Ślub kościelny – nowe zasady od 1 czerwca!

Od 1 czerwca obowiązywać będą dodatkowe warunki do spełnienia przez narzeczonych przed zawarciem ślubu konkordatowego. Co się zmieni i dlaczego?
Ślub kościelny – nowe zasady od 1 czerwca!
Fot. Unsplash
14.05.2020

Tym razem to nie koronawirus, a… episkopat. A tak na poważnie, przypominamy, że od 1 czerwca obowiązywać będą dodatkowe warunki do spełnienia przez narzeczonych przed zawarciem ślubu konkordatowego. Co się zmieni i dlaczego – o podpowiedzi poprosiliśmy Annę Machnowską z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl.

Ślub kościelny od 1 czerwca 2020 - co się zmieni?

Nowe przepisy dotyczące ślubów konkordatowych, które wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2020 r., dotyczą przede wszystkim wymogów niezbędnych do spełnienia przed sakramentalnym „tak”, a więc wzajemną przysięgą osób wierzących – przed Bogiem, w Kościele katolickim. Od strony „cywilnej” nic się nie zmienia – nie ma zresztą takiej możliwości prawnej bez zmian w umowie konkordatowej między Kościołem a państwem. Zmiany związane są – jak deklaruje episkopat – z rosnącą liczbą rozpadów małżeństw zawartych przed Bogiem i zmieniającą się rzeczywistością.

Na stronie episkopatu czytamy: „Kościół chce pomóc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Poza tym, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej”.

Polecamy także: 10 oznak dla faceta, że jesteś idealną kandydatką na żonę

Czym kieruje się Kościół?

- Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego zacznie obowiązywać od 1 czerwca – jego zasady zastąpią przepisy obowiązujące od… trzydziestu lat, zawarte w jednej z instrukcji KEP – mówi Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl. - Dokument jest dość obszerny – obejmuje 76 stron, a w nim spisane, między innymi, przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy. Od czerwca ksiądz będzie oceniał, na podstawie indywidualnych rozmów z narzeczonymi, czy mają oni „właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad” – tłumaczy Anna Machnowska.

Ślub kościelny – czego dotyczyć będą zmiany

Pojawia się nowy obowiązek spoczywający na barkach księży – rozmowy kanoniczno-duszpasterskie. Zmierzą się oni z dość trudnym dla obu stron zadaniem – dość wnikliwym dialogiem z parami planującymi ślub konkordatowy, popularnie: ślub kościelny. Ich przedmiotem nie będą tematy łatwe, ale – zdaniem episkopatu – pozwalające ocenić, czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad”.

O czym duchowny może rozmawiać z narzeczonymi?

Jakich pytań może spodziewać się para przygotowująca się do zawarcia ślubu kościelnego?

Zdrowie. Szczególnie ważnymi kwestiami będzie wiadoma kobiecie lub mężczyźnie niepłodność i impotencja (rozumiana jako fizyczna niemożność odbycia stosunku małżeńskiego), które – jeśli nie są znane drugiemu z narzeczonych, stanowią podstawę do uznania małżeństwa za nieważne (to nie nowość, to rozmowa nią jest). Ważne! Według dekretu, w wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa.

Intencje. Branie pod uwagę separacji – jeśli któraś ze stron bierze takie rozwiązanie pod uwagę, zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem nie będzie możliwe. Zaleceniem dla katolików jest posiadanie potomstwa, nieplanowanie go lub zapobieganie ciąży w sposób inny niż metody naturalne jest niezgodny z nauką kościoła. Jeśli więc para zakłada, że nie będzie mieć dzieci, możliwe, że duchowny będzie chciał przeanalizować z narzeczonymi powody takiej intencji.

Jakie zmiany czekają jeszcze pary?

Dekret wprowadza też zmianę opartą na wskazaniu, że ślub powinien odbyć się w parafii jednego z narzeczonych. Co istotne, parafianinem staje się osoba wierząca już po miesiącu od zamieszkania w obrębie danego kościoła. Jeśli więc para planuje wziąć ślub w rodzinnych stronach, należy wystąpić o zezwolenie do proboszcza lub ordynariusza miejsca. Dotychczas nazywało się to „licencją” i na jej podstawie można było wziąć ślub kościelny w praktycznie dowolnym kościele w Polsce. Teraz będzie to możliwe tylko, jeśli para ma „słuszne powody” aby wziąć ślub poza swoją parafią.
Z zasady, niemożliwe będzie także małżeństwo mieszane, czyli – jak czytamy w dekrecie – „zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami”. Można jednak uzyskać zgodę na taki ślub od ordynariusza miejsca – przypadki będą rozpatrywane indywidualnie.

- Specjaliści od prawa kanonicznego wyjaśniają, że nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w których dochodzi do zawarcia nieważnych ślubów i lepsze przygotowanie przyszłych małżonków do sakramentu małżeństwa – mówi Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl. – Wprowadzane zmiany będą wiązać się zapewne z krytyką opinii publicznej, już pojawiają się komentarze w sieci, że „Kościół wchodzi z butami w życie par młodych”, czy: „co ksiądz może wiedzieć o małżeństwie”. Obiektywnie rzecz ujmując, jak w każdej z pięciu religii świata, w katolicyzmie obowiązują pewne, w przypadku Kościoła katolickiego skodyfikowane zasady zawierania małżeństw. Dodatkowo – w Kościele katolickim wzajemna przysięga kobiety i mężczyzny przed Bogiem jest sakramentem, a więc przywilejem. Także episkopat ma silne argumenty za wprowadzeniem zmian – tłumaczy Anna Machnowska.

Zmianom ulegną także wymogi co do nauk przedmałżeńskich, dokumentów niezbędnych do zawarcia ślubu kościelnego oraz spowiedzi.

Zobacz także: „3058 dni bez pierścionka”. Internautka znalazła nietypowy sposób, by wreszcie wymusić zaręczyny

Polecane wideo

10 kształtów paznokci, których faceci się boją
10 kształtów paznokci, których faceci się boją - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 18.05.2020 05:53
Istota i tak pozostaje bez zmian dr Arletta Bolesta adwokat kościelny [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2020 15:17
Mam to gdzieś, na szczęście nie jestem katoliczka i ksiądz nie będzie się wtrącał do życia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2020 08:26
A co jeśli chce wziąć ślub kościelny a nie chcę mieć dzieci? Nie każdy się nadaje na rodzica a chciałabym żyć w sakramentalnym związku.
zobacz odpowiedzi (9)

Polecane dla Ciebie