Pytania o płodność i zdolność do współżycia. Tak Kościół będzie sprawdzać przyszłych małżonków

W ten sposób ma walczyć z rosnącą liczbą unieważnianych małżeństw.
Pytania o płodność i zdolność do współżycia. Tak Kościół będzie sprawdzać przyszłych małżonków
Fot. Unsplash
03.01.2020

Śluby kościelne w Polsce z roku na rok cieszą się coraz mniejszą popularnością. Młodzi, którzy chcą zalegalizować swój związek, coraz częściej decydują się tylko na ślub cywilny albo ceremonię humanistyczną. Wielu narzeczonych nie chce, aby księża zadawali im bardzo personalne, a nawet intymne pytania i robili im trudności w przypadku, gdy udzielane przez młodych odpowiedzi są dla nich niesatysfakcjonujące. 

Zobacz również: Ślub kościelny nie dla wszystkich. Ksiądz będzie mógł zadać niedyskretne pytania

Jakiś czas temu pisaliśmy na Papilocie o nowym dekrecie Konferencji Episkopatu Polski, który wejdzie w życie już 1 czerwca 2020 roku. Zgodnie z nowymi przepisami księża, którzy przygotowują narzeczonych do zawarcia związku małżeńskiego, już niedługo będą mogli zadawać im serię jeszcze bardziej intymnych pytań, dotyczących m.in. impotencji czy zmiany płci. Teraz dowiadujemy się, że to tylko początek. 

Zgodnie z nowymi regulacjami przyjętymi przez polski Kościół katolicki od teraz księża będą mieli obowiązek przeprowadzania wywiadów z przyszłymi małżonkami - najpierw wspólnie, a następnie osobno. Od czerwca pytania i forma zadawania pytań będzie już sformalizowana. Jak podaje “Rzeczpospolita”, narzeczeni mają unikać odpowiedzi "tak" lub "nie" i odpowiadać na pytania jak najbardziej szczegółowo, a księża będą musieli dokładnie zapisywać wszystko w protokole. 

Przed rozpoczęciem zadawania pytań przewidzianych w protokole duszpasterz winien odebrać od narzeczonych przysięgę mówienia prawdy (...) do jej złożenia trzeba przygotować księgę Pisma św. oraz krucyfiks 

- czytamy w dokumencie zatytułowanym „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. W trakcie wywiadu duchowny będzie mógł zapytać m.in. o to, czy małżeństwo jest zawierane z własnej wolni, czy też młodzi czują się do niego zmuszani np. przez rodzinę. Ksiądz może też zadać pytanie odnośnie płodności pary oraz zdolności do współżycia. Jeżeli osoby pragnące zawrzeć związek małżeński są małoletnie duchowny ma odradzać ślub, nawet jeśli rodzice pary wyrazili na niego zgodę. 

Przedstawiciele episkopatu tłumaczą, że nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę unieważnianych ślubów kościelnych, których liczba stale rośnie.  

Co roku mamy coraz więcej przypadków stwierdzenia nieważności małżeństwa. W ostatnich latach mówimy o prawie 5 tys. spraw rocznie. Nowe przepisy uszczelniły sposób sprawdzania nupturientów i mam nadzieję, że będą działały w ten sposób, że sito wychwytywania małżeństw, które będą nieważnie zawarte, będzie szczelniejsze  

- mówił adwokat kościelny Michał Poczmański w rozmowie z portalem tvn24.pl. 

Zdecydujecie się na zawarcie ślubu kościelnego po takich zmianach? 

Zobacz również: LIST: „Chcę wziąć ślub kościelny, ale nie planuję dzieci. Ksiądz nie chce się zgodzić”

Polecane wideo

Horoskop chiński na 2020 rok. Co czeka Cię w roku Szczura?
Horoskop chiński na 2020 rok. Co czeka Cię w roku Szczura? - zdjęcie 1
Komentarze (70)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 28.09.2020 15:59
A to celem ważnego zawarcia małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.03.2020 08:16
No to wdowcy po 60 tce niech zapomną o ślubie kościelnym . Impotencji wpisanej w wiek nie da się odwrócić . A tacy nie wyobrażają sobie żyć na kocią łapę . Ta potencja jest jeszcze często długo , ale jak wytłumaczyć proboszczowi do tego staremu ,że mam 30 letnią , i ja 65 letni chcemy mieć dziecko po slubie . Nie da ślubu psiajucha za nić !
odpowiedz
Doris (Ocena: 5) 24.02.2020 14:18
Mój mąż ożenił się ze mną pomimo tego że wiedział o tym iż posiadanie przeze mnie potomstwa poczętego droga naturalną może być trudne, staraliśmy się prawie dwa lata, czasem bardziej intensywnie czasem mniej, przez kilka cykli ja aplikowałam sobie żel prefert vaginal który miała pomóc w samym zapłodnieniu, w konsekwencji udało się, ale to wszystko jest indywidualne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.01.2020 19:49
Kto chodził na religię w szkole średniej, ten powinien znać przeszkody małżeńskie. A jeśli nie zna lub nie pamięta, to wystarczy poczytać KPK lub KRO, bo w obu przypadkach są podobne. Jeśli ktoś żyje zgodnie z wiarą, to żaden z opisanych wymogów go nie zdziwi. Gdy ktoś chce kościelny, bo ładnie wygląda na zdjęciach albo rodzina każe, to cóż... nie będzie długo ani szczęśliwie.
odpowiedz
Maria (Ocena: 5) 06.01.2020 10:33
Dla mnie nauki przedmałżeńskie trzeba było po prostu odbębnić. Jednakże wesele to był najpiękniejszy dzień w życiu. Miałam cudowną ceremonię. No i jeszcze fenomenalna sala w Restauracja Hotel Biały Dom w Czerwionce.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie