Organizacja wesela: Na co narzeczeni wydają najwięcej pieniędzy?

Koszty poszczególnych usług mogą przyprawiać o zawrót głowy.
Organizacja wesela: Na co narzeczeni wydają najwięcej pieniędzy?
fot. unsplash
31.10.2019

Pary, które decydują się na organizację hucznego wesela muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Przystępując do organizacji wesela, warto zacząć od ustalenia budżetu. Powinniście zadać sobie kilka kluczowych pytań: ile maksymalnie jesteście w stanie przeznaczyć na wesele, na jakie kompromisy jesteście w stanie pójść oraz ustalić plan b w razie ewentualnych dodatkowych kosztów.

Zobacz też: 7 niespodziewanych wydatków na ślub i wesele

Wesele -  ile to kosztuje?

Każdy, kto organizował swoje wesele doskonale wie, że jest to niemały wydatek. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt wesela, ponieważ wszystko zależy od liczby osób oraz indywidualnych preferencji. Sondaże pokazują, że na organizację wesela wydajemy średnio 48 tysięcy złotych. Niektórzy jednak są w stanie przewyższyć tę kwotę nawet kilkukrotnie, inni z kolei potrafią zamknąć swój budżet ślubny w kilku tysiącach złotych.

Co kosztuje najwięcej?

Niewątpliwie najdroższym elementem uroczystości jest wynajęcie sali wraz z cateringiem. Do tego dochodzi oprawa muzyczna oraz fotograf i kamerzysta. Kwiaty oraz dodatki to również niemały wydatek. Wszelkie drobiazgi po zsumowaniu mogą dać nam całkiem pokaźną sumę. Również suknia dla Panny Młodej jest jednym z większym kosztów, zwłaszcza, jeżeli decydujecie się na jej zakup w renomowanych salonach. Nie można zapominać również o wszelkich udogodnieniach dla gości, zwłaszcza jeżeli chodzi o noclegi. Wybierając salę weselną warto wziąć pod uwagę odległość od miasta, gdyż zapewnienie hotelu dla kilkudziesięciu osób może nadszarpnąć nasz budżet. Uważajcie również na ukryte koszta. Korkowe czy płatny parking dla gości może słono Was kosztować.

Jak można zaoszczędzić?

Ceny niektórych usług mogą różnić się w zależności od terminu. Zdecydowanie taniej będzie poza sezonem weselnym, a więc w okresie od listopada do marca. Możecie zaoszczędzić tu przede wszystkim na usługach: wynajęcie sali weselnej, zespołu czy fotografa. 

Wystrój sali to również bardzo wysoki koszt. Dlatego warto postawić tu na sezonowe kwiaty, które będą zdecydowanie tańsze. Za dodatki oraz papeterię ślubną również można słono przepłacić. Jedno zaproszenie potrafi kosztować nawet 12 zł! Jeżeli Wasza sala nie wymaga szczególnego przystrojenia, zaoszczędzicie sporo pieniędzy, jeżeli ozdobicie ją samodzielnie. Własnoręcznie zdobione słoiczki oraz świecie to naprawdę niewielki koszt w porównaniu do usług oferowanych przez kwiaciarnie oraz firmy zajmujące się dekoracją.

Zobacz też: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli planujesz ślub w 2020 roku

Polecane wideo

Filmy ślubne, które powinna obejrzeć każda przyszła Panna Młoda
Filmy ślubne, które powinna obejrzeć każda przyszła Panna Młoda - zdjęcie 1

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Remiva (Ocena: 5) 17.11.2019 12:02
Wiadomo, że wesele jest wydatkiem, ale w końcu to najważniejszy dzień w życiu! Ja znalazłam piękne miejsce, jakim jest Pałac Domaniowski i dla mnie to był złoty środek, cudowne, udane wesele, za rozsądne pieniądze. Wszyscy byli pod wrażeniem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.11.2019 23:21
Najwięcej wydaliśmy na stroje, bo i suknię i garnitur sprowadzaliśmy z Włoch. Nie robiliśmy wystawnego wesela, zaledwie na 40 w sali różanej hotelu Bończa w Szczecinie. Było kameralnie, bardzo elegancko i romantycznie.
odpowiedz
Gracja (Ocena: 5) 10.11.2019 17:40
Nigdy nie zapomnę chrztu córki. Piękny, dostojny dzień. Potem pojechaliśmy do Białego Domu w Czerwionce i całą rodziną cieszyliśmy razem z naszą kruszynką. No i pojedliśmy pyszne śląskie potrawy :)
odpowiedz
Anita (Ocena: 5) 02.11.2019 19:12
Dla nas najważniejsze było jedzenie i ja mówiłam mężowi, że wszystkie pieniądze mogę wydać na przepyszny catering - wybraliśmy w końcu Catering Arts i cena nas nie zmiotła, a było smacznie bardzo.
odpowiedz
gdziewesele.pl (Ocena: 5) 31.10.2019 10:38
Jeśli nie chcecie wydawać zbyt dużo pieniędzy na wesele, to zapraszam na GdzieWesele.pl , tysiące lokali z przystępnymi cenami! Z pewnością znajdziecie coś dla siebie :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie