Terapeuta par zdradza: 8 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć przed ślubem

Jesteś gotowa na życie w małżeństwie?
Terapeuta par zdradza: 8 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć przed ślubem
fot. unsplash
10.09.2019

Wstępując w związek małżeński w naszej głowie rodzą się setki pytań. Czy po ślubie coś się zmieni? Co, jeśli dopadnie nas kryzys? Jak rozwiązywać kłótnie małżeńskie? Liz Higgins, wieloletni terapeuta par, w tym małżeństw twierdzi, że każda para, nawet ta najszczęśliwsza w pewnym momencie doświadczy konfliktu, jest to po prostu nieuniknione. Co warto uświadomić sobie przed ślubem, żeby się nie rozczarować? Terapeuta wymienia 8 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć przed zawarciem małżeństwa.

Zobacz też: 8 sposobów, by zachęcić faceta do oświadczyn (i nie wyjść na desperatkę)

Rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed ślubem wg terapeuty par

fot. unsplash

1. Bądź świadoma oczekiwań, które wnosisz do swojego małżeństwa

W małżeństwie mamy skłonności do zbyt wygórowanych wymagań odnośnie swojego małżonka. Chcemy, żeby był świetnym kochankiem, przyjacielem, dobrym ojcem, a do tego potrafił zająć się domem. Takie oczekiwania prowadzą do wielu kłótni wśród małżeństw. Zastanów się, co Ty wnosisz do swojego małżeństwa i wymagaj jedynie tego samego.

2. Nie zawsze będziesz czuła się zakochana

Możesz być najdoskonalszą partnerką na świecie i mieć równie perfekcyjnego męża, ale nie łudź się, że zawsze będziesz czuła się zakochana. W takich momentach niezwykle ważne jest, aby opierać się na wartościach z którymi identyfikujecie się jako para, a nie podążać za uczuciami, które Twoim zdaniem powinnaś mieć.

3. Relacje rodzinne Twojego partnera są kluczowe

Jaki stosunek do rodziny ma Twój partner? Czy jego relacje z rodziną są dobre? Czy może był tam jakiś konflikt, niesnaski itd? Wiele problemów z naszych rodzinnych domów powraca do naszego małżeństwa. Warto, więc rozmawiać na trudne tematy, aby nigdy nie dopuścić do podobnej sytuacji i mieć do siebie pełne zaufanie.

4. Nie ukrywajcie swojej sytuacji finansowej

Terapeuta uważa, że przed zawarciem małżeństwa, pary powinny poznać swoją sytuację finansową. Ważne też jest ustalenie najlepszego sposobu zarządzania finansami. Upewnij się, że razem z partnerem zgadzacie się w kwestii finansowej, żebyś nie czuła się kontrolowana. Finanse to pole, w którym nieufność i problemy mogą szybko się ujawnić, jest to też jeden z głównych powodów dla których pary się rozwodzą.

5. Konflikty są nieuniknione

Prędzej czy później w każdym, nawet najbardziej zgodnym małżeństwie pojawiają się konflikty. Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim zacznij od siebie. Często rzeczy, których nie lubisz lub którymi później gardzisz w swoim związku, mają więcej    wspólnego z tobą niż z Twoim partnerem. Chodzi o wrażliwość, dyskomfort czy niepewność.

6. Przedyskutuj, co dla Ciebie oznacza naruszenie zaufania

Czy będziecie monogamiczni i oddani tylko sobie nawzajem, czy też nie macie nic przeciwko bardziej otwartemu małżeństwu? To zależy od pary oraz od tego, jakie są ich osobiste granice i wartości, zauważa terapeuta.
Co oznacza dla ciebie zdrada? Dla niektórych ludzi,niedopuszczalne zachowanie może oznaczać  flirtowanie, wysyłanie smsów lub romans emocjonalny. Dla innych, będzie to jedynie seks. Porozmawiaj o tym z partnerem przed ślubem.

7. Nie rezygnuj zbyt szybko, kiedy dopadnie was kryzys

Wiele młodych małżeństw rozwodzi się w przeciągu 5 lat od ślubu. W dzisiejszym świecie krąży przekonanie, że jeśli coś nie działa, trzeba się tego pozbyć. Ludzie zbyt szybko się poddają, nie próbują naprawiać swoich błędów i podejmują zbyt pochopną decyzję o rozwodzie. O ile nie doświadczasz przemocy lub innych niedopuszczalnych zachowań, daj sobie szansę i spróbuj się dogadać z partnerem

8. Okazywanie uczuć

Badanie przeprowadzone przez psychologa Johna Gottmana wykazały magiczny stosunek 5 do 1 wśród zdrowych par. Co to oznacza? Dla każdej negatywnej interakcji, ludzie w stabilnym i szczęśliwym związku będą mieli pięć lub więcej pozytywnych interakcji. Pozytywność jest kluczowa, podkreśla terapeuta.

Zobacz też: 8 rzeczy, które zmieniają się po ślubie. Jesteś na to gotowa?

Polecane wideo

Ślubny manicure w kolorze. Tak czy nie?
Ślubny manicure w kolorze. Tak czy nie? - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Magda (Ocena: 5) 16.09.2019 20:19
Bardzo szybko zdecydowałam się na ślub, już po kilku miesiącach znajomości i uważam, że to był duży błąd. Rozwiodłam się przy udziale prywatnej detektyw - Pani Skrzypek już po roku małżeństwa.
odpowiedz
kekdd (Ocena: 5) 10.09.2019 17:54
jestem w 11 letnim zwiazku nie mamy slubu , i nie mamy dzieci , nie mamy tez zadnych kredytow, sprawy finansowe od poczatku byly u nas wyregulowane a mimo to nas zwiazek sie wypali jest to zwiazek przychodzony. Nie wiem czy mamy sie rozstac czy dalej w nim tkwic... jezeli chodzi o zawarcie zwiazku albo posiadane dzieci to nie ma mowy obaj tego nie chcemy , jednak na horyzoncie niedawno pojawil sie pewnie facet w ktorym sie zakochalam , pousuwalam social media aby sie z nim nie konktaktowac a moze jednak powinnam zerwac ten 11 letni zwiazek i byc z tym nowym? ale przeciez bedac z tym nowym tak samo by sie wpadlo w rutyne. I nie piszcie mi rzeczy typu zeby urozmaicic zwiazek , mysmy juz pozwiedzali kawal swiata niby jak mamy urozmaicac? niektorzy twierdza ze ludzie nie walcza tylko sie rozwodza nie probuja naprawiac tylko ze u nas nic sie nie zepsulo po prostu wszystko wygaslo....
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 10.09.2019 14:43
Czy takie rzeczy są naprawdę nieoczywiste? Kiedy ja wchodziłam w małżeństwo wszystkie te punkty mieliśmy omówione. I nie odhaczalismy wcale pozycji z jakiejś listy od terapeuty, uważam że dojrzali ludzie rozmawiają o wszystkim ze swoimi partnerami. O oczekiwaniach, o relacji, ogólnie o przyszłości. Dla mnie osobiście to trochę dziwne, jeśli para nie rozmawia o takich podstawach ze sobą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie