Wesele z fiskusem w tle, czyli o podatku od prezentów ślubnych

Choć dla wielu osób płacenie podatku od ślubnych podarunków jest co najmniej kontrowersyjne, regulacje prawne w tej kwestii są bardzo precyzyjnie określone.
Wesele z fiskusem w tle, czyli o podatku od prezentów ślubnych
Fot. Unsplash (Leonardo Wong)
01.09.2020

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, konieczność przekazania do Urzędu Skarbowego podatku od darowizny, będącej prezentem ślubnym, uzależniona jest od dwóch czynników: wartości podarunku oraz stopnia pokrewieństwa, łączącego obdarowanego z obdarowującym. – Spotykam wiele młodych par, którym wydaje się, że takie zobowiązanie podatkowe jest raczej mitem, którym straszy się świeżo upieczonych małżonków. Niestety, nic bardziej mylnego. Urząd Skarbowy oczywiście nie może zajrzeć do kopert, wręczanych na weselu nowożeńcom, ale nieuiszczenia wpłaty może doszukać się w inny sposób. Dlatego zachęcam do zaznajomienia się z tematem – radzi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele.

Zobacz także: Ślub w cieniu pandemii: Gdy lista gości robi się coraz krótsza...

Podatek od prezentów ślubnych

Prezenty od rodziców, dzieci oraz pradziadków

Grupą darczyńców, w przypadku której limit darowizn zwolnionych od podatku jest najwyższy, to najbliższa rodzina obdarowanego. W jej skład wchodzą: rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, pradziadkowie, prawnuki, pasierbowie, macocha oraz ojczym. Jeżeli od którejś (jednej) z tych osób, w ciągu 5 lat, otrzymaliśmy nie więcej niż 9637,00 złotych, to nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. – Warto wiedzieć, że istnieje możliwość bycia zwolnionym od podatku, nawet jeśli wartość darowizny jest wyższa niż 9637,00 złotych. Wystarczy w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym odpowiednią deklarację – podpowiada ekspertka. Jeśli macie taką możliwość, zadbajcie o to, by wszelkie darowizny pieniężne były Wam przekazywane w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego – to bardzo pomocne w procesie zwalniania przez US obdarowanych z podatku.

Hojne ciotki lub... pracodawca

Jeżeli dalsi krewni zaskoczą Was wartościowym prezentem, również pozostańcie czujni. Druga grupa podatkowa dotyczy tych członków rodziny, z którymi nie jesteśmy najbliżej spokrewnieni, czyli zstępnych rodzeństwa (np. wnuków siostry lub dzieci brata), rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa oraz rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych, czyli np. żonę wnuka. – W tym przypadku limit wartości darowizny, który nie będzie podlegał opłacie podatkowej, wynosi 7276,00 złotych, otrzymanych od jednej osoby w ciągu 5 lat – informuje ekspertka z portalu PlanujemyWesele.

Urząd Skarbowy wyróżnia też trzecią grupę darczyńców, w skład której wchodzą wszystkie pozostałe, niespokrewnione osoby. Jeśli więc w ciągu 5 lat zostaniecie otrzymacie od pracodawcy lub znajomego ze szkolnych lat prezent o wartości wyższej niż 4902,00 złotych, to obowiązek podatkowy będzie na Was spoczywał (oczywiście przy założeniu, że darowizna będzie pochodzić od jednej osoby). Po przekroczeniu ww. limitów podatek naliczany jest od powstałej nadwyżki.

Co, jeśli nie zapłacę?

Jeśli US zorientuje się, że np. zakupy poślubne nowożeńców lub kosztowne wesele były finansowane z darowizn niezgłoszonych do podatku, wówczas może nałożyć na małżonków karny podatek o wartości 20%. – Uczulam wszystkie pary, których przyjęcie jest finansowane przez rodziców, by to nazwiska rodziców widniały na umowach z usługodawcami weselnymi. Dzięki temu dla skarbówki będzie czytelnym, że to nie młoda para opłacała wynajem sali, współpracę z fotografem czy zespołem muzycznym – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko.

Ile czasu mamy na złożenie deklaracji o otrzymaniu darowizny?W przypadku, w którym zobowiązanie podatkowe nas nie obejmuje, jest to okres 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Jeśli jednak jesteśmy zobowiązani do opłaty z jej tytułu, mamy na to 1 miesiąc od dnia otrzymania prezentu – dodaje ekspertka. Wysokość podatku jest ustalana na podstawie wartości prezentu, przynależności darczyńcy do grupy podatkowej oraz od tego, jak bardzo został przekroczony limit. Decyzja Urzędu Skarbowego o wysokości podatku od darowizny zostaje podatnikowi przekazywana po złożeniu odpowiednich deklaracji.

Zobacz także: Czy tatuaże pasują do sukni ślubnej? Zobacz te zdjęcia, zanim zdecydujesz się na wizytę u tatuatora

Mat. prasowe

Polecane wideo

3 znaki zodiaku, które najbardziej do Ciebie pasują
3 znaki zodiaku, które najbardziej do Ciebie pasują - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.10.2020 09:39
Bez przesady, zamiast ułatwiać młodym ludziom start po założeniu nowej rodziny tylko się rzuca kłody pod nogi. Na swoim weselu uzbieraliśmy sporo z kopert, dostaliśmy Roombę, ekspres do kawy i robota planetarnego, ale nie płaciliśmy żadnych podatków.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2020 14:34
A dajcie spokój od prezentów podatek od cukru podatek... Od czego jeszcze wymyślą. Ja w kopercie daję około 500 złotych i wkładam jakieś vouchery na atrakcje, w zeszłą sobotę były to wejściówki do aerotunelu w Lesznie. Młodzi od tego podatku nie musieli odprowadzać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2020 13:34
Nie wiem po co się rząd pie.doli. Niech od razu rzuci że limit będzie startował od złotówki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2020 12:29
Ja pier dole - tylko tyle mam do powiedzenia....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.09.2020 10:51
Już na pewno jakaś ciotka 7 woda po kisielu dałaby w kopercie 7 tysięcy totalne bzdury nie mam tak bogatej rodziny
odpowiedz

Polecane dla Ciebie