W jaki sposób dbać o relację w narzeczeństwie i małżeństwie?

Jak mądrze opiekować się sobą nawzajem, by dożyć razem złotych godów?
W jaki sposób dbać o relację w narzeczeństwie i małżeństwie?
Fot. Unsplash
29.01.2020

O miłość należy dbać w każdym momencie trwania związku. Tylko pielęgnowana relacja będzie w stanie przetrwać wszystkie kryzysy, a te pojawią się na pewno, bo takie jest życie. O tym, w jaki sposób mądrze opiekować się sobą nawzajem, by dożyć razem złotych godów, pisze Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl.

Zobacz także: Jakie kobiety mężczyźni wybierają na żony?

Rozmowa przede wszystkim

To podstawa, bez której nie da się budować żadnej relacji. Kiedy zamiatamy pod dywan problemy, nie mówimy wprost o tym, co boli, frustracja narasta i kiedyś żal wyleje się z nas podczas kłótni zbyt wartkim strumieniem, by powstrzymać krzywdzące słowa.

Wyjaśnianie problemów na bieżąco to jeden z najskuteczniejszych sposobów utrzymania fajnego, szczerego związku. I pamiętajcie, nie musicie zgadzać się ze sobą we wszystkim!

Związek tworzą dwie osoby

Zupełnie różne, często o innych potrzebach emocjonalnych i seksualnych. Nawet jeśli jesteście do siebie podobni, na pewno znajdzie się coś, co was różni. I dobrze! Każdy z was powinien mieć swoją przestrzeń, miejsce, w którym zaszyje się podczas gorszego dnia, gdzie będzie delektować się swoją samotnością – każdy z nas jej czasem potrzebuje. Wychodźcie osobno na spotkania z przyjaciółmi, rozwijajcie swoje pasje, ale i spotykajcie się też tam, gdzie przestrzeń jest wspólna, to o wiele bardziej łączy niż dzieli.

Seksualne dopasowanie

Seks jest ważny, nie ma co ukrywać. Mit mówi, że libido mężczyzny zawsze jest na wysokim poziomie. U kobiet to sinusoida, wiele zależy do dnia cyklu, humoru, antykoncepcji i wielu innych czynników. W tej kwestii musicie się dopasować, on powinien zrozumieć, że ona czasem mówi nie. Dogadajcie się czy chcecie eksperymentować, czy raczej pozostaniecie przy klasyce i to wam wystarczy. Które z pozycji są „nie do przyjęcia”, gdzie leży granica dla was obojga. Seks to intymność najwyższego rzędu, tutaj musi pojawiać się zawsze pełne zaufanie. I w tym wypadku szczera rozmowa to podstawa. Tutaj każdy musi się czuć dobrze, komfortowo ze swoimi oczekiwaniami, pragnieniami, fantazjami. I jeszcze jedno – wzajemne zaufanie jest najważniejsze.

Dotyk czyni cuda

Niby przypadkowe muśnięcie rąk, kiedy się mijacie. Pogłaskanie po plecach w ramach podziękowań za coś, co partner dla ciebie zrobił. Masaż przed snem, wspólna kąpiel i czułe mycie siebie nawzajem, spanie w swoich objęciach. Trzymanie się za ręce podczas spaceru. Głaskanie po głowie i ciele podczas oglądania serialu. Niby proste, codzienne gesty, wykonywane czasami bez zastanowienia, jednak to one wzmacniają więź. Dotyk jest jak słowa, mówi o miłości, bliskości, wyraża czułość.

Zobacz także: Trzy rzeczy, które powinniście zrobić ostatniego wieczoru przed ślubem

Podział obowiązków

Bardzo ważny temat. Ustalcie jeszcze przed ślubem, jak podzielicie się obowiązkami w waszym wspólnym życiu. Jeśli mieszkacie razem przed ślubem, określcie zakres swoich prac domowych, tak aby każdy zajmował się tym, co najmniej go zniechęca. Jeśli oboje czegoś nie lubicie, róbcie to razem albo na zmianę, za to „realizujcie się” w tym, co sprawia wam największą przyjemność. Na pewno któreś z was uwielbia prasowanie lub odkurzanie, prawda? Czasami trzeba iść przecież na kompromis.

Wasze osobiste rytuały

Codzienność składa się z drobnostek, które budują naszą rzeczywistość. Warto mieć na uwadze, aby w gonitwie dnia powszedniego nie zgubić siebie nawzajem. Dobrze jest stworzyć zestaw rytuałów, które przestrzegane codziennie (lub kilka razy w tygodniu – nie mniej!), będą parze przypominały, dlaczego ze sobą jest. Może to być wspólny posiłek w ciągu dnia (a najlepiej wszystkie!), spacer z psem wieczorem, pójście na rower czy rolki, obejrzenie ulubionego serialu, kawa na tarasie przy zachodzie bądź wschodzie słońca. Rozmowa. Szczególnie ta ostatnia jest ważna i chociaż przewijała się tu już kilkukrotnie, to warto podkreślić jej szczególną rolę. Dzielenie się emocjami minionego dnia albo snami podczas porannego przytulania wzmacniają więź. Dyskusja na tematy, które każde z małżonków/partnerów interesują, spaja ludzi i ich relację.

Ślubno-weselny czas

Miesiące przed weselem są niezwykle stresujące. Planowanie, lista gości, zaproszenia, mnóstwo wyborów, zagonienie, a przecież musicie pracować i wykonywać swoje obowiązki. Aby przetrwać trudny czas przedślubny zaplanujcie dokładnie każdy krok, będziecie wiedzieć, co, kiedy i gdzie. Na rynku dostępne są plannery ślubne, przydatne w takich chwilach. Bardzo cenne jest również zdobywanie wiedzy z portali ślubnych i grup społecznościowych. Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach, o tym co wam się podoba, a co nie. Poproście o pomoc bliskie osoby, niech was trochę odciążą. Przede wszystkim jednak wrzućcie na luz, uruchomcie wyobraźnię, bawcie się przygotowaniami i konwencją.

Dbajcie jak o… najcenniejszy kwiat

To nie jest tak, że jak miłość do was przyszła, to zostanie już na zawsze. Porównanie do ogrodu jest o tyle interesujące, że... prawdziwe. Należy dbać o to, by w związku nie rozpanoszyły się chwasty (kłótnie, niewypowiedziane emocje, które pęcznieją) i plewić je systematycznie. Miłość, jak kwiaty, trzeba podlewać – dobrym słowem, gestem, wzajemną pomocą i wsparciem. Należy dbać o ziemię, czyli o podstawę, a podstawą w związku jest rozmowa. To na niej opiera się ziarno, z którego wyrasta dobry związek.

Mat. prasowe

Polecane wideo

Planujesz ślub w 2020 roku? Te suknie ślubne będą rządziły trendami
Planujesz ślub w 2020 roku? Te suknie ślubne będą rządziły trendami - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
jasia (Ocena: 5) 28.02.2020 16:37
Wydaje mi sie ze wszystko jest w małżeństwie ważne. My na przykład mamy swój podział obowiązków ale również jesteśmy zgodni co do tego że nie chcemy mieć na razie dzieci. Więc postanowiłam ze będę zażywać pigułki. Lekarz przepisał mi belarę ,bardzo dobrze je tolaruję nie mam skutków ubocznych ani nie spada mi libido co jest istotne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie