Ślub kościelny droższy niż kiedykolwiek. „Post-pandemiczni nowożeńcy” będą musieli słono zapłacić

W których regionach Polski narzeczeni zapłacą grubo ponad tysiąc złotych?
Ślub kościelny droższy niż kiedykolwiek. „Post-pandemiczni nowożeńcy” będą musieli słono zapłacić
Fot. Unsplash
18.06.2020

Pandemia koronawirusa zmusiła wielu narzeczonych do zmiany ślubnych planów. Pary, które zamierzały pobrać się w marcu, kwietniu i maju, musiały odwołać ceremonię ze względów bezpieczeństwa. Rząd zakazał bowiem organizowania zgromadzeń powyżej 2 osób, a obrzędy liturgiczne ograniczył do maksymalnie 5 osób.  

Zobacz również: „Przez pandemię rozstałam się z narzeczonym i odwołałam ślub”

Jednak z czasem obostrzenia zaczęły być łagodzone. Od 6 czerwca można organizować wesela - z pewnymi ograniczeniami. Obowiązuje limit gości wynoszący 150 osób. Ani para młoda, ani weselnicy nie będą natomiast nosić maseczek. Odmrożenie branży ślubnej ucieszyło wiele par, które do ostatniej chwili zastanawiały się, czy nie przekładać uroczystości na przyszły rok. Jednak ci, którzy zdecydują się wziąć ślub latem 2020 roku muszą przygotować się na wydatki o wiele większe niż przed pandemią koronawirusa. 

Stawki za ślub kościelny po pandemii koronawirusa

Fot. Unsplash.com

Stawki za ślub kościelny po pandemii koronawirusa

W ostatnich dniach w Internecie zaroiło się od wpisów internautów, którzy zdradzają, jakie ceny za udzielenie ślubu kościelnego obowiązują w Polsce w (nie do końca) post-pandemicznej rzeczywistości. Przed wybuchem epidemii koronawirusa za udzielenie sakramentu małżeństwa trzeba było zapłacić średnio minimum 500 zł - w zależności od parafii i miejsca zamieszkania. Teraz jednak ceny poszybowały w górę. Tak wynika z danych zebranych przez portal cołaska.pl. Jest to baza polskich parafii, w której znajdziemy informacje m.in. o cenniku różnych usług kościelnych. Okazuje się, że w zależności od regionu Polski i parafii za poszczególne sakramenty trzeba zapłacić skrajnie różne kwoty. Jak to wygląda jeśli chodzi o śluby?  

Z danych zebranych przez portal cołaska.pl wynika, że stawki zaczynają się już od... 50 zł. Tyle za udzielenie sakramentu małżeństwa zapłacą m.in. narzeczeni z Brodnicy w parafii Matki Bożej Fatimskiej czy w Myszkowie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. A jak to wygląda w większych miastach? W Toruniu za ślub zapłacimy średnio ok. 500 zł, ale w pobliskim Włocławku - już 650 zł. Jeszcze więcej zapłacą narzeczeni z Bydgoszczy – tutaj trzeba wydać ok. 800 zł.  

Ale są też parafie w Polsce, gdzie za ślub zapłacimy ponad 1000 zł. Zaliczają się do nich m.in. parafia z Bytonia koło Radziejowa, gdzie za udzielenie sakramentu małżeństwa należy uiścić opłatę w wysokości 1200 zł. Z kolei w miejscowości Zakroczym księża liczą na to, że w kopercie znajdą przynajmniej 1400 zł. Jednak rekordziści życzą sobie nawet po 2000 zł za udzielenie ślubu. Tyle zapłacą narzeczeni m.in. w miejscowości Osieciny, w Kazuniu, Trzebiatowie czy w Poznaniu. Z danych portalu cołaska.pl wynika, że taka stawka obowiązuje przynajmniej w 23 parafiach na terenie całej Polski. 

Co sądzicie o takich cenach za udzielenie ślubu kościelnego? Ile bylibyście maksymalnie zapłacić za ten sakrament? 

Zobacz również: „Co łaska, ale nie mniej, niż 6000 zł”. Tyle Ewelina miała zapłacić za ślub kościelny

Polecane wideo

Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej?
Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej? - zdjęcie 1

Komentarze (30)

Ocena: 4.2 / 5
KłamcaKłamceĶłamie (Ocena: 1) 20.06.2020 17:43
W Brodnicy? W Farze? 50???? HAHAHAHAH dobre sobie, chyba od każdego gościa w kościele. Kto jak kto, ale ten ksiądz by sobie na to nie pozwolił.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2020 09:53
Ja przy takiej "stawce" zażyczyła bym sie rachunek!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 15:54
Te stawki podane w artykule są i tak sporo mniejsze niż u Mnie w parafii jeszcze przed " tą przerwą". Wcześniej było to prawie 1500zł, to boję się ile zażyczą sobie teraz. Na słowo "co łaska" są chyba głusi, albo sakramenty tego nie dotyczą, bo oni też ucierpieli przez te zamrożenie. Woj. Mazowieckie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2020 11:13
Przecież Papierz Franciszek podobno nakazał nie przyjmować pięniędzy za sakramenty . Ale nasi księża są poprostu pazerni . Kiedyś na lekcjii religii spytałam się czy udzieliłby ślubu za darmo ubogiej parze , powiedział że nie że muszą zapłacić. Wniosek nasuwa się sam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.06.2020 17:51
Dlatego nie zamierzam brac koscielnego a jedynie cywilny. Slub to slub , a placic na ta mafie nie zamierzam
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie