Nawet nie myśl o ślubie, jeśli masz tyle lat. W przeciwnym razie rozwód masz jak w banku

Naukowcy ustalili dokładne „okienko”, w którym najlepiej jest zmienić stan cywilny.
Nawet nie myśl o ślubie, jeśli masz tyle lat. W przeciwnym razie rozwód masz jak w banku
Fot. Unsplash
10.09.2020

W jakim wieku powinno się zmienić stan cywilny? Można podejrzewać, że odpowiedzi na to pytanie jest mniej więcej tyle, ile osób, którym zadamy to pytanie. Do tego trzeba dodać różnice kulturowe i tradycje z różnych części świata. Często okazuje się, że coś, co dla nas jest zupełnie nie do pomyślenia pod inną szerokością geograficzną jest najzwyczajniejszą w świecie normą. 

Zobacz również: W jakim wieku średnio kobiety wychodzą za mąż? Dane z różnych części świata

Jak zatem ustalić jaki jest najlepszy moment na ślub? Mowa nie o konkretnej i magicznej dacie, która ma zapewnić nowożeńcom szczęście, ale o wieku narzeczonych, a konkretnie - przyszłej panny młodej. Tę kwestię próbowało ustalić wielu naukowców, którzy latami skrupulatnie porównywali różne dane. Do jakich wniosków doszli jeśli chodzi o idealny wiek kobiety do zamążpójścia? 

W jakim wieku wyjść za mąż, aby uniknąć rozwodu?

Fot. Unsplash.com

W jakim wieku wyjść za mąż, aby uniknąć rozwodu? 

Badanie z 2015 roku wykazało, że kobiety, które wychodzą za mąż przed ukończeniem 26. roku życia rozwodzą się częściej niż ich nieco starsze koleżanki. Widmo rozwodu w jeszcze większym stopniu wisi nad pannami młodymi, które w dniu swojego ślubu miały zaledwie między 15 a 20 lat. Ale z badania wynika również, że ze ślubem nie należy czekać w nieskończoność. Kobiety, które idą do ołtarza po 45. roku życia także są narażone na większe problemy małżeńskie i rozwód. 

Jak wynika z amerykańskiego spisu ludności przeprowadzonego w 2018 roku (United States Census) obecnie średni wiek zawierania małżeństwa w tym kraju wynosi 30 lat dla mężczyzn oraz 28 lat dla kobiet. Jednak jeszcze w roku 1978 te statystyki wyglądały zupełnie inaczej. Pod koniec lat 70. XX wieku aż 59 proc. osób w wieku 18-34 lata określało swój stan cywilny jako “zamężna/żonaty”. Dziś odsetek osób po ślubie w tym samym przedziale wiekowym wynosi 29 proc.  

Znacznie zmienił się też procent par, które decydują się na zamieszkanie razem pod jednym dachem przed ślubem. W 2018 roku ten odsetek wyniósł 15 proc. w grupie osób między 25. a 34. rokiem życia.  

Podsumowując - zgodnie z ustaleniami badaczy kobiety zdecydowanie nie powinny myśleć o ślubie przed ukończeniem 26. roku życia, ale nie powinny z nim zwlekać do momentu, gdy minie im 45 wiosen. To daje “okienko”, które wynosi dokładnie 19 lat. Wydaje się, że to dość sporo czasu, aby dokładnie przemyśleć decyzję o zamążpójściu. 

Co sądzicie o takich wynikach badań? Zgadzacie się z tym, że o ślubie powinno się myśleć dopiero po 26. urodzinach? 

Zobacz również: Najlepszy wiek na ślub. Mając tyle lat jesteśmy stworzeni do małżeństwa

Polecane wideo

Chciały zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oto kreacje, które kupiły za grosze
Chciały zaoszczędzić na sukni ślubnej. Oto kreacje, które kupiły za grosze - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.27 / 5
gość (Ocena: 5) 19.01.2021 17:14
Wyszłam za mąż w wieku 30 lat, od 5 jestem rozwódką. Nie ma reguł w tym temacie jak iw każdym innym...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.09.2020 13:06
Po 40 tce najlepiej wyjść za mąż tak wiek 42,43,44 to gwarancja małżeństwa bez rozwodu. I jest wtedy u kobiet najlepsza płodność na poważnie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.09.2020 12:47
Największe powodzenie u mężczyzn mam po 40 tce. Mężczyźni Polscy nie szukają na żonę młode kobiety tylko te starsze.:)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.09.2020 09:54
Logiczne - jak się za wcześnie wyjdzie za mąż, to jest ryzyko rozwodu, bo jest się niedojrzałym. A jak się wyjdzie za mąż w drugiej połowie lat 40 swego życia, to człowiek już ma tak wyrobione kawalerskie/panieńskie przyzwyczajenia, że nie zmieni ich ot tak, bo ktoś ma inne. I tu też jest pole do konfliktów
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 10.09.2020 09:21
Nie wiem kiedy się powinno, a kiedy nie powinno myśleć. Ja nie myślałam o ślubie w wieku 26 lat. Zajmowałam się wtedy rozwojem zawodowym. Slub wzielam pol roku przed 30. urodzinami.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie