Ten rodzaj ślubu staje się bardziej popularny niż ślub kościelny. Ty też powinnaś go rozważyć

W wielu przypadkach to idealna alternatywa dla tradycyjnych zaślubin.
Ten rodzaj ślubu staje się bardziej popularny niż ślub kościelny. Ty też powinnaś go rozważyć
Fot. Unsplash
06.06.2019

Na hasło “ślub” większość z nas ma przed oczami ten sam obrazek - kościół wypełniony gośćmi i ozdobiony kwiatami oraz parę młodą zmierzającą w stronę ołtarza przy dźwiękach organów. Ceremonia zawarcia małżeństwa przebiega w formalnej, podniosłej atmosferze i nie może w niej zabraknąć utartych formułek. Ale można się pobrać w zupełnie innej, mniej sztywnej atmosferze i z dala od kościelnych murów albo urzędowej sali. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej par. 

Zobacz również: Planujesz ślub w roku 2020? Zwróć uwagę na ten model sukni. Będzie rządził trendami

To możliwe, jeśli zdecydujemy się na ślub humanistyczny, który na całym świecie staje się coraz bardziej popularny, także w naszym kraju. Taka forma zaślubin jest najchętniej wybieraną opcją m.in. w Wielkiej Brytanii. Między rokiem 2004 a 2016 liczba ślubów humanistycznych na Wyspach wzrosła aż o 266 procent! Czym jest ślub humanistyczny, jak przebiega i kto może go zawrzeć? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej. 

Czym jest ślub humanistyczny? 

Ślub humanistyczny coraz popularniejsza alternatywa zawarcia małżeństwa – po ślubie kościelnym, cywilnym i konkordatowym. Nazwa tej ceremonii wskazuje na to, że główny nacisk kładzie się przede wszystkim na wartości humanistyczne, jakie jak rozum, przyjaźń, wolność jednostki, tolerancja, równość kobiety oraz mężczyzny czy empatia. Taki rodzaj ceremonii ślubnej jest idealnym rozwiązaniem dla par, które pragną się pobrać, ale nie utożsamiają się z żadną wiarą ani wyznaniem, a z drugiej strony nie podoba im się nieco sztywna forma ślubu cywilnego. Jeszcze jedną zaletą ślubu humanistycznego jest to, że przebieg zaślubin zależy w 100 procentach od pary młodej - to oni decydują m.in. o miejscu ceremonii, często piszą także swoje własne przysięgi małżeńskie, mogą też uwzględnić w programie wydarzenia specjalne rytuały. 

Fot. Unsplash.com

Jak przebiega ślub humanistyczny? 

W związku z tym, że ten rodzaj zaślubin nie odbywa się według ściśle przyjętego, sztywnego schematu, nie da się udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Ślub humanistyczny wygląda dokładnie tak, jak wymarzyła to sobie młoda para. Szczegóły ceremonii młodzi ustalają wraz z celebransem, zwanym także mistrzem ceremonii. To właśnie on (albo ona) udziela ślubu narzeczonym. Miejsce, w którym to się stanie również zależy od pary młodej. Ślub humanistyczny może zostać zawarty także na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie czy na plaży. W Polsce tego rodzaju forma zawarcia małżeństwa odbyła się m.in. w kinie czy podczas wycieczki rowerowej. W trakcie ceremonii głos mogą zabrać nie tylko celebrans i młoda para, ale także inni zaproszeni na uroczystość goście. Elementem wspólnym dla ślubu humanistycznego i pozostałych, bardziej tradycyjnych ceremonii jest wymiana obrączek. 

Kto może wziąć ślub humanistyczny? 

W porównaniu ze ślubem kościelnym i cywilnym, ślub humanistyczny może wziąć zdecydowanie szersza grupa osób. Zaliczają się do niej m.in. osoby tej samej płci albo rozwodnicy (tej pierwszej możliwości w naszym kraju nie daje ślub cywilny, a tej drugiej - Kościół katolicki). Nie trzeba być też członkiem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistycznego, aby zawrzeć związek małżeński o charakterze humanistycznym (to właśnie ta organizacja udziela tego rodzaju ślubów).  

Jak zorganizować ślub humanistyczny? 

Organizacja ślubu humanistycznego jest o wiele mniej skomplikowana niż przygotowanie ślubu kościelnego czy cywilnego. Nie obowiązuje tu tak wiele formalności, m.in. nauk przedmałżeńskich. Pary zainteresowane tego rodzaju ceremonią powinny zgłosić się do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, którego przedstawiciele pomogą im w dopięciu wszystkich szczegółów. Koszt ślubu humanistycznego wynosi ok. 700-1000 zł, czyli mniej więcej tyle, co organizacja ślubu cywilnego w plenerze. 

Fot. Unsplash.com

Czy ślub humanistyczny jest uznawany w Polsce? 

Ślub humanistyczny w Polsce nie jest prawnie unormowany, ani w świetle polskiego prawa cywilnego, ani prawa kościelnego. W związku z tym jeśli para chce uchodzić za małżeństwo w prawnym tego słowa znaczeniu, oprócz ślubu humanistycznego musi też zawrzeć ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego. 

Zobacz również: Panna młoda straciła cierpliwość i wyprosiła gości z wesela. Czy miała ku temu dobry powód?

Mocny makijaż uratował ich ślub. Tak odmienił niepozorne panny młode
Mocny makijaż uratował ich ślub. Tak odmienił niepozorne panny młode - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (3)

Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 06.06.2019 21:59
Zastanawialam sie nad tym ale w koncu uznalismy ze jest to teatrzyk i jednak mozna sie wysilic i przecierpiec 15 minut urzednika w plenerze w ladnych okolicznosciach przyrody, a jednak jest wiążące. O kosciele nawet nie myslelismy.
odpowiedz
Joanna (Ocena: 5) 06.06.2019 16:44
W Polsce rośnie co roku o około 30%, więc w ciągu 12 lat mielibyśmy nawet większy wzrost, o. 360%! :) Tak wynika przynajmniej z naszej działalności jako slubhumanistyczny.pl :)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.06.2019 13:47
Po jakie licho mam się decydować na coś tak udziwnionego, co jeszcze w dodatku nie mam mocy prawnej i cywilny i tak wziąć trzeba. Bez sensu/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie