Zmiana nazwiska po ślubie w kilku krokach

Jakie czekają nas formalności?
Zmiana nazwiska po ślubie w kilku krokach
fot. iStock
12.07.2019

Ślub to jeden z najpiękniejszych i najprzyjemniejszych dni, w którym narzeczeni stają się małżeństwem. Jednak po tych wszystkich przyjemnościach, czeka nas sporo formalności związanych ze zmianą nazwiska. Kobiety, które zdecydowały się przyjąć nazwisko męża lub podwójne nazwisko powinny przygotować się na niemałą papierologię. Najlepiej uporać się z tym od razu po ślubie, zwłaszcza, że na wymianę dokumentów macie określony czas. Co zatem musimy wiedzieć o zmianie nazwiska?

Zobacz też: Kilka drobiazgów, o których zapominamy na końcowym etapie planowania weselafot. unsplash

Zmiana nazwiska po ślubie - akt zawarcia małżeństwa

Do wymiany dokumentów będziemy potrzebowali aktu zawarcia małżeństwa, który w przypadku ślubu cywilnego otrzymacie tuż po ceremonii, a w przypadku ślubu kościelnego w ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa. Taki akt powinniśmy otrzymać pocztą na wskazany adres, w innym przypadku musimy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego najlepiej po 14 dniach od ślubu. Pierwszy egzemplarz skróconego odpisu aktu małżeństwa jest bezpłatny, a każdy kolejny to koszt 22 zł.

Zmiana nazwiska po ślubie - wymiana dokumentów

Odpis aktu małżeństwa jest podstawą do wymiany wszystkich dokumentów i jest niezbędny. Jakie dokumenty musimy wymienić?

Po pierwsze, dowód osobisty. Wniosek o wydanie nowego dowodu powinniśmy złożyć w ciągu 14 dni od zawarcia małżeństwa. W tym celu należy udać się do urzędu miasta bądź złożyć wniosek elektronicznie za pomocą profilu zaufania. Wymiana dowodu jest bezpłatna, a czas oczekiwania wynosi do 30 dni.

Po drugie, paszport. To dokument bez którego wjazd do wielu krajów byłyby niemożliwy. Na wymianę paszportu mamy 30 dni, jeżeli zatem jedziecie w podróż poślubną tuż po weselu, spokojnie możesz korzystać ze starego dokumentu. Przy wymianie paszportu ze względu na zmianę stanu cywilnego obowiązuje zniżka. 

Po trzecie, prawo jazdy. Na złożenie wniosku o wydanie nowego prawa jazdy mamy 30 dni. Pamiętajmy jednak, że musimy zrobić to w urzędzie zgodnym z miejscem zameldowania. Koszt nowego dokumentu to 100,50 zł.

Zmiana nazwiska po ślubie - gdzie musimy to zgłosić

Zmianę nazwiska powinniśmy zgłosić do wszystkich instytucji, w których istnieją nasze dane osobowe. Tak, więc będzie to miejsce pracy, bank, operator komórkowy, siłownia, biblioteka, przychodnia lekarska, ubezpieczyciel itd. 

Zobacz też: TYCH rzeczy nie rób dzień przed ślubem!

Polecane wideo

Panna młoda karmiła dziecko piersią podczas składania przysięgi ślubnej. Te zdjęcia zachwyciły cały Internet
Panna młoda karmiła dziecko piersią podczas składania przysięgi ślubnej. Te zdjęcia zachwyciły cały Internet - zdjęcie 1

Komentarze (9)

Ocena: 2.78 / 5
Prawnik (Ocena: 1) 19.07.2019 10:39
Profil zaufany, a nie "profil zaufania" haha. "Przy wymianie paszportu ze względu na zmianę stanu cywilnego obowiązuje zniżka." To nie jest zniżka, za zmianę nazwiska. Po prostu płaci się za "wykorzystany" okres ważności paszportu. Jeśli ktoś ma paszport od 2 lat i pozostało mu 8 do końca ważności, to dostaje nowy paszport na 10 lat, a wnosi opłatę tylko za minione 2 lata, czyli coś koło 20 zł, już nie pamiętam dokładnie, w każdym razie każdy rok ważności to 10% ceny..
odpowiedz
Prawnik (Ocena: 1) 19.07.2019 10:33
Te terminy do wymiany dokumentów są nieprawidłowe. Artykuł wprowadza w błąd. Dowód osobisty jest ważny przez 4 miesiące od dnia ślubu. Paszport jest ważny przez 60 dni od zawarcia związku małżeńskiego. To co wypisaliście w tym artykule to jest maksymalny czas oczekiwania na wyrobienie nowego dokumentu po złożeniu wniosku. Poprawcie to i się nie poniżajcie....
odpowiedz
Andzia (Ocena: 5) 14.07.2019 21:29
Ja mam ślub we wrześniu i nie chcę zmieniać swojego nazwiska. Uważam, że to nie jest sprawiedliwe. To jest moja tożsamość i nie chce się jej pozbywać. Ale tym się zacznę później stresować, teraz trzeba ogarnąć zespół, bo jedzenie już mi zapewnia catering arts. Tak to jest jak się na szybko wesele organizuje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.07.2019 10:48
a jak masz auto to żadne składki ci się nie liczą porażka
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.07.2019 10:40
Jaki bezsensowny artykuł... A do wyrobienia nowego dowodu osobistego nie potrzeba nawet aktu zawarcia małżeństwa. Urzędniczka, która udzielała mi ślubu, poinformowała mnie, że wystarczy wypełnić wniosek o wydanie nowego dowodu, bo moje zmienione dane zostały wprowadzone do systemu automatycznie i każdy urzędnik dwa dni po ślubie widział już w kompie moje nowe nazwisko. W ZUSie tak samo.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie