Wypisujemy zaproszenia ślubne

Poznaj wszystkie zasady i zrób to poprawnie.
Wypisujemy zaproszenia  ślubne
fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/weddingprojectart/)
08.05.2019

Wypisywanie zaproszeń ślubnych może okazać się nie lada wyzwaniem. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wypisanie zaproszeń jest banalnie proste. Kiedy jednak przystępujemy do działania, w głowie pojawia się szereg pytań. Jak zatem poprawnie wypisać zaproszenia ślubne, żeby nie zaliczyć weselnej gafy już na samym początku? Poznajcie zasady!

Zobacz też: Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych - jak robić to poprawnie?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Sztuka wypisywania zaproszeń ślubnych

Personalizacja zaproszeń - drukowane czy ręczne?

Zacznijmy od personalizacji naszych zaproszeń. Często zastanawiamy się, czy wybrać opcję nadruku nazwisk naszych gości, czy wypisać je własnoręcznie. Obecnie coraz częściej pary młode decydują się na drukowaną formę personalizacji. Jest to na pewno łatwiejsze rozwiązanie, gdyż gotową listę wysyłamy do drukarni i nie musimy później kłopotać się z odręcznym wypisywaniem. Zwolennicy odręcznego wypisywania zaproszeń jak najbardziej mogą pokusić się o właśnie taką formę personalizacji. Jednak należy tu zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego pióra, które będzie wyglądało elegancko i nie będzie pozostawiało nieestetycznych plam. Odręczne wypisywanie zaproszeń niesie ze sobą ryzyko pomyłki, dlatego pamiętajcie o zamówieniu kilku dodatkowych sztuk.

Wielką literą

W większości zaproszeń ślubnych pojawia się zwrot: "xxx wraz z Rodzicami mamy zaszczyt zaprosić", w którym wiele osób pomija bardzo ważny szczegół. Według zasady savoir-vivre słowo rodzice, powinno być napisane wielką literą, tak jak w powyższym przykładzie.

Kolejność gości w zaproszeniach

Tutaj panuje prosta zasada - kobieta ZAWSZE jest na pierwszym miejscu. Nawet, jeżeli to mężczyzna jest naszym znajomym, kobieta powinna być wypisana jako pierwsza, np. Annę Bajor i Jana Nowickiego.

Jeżeli zapraszamy małżeństwo, w którym kobieta nosi podwójne nazwisko, najpierw wypisujemy imię i nazwiska kobiety, a następnie imię i nazwisko mężczyzny, np. Annę Kuś-Nowicką i Jana Nowickiego.

A co z dziećmi?

Najpopularniejszą formą zaproszeń dzieci jest dopisek "z dziećmi". Jeżeli jednak dane małżeństwo ma mniej niż czworo dzieci, miło będzie, jeżeli wypiszemy wszystkie imiona. Robimy to tak: Annę, Julkę, Basię i Jana Nowickich. 

Osoba towarzysząca

Użycie w zaproszeniu wyrażenia "osoba towarzysząca" nie jest żadnym faux pas. Jest to pozostawienie wolności co do wyboru partnera/partnerki. Wyrażenie to stosujemy, gdy zapraszamy osoby, które nie są w stałych związkach, szczególnie odnosi się do młodych osób. 

Pary młode często zastanawiają się, czy jest jakiś wyznacznik wiekowy dla zapraszania młodych osób z osobami towarzyszącymi. Generalnie przyjęte jest, że na tego typu przyjęcia z osobą towarzyszącą zaprasza się wszystkie osoby dorosłe, czyli te które ukończyły 18 lat. Nie oznacza to jednak, że nie możecie zaprosić 17- letniego kuzyna ze swoją dziewczyną, zwłaszcza jeżeli dobrze ją znacie.

R.S.V.P

Ostatnio na zaproszeniach coraz częściej możemy spotkać taki oto skrót R.S.V.P. Oznacza on nic innego jak potwierdzenie obecności przybycia na przyjęcie. Pozwala to na określenie dokładnej liczby gości i uniknięcia dodatkowych kosztów. Niestety nie ma co liczyć na 100% frekwencję, zwłaszcza przy bardzo dużej liczbie zaproszonych. Bezpieczny termin potwierdzenia obecności to miesiąc przed ślubem. Jeżeli do wyznaczonej daty nie otrzymasz żadnej odpowiedzi nie wahaj się zadzwonić i zapytać o obecność. Pamiętaj, żeby na zaproszeniach umieścić wasze numery telefonów.

Zobacz też: 3 najpopularniejsze motywy zaproszeń 2019

Panny młode, które skompromitowały się na własnym ślubie
Panny młode, które skompromitowały się na własnym ślubie - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 09:32
A ja właśnie słowo "rodzicami" napisałam małą litera. Po prostu nie zauważyłam błędu w wydruku. I cóż musi tak zostać :-/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.05.2019 08:45
Ja miałam całe zaptoszenia drukowane jedynie imiona i nazwiska gosci wpisywalam sama
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.05.2019 13:42
Ja zdecydowałam się na bardzo proste zaproszenia ślubne, totalny minimalizm
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.05.2019 13:41
jestem właśnie na tym etapie przygotowań do ślubu :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie