Pary, które pragną zalegalizować swój związek coraz rzadziej pragną zrobić to przed ołtarzem i w obecności księdza. Młodzi ludzie w coraz większym stopniu odchodzą od uczestniczenia w życiu religijnym, a na tych, którzy chcą kontynuować taką tradycję, czeka coraz więcej trudności i przeszkód. Teraz narzeczeni, którzy chcą ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską muszą liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami.
Zobacz również: Pytania o płodność i zdolność do współżycia. Tak Kościół będzie sprawdzać przyszłych małżonków
Od roku 2020 zawarcie małżeństwa w Kościele katolickim będzie o wiele trudniejsze. Ma to związek z nowym dekretem opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. O części z nich już pisaliśmy. Zgodnie z nowymi regulacjami przyjętymi przez polski Kościół katolicki od teraz księża będą mieli obowiązek przeprowadzania wywiadów z przyszłymi małżonkami - najpierw wspólnie, a następnie osobno. Od czerwca pytania i forma zadawania pytań będzie już sformalizowana. Narzeczeni mają unikać odpowiedzi "tak" lub "nie" i odpowiadać na pytania jak najbardziej szczegółowo, a księża będą musieli dokładnie zapisywać wszystko w protokole. Ale to nie wszystko. W niektórych przypadkach duchowni będą mogli nawet zablokować ślub. Chodzi m.in. o osoby, które cierpią na impotencję.
Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem
- czytamy w dekrecie.
Fot. Unsplash.com
Zgody na ślub nie uzyskają też pary, które nie wykażą chęci posiadania dzieci oraz będą rozważały możliwość separacji w przyszłości. Zakazane przez Kościół są też małżeństwa mieszane, czyli "zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami". Ślubu kościelnego nie będą mogły wziąć też osoby po zmianie płci.
Zmiany obejmą także regulacje dotyczące miejsca zawierania sakramentu małżeńskiego. Musi to być parafia jednego z przyszłych małżonków.
Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca
- to zapis widniejący w dekrecie. Zmiany wejdą w życie już 1 czerwca 2020 roku.
Co sądzicie o nowych zasadach obowiązujących narzeczonych, którzy chcieliby wziąć ślub kościelny? Chcielibyście przejść przez takie procedury?
Zobacz również: Czarna lista piosenek na ślub kościelny. Biskup zakazał kolejnych hitów!