Kolejne trudności dla narzeczonych. Ksiądz będzie mógł nawet zablokować ślub!

Nie planujecie dzieci? W takim razie możecie mieć spore problemy...
Kolejne trudności dla narzeczonych. Ksiądz będzie mógł nawet zablokować ślub!
Fot. Unsplash
03.03.2020

Pary, które pragną zalegalizować swój związek coraz rzadziej pragną zrobić to przed ołtarzem i w obecności księdza. Młodzi ludzie w coraz większym stopniu odchodzą od uczestniczenia w życiu religijnym, a na tych, którzy chcą kontynuować taką tradycję, czeka coraz więcej trudności i przeszkód. Teraz narzeczeni, którzy chcą ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską muszą liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. 

Zobacz również: Pytania o płodność i zdolność do współżycia. Tak Kościół będzie sprawdzać przyszłych małżonków

Od roku 2020 zawarcie małżeństwa w Kościele katolickim będzie o wiele trudniejsze. Ma to związek z nowym dekretem opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. O części z nich już pisaliśmy. Zgodnie z nowymi regulacjami przyjętymi przez polski Kościół katolicki od teraz księża będą mieli obowiązek przeprowadzania wywiadów z przyszłymi małżonkami - najpierw wspólnie, a następnie osobno. Od czerwca pytania i forma zadawania pytań będzie już sformalizowanaNarzeczeni mają unikać odpowiedzi "tak" lub "nie" i odpowiadać na pytania jak najbardziej szczegółowo, a księża będą musieli dokładnie zapisywać wszystko w protokole. Ale to nie wszystko. W niektórych przypadkach duchowni będą mogli nawet zablokować ślubChodzi m.in. o osoby, które cierpią na impotencję. 

Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem

- czytamy w dekrecie. 

Fot. Unsplash.com

Zgody na ślub nie uzyskają też pary, które nie wykażą chęci posiadania dzieci oraz będą rozważały możliwość separacji w przyszłości. Zakazane przez Kościół są też małżeństwa mieszane, czyli "zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami". Ślubu kościelnego nie będą mogły wziąć też osoby po zmianie płci. 

Zmiany obejmą także regulacje dotyczące miejsca zawierania sakramentu małżeńskiego. Musi to być parafia jednego z przyszłych małżonków. 

Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca 

- to zapis widniejący w dekrecie. Zmiany wejdą w życie już 1 czerwca 2020 roku. 

Co sądzicie o nowych zasadach obowiązujących narzeczonych, którzy chcieliby wziąć ślub kościelny? Chcielibyście przejść przez takie procedury? 

Zobacz również: Czarna lista piosenek na ślub kościelny. Biskup zakazał kolejnych hitów!

Polecane wideo

Śpi w kołysce i wydaje fortunę na pieluchy. 25-latka wierzy, że jest niemowlakiem
Śpi w kołysce i wydaje fortunę na pieluchy. 25-latka wierzy, że jest niemowlakiem - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 19.03.2020 08:09
A to celem ważnego zawarcia małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.03.2020 09:41
Ludzie, te wywiady są już od 10 lat 😂
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.03.2020 18:35
przeciez koscielny w swietle prawa sie nie liczy :P To tylko zabobony. Zeby sie liczyl musi byc konkordatowy XD Ludzie to wiedzą i nie maja ochoty brac koscielnych
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.03.2020 11:12
Szukacie sensacji tam gdzie jej nie ma. W praktyce będzie to wyglądać jak wyglądało, wiem to od księdza. Bezplodni mogą wziąć ślub, po prostu druga osoba musi o tym wiedzieć i się zgodzić. Wszystko pozostałe dla prakrykujacego katolika wydaje się oczywiste... ślub poza parafia można wziąć, trzeba mieć tzw. licencje od swojego proboszcza i tyle. To też się nie zmieniło
odpowiedz
Wika (Ocena: 5) 04.03.2020 18:43
To chyba też zależy. My trafiliśmy na super księdza, ja bardzo dobrze wspominam nasz ślub. A sala - obłędna, polecam Restaurację Hotel Biały Dom w Czerwionka-Leszczyny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie