8 najciekawszych tradycji weselnych z całego świata

Znasz je wszystkie?
8 najciekawszych tradycji weselnych z całego świata
fot. Pinterest (https://pl.pinterest.com/pin/816136763709800304/)
04.02.2020

W różnych zakątkach świata istnieją piękne tradycje weselne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mają one różny charakter, mogą mieć wymiar religijny lub zupełnie wychodzić poza sferę wierzeń, wszystkie jednak niosą ze sobą głęboką symbolikę i znaczenie. Oto 8 najciekawszych tradycji weselnych na całym świecie!

Zobacz też: Idealna świadkowa, czyli jaka? 7 cech, które musi posiadać

fot. Pinterest (https://pl.pinterest.com/pin/239816748893638964/)

Tradycje weselne z różnych zakątków świata

Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego...

Ta tradycja dotycząca wyglądu Panny Młodej kultywowana jest w wielu krajach, w tym w Polsce. Pochodzi ona z czasów wiktoriańskich i od tamtej pory ma ogromne znaczenie. Według niej Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć coś starego, co ma symbolizować stare życie i rodzinę, coś nowego ma oznaczać nowy początek, coś pożyczonego ma oznaczać szczęście i powinna być to rzecz pożyczona od szczęśliwej mężatki.  

Taniec pieniężny

Niektórzy uważają tę tradycję za niegrzeczną i tandetną, jednak w wielu krajach uważana jest świetny sposób na spędzenie czasu z gośćmi i zebraniu dodatkowych pieniędzy na nową drogę życia. Taniec pieniężny polega na tym, że Pan Młody i Panna Młoda otrzymują pieniążek za każdy taniec. Przypina się je do stroju państwa młodych lub wrzuca do specjalnie przygotowanych koszyczków. W Polsce popularną wersją tej zabawy jest zbieranie na wózek, który zapewne każdy doskonale zna.

Wieńce

Ta tradycja kultywowana jest głównie na Hawajach i kojarzona jest z obrzędami ślubnymi na plaży. Robienie wieńców ze świeżych kwiatów i ziół oraz wzajemne nałożenie przez parę młodą jest najważniejszym wyrazem miłości i oddania się drugiej osobie. Można powiedzieć, że są zastępują one słowa przysięgi i wyrażają więcej niż tysiąc słów.

Koronacja pary młodej

Tradycja ta kultywowana jest głównie w obrządku prawosławnym, gdzie para młoda podczas specjalnych obrzędów religijnych otrzymuje korony. Nowożeńcy owinięci są jednym jedwabnym lub satynowym szalem, a małżonkowie trzykrotnie błogosławieni są przez kapłana, który następnie wkłada im korony.

Tłuczenie szkła

Podczas, gdy w Polsce jedynie Para Młoda rozbija swoje kieliszki, w Rosji i w innych krajach robią to wszyscy goście. Zbicie szkła po toaście ma przynieść parze młodej mnóstwo szczęścia i pomyślności.

Wypuszczanie gołębi

Białe gołębie są symbolem miłości i spokoju, dlatego w wielu krajach zarówno podczas ślubów formalnych jak i nieformalnych tradycja ta kultywowana jest od pokoleń. W Polsce młoda para wypuszcza gołębie tuż po zaślubinach wychodząc z kościoła. 

Rzucanie muchą i welonem

W zależności od kraju panna młoda rzuca bukiet lub welon, a panna, która go złapie jako następna wyjdzie za mąż. A co z panami? W niektórych krajach pan młody rzuca podwiązkę panny młodej, a kawaler, który ją złapie jako następny się ożeni. 

Cukier, owoce i zioła

Stara grecka tradycja mówi, że panna młoda powinna mieć ze sobą w dniu ślubu bryłkę cukru. W niektórych krajach może ona zostać zastąpiona owocem granatu, ponieważ chodzi tu przede wszystkim o mnogość kryształków cukru czy owoców granatu, które mają symbolizować bogactwo i płodność. Do bukietu panny młodej można również dodać aromatyczne zioła, takie jak szałwia czy bluszcz, które w czasach wiktoriańskich miały odpędzać złe duchy i zapewnić szczęście.

Zobacz też: 6 przykazań udanego małżeństwa

Ślubny manicure w kolorze. Tak czy nie?
Ślubny manicure w kolorze. Tak czy nie? - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Paulina (Ocena: 5) 06.02.2020 07:28
Mnie się bardzo podobał mój polski ślub, tylko strasznie się stresowałam, że nie znajdę dobrego miejsca. Na szczęście ciotka znalazła hotel Biały Dom w Czerwionka Leszczyny i było cudownie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie