6 ważnych powodów, dla których warto zachować nazwisko po ślubie

Nie musisz robić niczego na siłę.
6 ważnych powodów, dla których warto zachować nazwisko po ślubie
fot. iStock (franz12)
11.09.2020
Wiktoria Sobocińska

Ślub jest wyjątkową uroczystością, która łączy zakochanych partnerów na zawsze. Po zawarciu związku małżeńskiego to zazwyczaj kobieta przejmuje nazwisko od swojego męża. Rzadziej na taki krok decydują się panowie. Zdarza się jednak tak, że jesteśmy bardzo przywiązane do swojego nazwiska i nie chcemy go zmieniać. Wolimy pozostać przy swoim charakterystycznym "przydomku", bądź wybrać opcję dwuczłonową. Mniej popularne wybory często spotykają się z krytyką, jednak powinnaś zrobić tak, jak czujesz. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą pozostanie przy swoim nazwisku. Jest ich więcej, niż Ci się wydaje!

Zobacz również: 10 zbędnych elementów uroczystości ślubnej. To tylko strata pieniędzy

Dlaczego warto zachować swoje nazwisko po ślubie?

Budujesz swoją markę

Jeśli prowadzisz własną firmę, a swoją pracę sygnujesz nazwiskiem, po ślubie możesz mieć problem z dotarciem do swoich odbiorców i klientów. Do tego modyfikacja całego wizerunku czy logo... niby subtelna, a jednak znacząca. Taka autonomia jest ważna szczególnie w przypadku zawodów artystycznych, takich jak pisarze, muzycy albo osoby publiczne. 

Zmiana dokumentów

Wiele kobiet narzeka na uciążliwy proces ponownego wyrabiania podstawowych dokumentów. W pierwszej kolejności będziesz zmuszona zmienić swój dowód osobisty, prawo jazdy oraz paszport. Na jednej instytucji zapewne się nie skończy. Gdy zostajesz przy swoim nazwisko - unikasz dodatkowego problemu.

Linia rodowa

Przedłużenie linii rodowej - to hasło może brzmieć teraz bardzo poważnie, ale jeżeli jesteś jedynaczką, bądź nie masz żadnych braci, taka możliwość jest jedyną szansą na przekazanie swojego nazwiska potomkom. Wiele osób postępuje w ten sposób, aby podtrzymać rodzinną tradycję.

Dzieci mają wybór

Jeszcze przed zawarciem małżeństwa podejmuje się decyzje o tym, jakie nazwisko będą nosiły nasze dzieci. W Polsce, jeśli kobieta przyjmuje nazwisko swojego męża, sprawa jest oczywista. Jeżeli zachowasz własne lub wybierzesz opcję dwuczłonową, pozostawiasz swojemu potomstwu wybór.

Lekcja asertywności

Dużo kobiet skarży się na to, że ich decyzja o pozostaniu przy swoim nazwisku została odebrana bardzo negatywnie np. przez rodzinę partnera. Tymczasem są to jedynie szkodliwe stereotypy, a każda z nas ma prawo wyboru i to w żaden sposób nie zmienia naszych uczuć do partnera. Nie warto ulegać presji ze strony bliskich, tylko żyć w zgodzie ze swoim wnętrzem i uczyć się asertywności.

Jesteś sobą!

Kiedy jesteś przywiązana do swojego imienia połączonego z nazwiskiem i chcesz zachować niezależność, po ślubie możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ nic się nie zmieni. Jeśli nie chcesz rozstawać się ze swoim charakterystycznym "przydomkiem" - nie rób tego na siłę. Wytłumacz partnerowi motywy swojej decyzji i ciesz się własną indywidualnością.

Zobacz również: Tworzenie listy gości. Jak się do tego zabrać, by nikogo nie urazić?

Polecane wideo

Najbardziej skandalizujące suknie ślubne. Kontrowersyjne TOP 10
Najbardziej skandalizujące suknie ślubne. Kontrowersyjne TOP 10 - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 3.57 / 5
gość (Ocena: 5) 12.09.2020 15:33
Artykuł trochę bzdur zawiera, ale to jest prawda ze gubi się swoją tożsamość. Całe życie jakoś się nazywasz i nagle masz to zmienić... bez sensu. Dwuczłonowe są spoko!
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 11.09.2020 22:35
Ze swojego doświadczenia wiem, że jedyną słuszną decyzją jest pozostanie przy swoim nazwisku, ponieważ po rozwodzie nienawidzi się nazwiska męża i wraca do panieńskiego. Więc nie ma co popełniać mojego błędu ;)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 11.09.2020 19:11
Artykuł - dno. Coś o jakimś przydomku, o tym, że dzieci wybierają nazwisko. Ja w takim razie chyba niepotrzebnie wybierałam w urzędzie "przydomek" dla dzieci, skoro to mogą zrobić same.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.09.2020 12:47
,,Jeżeli zachowasz własne lub wybierzesz opcję dwuczłonową, pozostawiasz swojemu potomstwu wybór...,, - Taa, zapytam noworodka jakie nazwisko chce mieć przez całe życie :D Wy czytacie w ogóle to co piszecie, żeby to było logiczne, czy piszecie co wam ślina na język przyniesie ? Masakra.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.09.2020 09:42
Przydomek i nazwisko to nie to samo... Ale :/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie