Ślub kościelny droższy niż kiedykolwiek. „Post-pandemiczni nowożeńcy” będą musieli słono zapłacić

W których regionach Polski narzeczeni zapłacą grubo ponad tysiąc złotych?
Ślub kościelny droższy niż kiedykolwiek. „Post-pandemiczni nowożeńcy” będą musieli słono zapłacić
Fot. Unsplash
18.06.2020

Pandemia koronawirusa zmusiła wielu narzeczonych do zmiany ślubnych planów. Pary, które zamierzały pobrać się w marcu, kwietniu i maju, musiały odwołać ceremonię ze względów bezpieczeństwa. Rząd zakazał bowiem organizowania zgromadzeń powyżej 2 osób, a obrzędy liturgiczne ograniczył do maksymalnie 5 osób.  

Zobacz również: „Przez pandemię rozstałam się z narzeczonym i odwołałam ślub”

Jednak z czasem obostrzenia zaczęły być łagodzone. Od 6 czerwca można organizować wesela - z pewnymi ograniczeniami. Obowiązuje limit gości wynoszący 150 osób. Ani para młoda, ani weselnicy nie będą natomiast nosić maseczek. Odmrożenie branży ślubnej ucieszyło wiele par, które do ostatniej chwili zastanawiały się, czy nie przekładać uroczystości na przyszły rok. Jednak ci, którzy zdecydują się wziąć ślub latem 2020 roku muszą przygotować się na wydatki o wiele większe niż przed pandemią koronawirusa. 

Stawki za ślub kościelny po pandemii koronawirusa

Fot. Unsplash.com

Stawki za ślub kościelny po pandemii koronawirusa

W ostatnich dniach w Internecie zaroiło się od wpisów internautów, którzy zdradzają, jakie ceny za udzielenie ślubu kościelnego obowiązują w Polsce w (nie do końca) post-pandemicznej rzeczywistości. Przed wybuchem epidemii koronawirusa za udzielenie sakramentu małżeństwa trzeba było zapłacić średnio minimum 500 zł - w zależności od parafii i miejsca zamieszkania. Teraz jednak ceny poszybowały w górę. Tak wynika z danych zebranych przez portal cołaska.pl. Jest to baza polskich parafii, w której znajdziemy informacje m.in. o cenniku różnych usług kościelnych. Okazuje się, że w zależności od regionu Polski i parafii za poszczególne sakramenty trzeba zapłacić skrajnie różne kwoty. Jak to wygląda jeśli chodzi o śluby?  

Z danych zebranych przez portal cołaska.pl wynika, że stawki zaczynają się już od... 50 zł. Tyle za udzielenie sakramentu małżeństwa zapłacą m.in. narzeczeni z Brodnicy w parafii Matki Bożej Fatimskiej czy w Myszkowie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. A jak to wygląda w większych miastach? W Toruniu za ślub zapłacimy średnio ok. 500 zł, ale w pobliskim Włocławku - już 650 zł. Jeszcze więcej zapłacą narzeczeni z Bydgoszczy – tutaj trzeba wydać ok. 800 zł.  

Ale są też parafie w Polsce, gdzie za ślub zapłacimy ponad 1000 zł. Zaliczają się do nich m.in. parafia z Bytonia koło Radziejowa, gdzie za udzielenie sakramentu małżeństwa należy uiścić opłatę w wysokości 1200 zł. Z kolei w miejscowości Zakroczym księża liczą na to, że w kopercie znajdą przynajmniej 1400 zł. Jednak rekordziści życzą sobie nawet po 2000 zł za udzielenie ślubu. Tyle zapłacą narzeczeni m.in. w miejscowości Osieciny, w Kazuniu, Trzebiatowie czy w Poznaniu. Z danych portalu cołaska.pl wynika, że taka stawka obowiązuje przynajmniej w 23 parafiach na terenie całej Polski. 

Co sądzicie o takich cenach za udzielenie ślubu kościelnego? Ile bylibyście maksymalnie zapłacić za ten sakrament? 

Zobacz również: „Co łaska, ale nie mniej, niż 6000 zł”. Tyle Ewelina miała zapłacić za ślub kościelny

Polecane wideo

Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej?
Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej? - zdjęcie 1
Komentarze (33)
Ocena: 4.27 / 5
Mac (Ocena: 5) 04.10.2020 13:02
Nic bym nie zapłącił bo wystarczy ślub cywilny
odpowiedz
Białostoczanin (Ocena: 5) 04.10.2020 07:15
Mnie to nie dotyczy .. Już NIGDY się nie ozenie .. Z prostego powodu JESTEM BIEDAKIEM nie mam NIC .. WIECZNY SAMOTNY KAWALER .. Drugi POWÓD .. NIE MAM SZCZEŚCIA ABY SPOTKAĆ .. MIŁOSĆ zwłaszcza PANNĘ która TEGO CHCE .. Więc jest pozamiatane NA CAŁĄ WIECZNOŚĆ .. Może i DOBRZE .. Skoro nie ma MIŁOŚCI .. na tym świecie To po co mam jej szukać .. Lepiej być samemu .. i w samotności Umierać każdego dnia .. Żegnam cię świecie !!! Pa !! Wszystkie PANNY !!! Już nie wierzę w MIŁOŚĆ !!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.08.2020 13:47
Ale rak. Mogę opłacić pracę organisty i dniówkę kościelnego, ale kupczenie sakramentami to grzech ciężki.
odpowiedz
KłamcaKłamceĶłamie (Ocena: 1) 20.06.2020 17:43
W Brodnicy? W Farze? 50???? HAHAHAHAH dobre sobie, chyba od każdego gościa w kościele. Kto jak kto, ale ten ksiądz by sobie na to nie pozwolił.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2020 09:53
Ja przy takiej "stawce" zażyczyła bym sie rachunek!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie