oraz... w ciąży. Na kondycję palców szczególną uwagę powinny też zwrócić osoby, borykające się z nadciśnieniem – w ich przypadku najodpowiedniejszą porą na przymiarkę będzie poranek lub wieczór, czyli okresy, w których opuchlizna zwykle jest największa. - Aby uniknąć sytuacji, w których pierścionek będziemy zakładać z trudem, warto też dobierać go w dni z optymalnym ciśnieniem atmosferycznym oraz wtedy, gdy towarzyszy nam dobry nastrój, bo na przykład sytuacje stresowe sprzyjają puchnięciu ciała – radzi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. Jeśli należycie do tych „szczęśliwców”, którym zjawisko nadmiernego gromadzenia wody w organizmie, a zatem występowanie regularnych opuchlizn, nie jest obce, rozważcie wybór takiej obrączki, której ewentualne pomniejszanie lub powiększanie nie wpłynie znacząco na zastosowane wzornictwo.

Zobacz także: Czy związek po odrzuceniu oświadczyn ma sens? (SONDA)

Jak dbać o obrączkę?

Nie da się uniknąć zarysowań na obrączkach. „Złoto obrączkowe”, ze stopów metali, z którego są one wykonywane, jest miękkim surowcem i dlatego wraz z upływem czasu znajdziecie na nich ślady użytkowania. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli będzie to użytkowanie prawidłowe, to owych śladów będzie stosunkowo niewiele.

Jak zatem dbać o obrączki? Przede wszystkim zdejmować je z palców podczas prac fizycznych, uprawiania sportów ekstremalnych oraz w sytuacjach, w których mogą mieć kontakt ze środkami chemicznymi, czyli na przykład podczas domowych porządków. Obrączki ślubne nie powinny też być narażone na działanie bardzo wysokich temperatur i dlatego zachęcamy Was do zdejmowania ich podczas wizyt w solarium i saunie, ale również… na wakacjach. Niektóre pary mają „zapasowe obrączki” , na przykład srebrne, właśnie na takie okazje, jak wyjazdy, gdzie krążki mogłyby ulec zniszczeniu lub zginąć. – Pomysł może wydawać się absurdalny, dopóki… nie przydarzy nam się taka nieprzyjemna sytuacja – przekonuje Karolina Dokić-Pietuszko z PlanujemyWesele. Plamy na biżuterii wywołane przez gorące powietrze i kremy do opalania mogą być trudne do samodzielnego usunięcia. I nie, nie wystarczy odłożyć ich na półkę lub wrzucić do kosmetyczki. Obrączki należy przechowywać w aksamitnym woreczku, gdyż tylko wtedy zachowają one na dłużej wygląd bez skaz. Większość zabrudzeń usuniecie samodzielnie poprzez zanurzenie pamiątki w wodzie z sodą oczyszczoną.

Jak zmienić rozmiar obrączki?

Powiedzmy sobie szczerze – prędzej czy później przyjdzie ten moment, że obrączki będą wymagały liftingu. Dawny blask biżuterii przywrócimy wybierając spośród takich usług salonów jubilerskich jak satynowanie, polerowanie, rodowanie czy piaskowanie. Wiele par decyduje się na odnowienie obrączek nie tylko w momencie, gdy ewidentnie tego wymagają, ale na przykład przy okazji rocznicy ślubu lub urodzin. Naszym zdaniem to doskonały pomysł! W sytuacji, w której okazuje się, że konieczna jest zmiana rozmiaru ślubnej pamiątki, warto udać się do specjalisty. - Nie każda biżuteria może być poddana przeróbkom konstrukcyjnym – egzemplarze bogato zdobione lub powstałe z połączenia kilku metali łatwo uszkodzić w wyniku korekty ich rozmiaru – podpowiada nasza ekspertka z PlanujemyWesele.pl. - Na szczęście zdecydowana większość obrączek podlega w pełni bezpiecznym dla ich wyglądu obróbkom – dodaje Karolina Dokić-Pietuszko.

Zobacz także: Jestem ostatnią panną w rodzinie

Gdzie kupić obrączki

Mitem jest przekonanie, zgodnie z którym udane zakupy ślubne można zrobić jedynie w salonie stacjonarnym. Propozycji renomowanych sklepów internetowych jest tak dużo, że naprawdę grzechem byłoby się z nimi nie zapoznać. Pamiętajcie też, że w przypadku zakupienia nieprawidłowego rozmiaru obrączki, towar zazwyczaj (choć namawiamy do każdorazowego sprawdzania regulaminu zakupów online) możecie zwrócić lub po prostu wymienić.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Celia Krychowiak pokazała, w jakim luksusie mieszka. Apartament idealny?
Celia Krychowiak pokazała, w jakim luksusie mieszka. Apartament idealny? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
asafsasfa (Ocena: 5) 28.12.2020 00:57
Zarabiam ponad 90 dolarów za godzinę pracy zdalnej z dwójką dzieci w domu. Nigdy nie myślałem, że będę miał możliwość zrobienia tego, ale moja najbliższa towarzyszka zarabia ponad 18 tysięcy miesięcznie, robiąc to, i przekonała mnie, żebym spróbował. Potencjał z tym jest wieczny. Oto co robiłem...... 𝐰𝐨𝐫𝐤𝐫𝐞𝐯𝐢𝐞𝐰𝐬𝟏𝟎.𝐜𝐨𝐦
odpowiedz

Polecane dla Ciebie