Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych - jak robić to poprawnie?

Wypisując zaproszenia ślubne czeka nas odmiana nazwisk. Niektóre mogą przysporzyć nam nieco kłopotu, zobacz więc jak robić to poprawnie!
Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych - jak robić to poprawnie?
fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/vishnevska.studio/)
15.04.2019

Przygotowania do ślubu potrafią nas pochłonąć do reszty. Kiedy już wybierzemy salę, zarezerwujemy termin i najważniejszych podwykonawców, przychodzi czas na zaproszenia. Jeśli uporaliście się już z wyborem zaproszeń, pojawia się kolejny, z pozoru błahy problem, czyli wypisanie imion i nazwisk naszych gości. O ile niektóre nazwiska są bardzo proste do odmiany, te trudniejsze mogą przysporzyć nam nieco kłopotu. I tu w głowie pojawia się szereg pytań: odmieniać, czy nie? Jeśli tak, jak zrobić to poprawnie? Podpowiadamy!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zobacz też: 3 najpopularniejsze motywy zaproszeń 2019

Odmiana nazwisk na zaproszeniach w liczbie mnogiej

Najczęstszym błędem w odmianie nazwisk w języku polskim jest brak ich odmiany. Na zaproszeniach odmieniamy w zasadzie wszystkie nazwiska, jeżeli możemy przyporządkować je jakiemuś wzorcowi odmiany, np. Cebula - Cebulów, Pośpiech - Pośpiechów, Bolesta - Bolestów. W przypadku podwójnego nazwiska, powinniśmy odmieniać oba jego człony. Nazwiska w formie przymiotnikowej odmieniamy jak przymiotniki: Kowalski - Kowalskich.

 

Odmiana nazwisk żeńskich na zaproszeniach ślubnych

Wszystkie nazwiska zakończone na -a, -o odmieniają się. Przykładowe odmiany: Kowalska - Kowalską, Joszko - Joszkę. Nazwiska zakończone na -cka, -ska, -dzka, -owa, -ewa odmieniamy jak przymiotniki, np. Baranowa - Baranową, Idzicka - Idzicką, Radomska - Radomską. Nazwiska z końcówką -ówna, -anka odmieniamy jak rzeczowniki, czyli Kotulanka - Kotulankę, Białówna - Białównę. 

Nie odmieniamy nazwisk zakończonych na spółgłoski np. Tusk oraz samogłoski inne niż -a.

 

Odmiana nazwisk męskich na zaproszeniach ślubnych

Wszystkie nazwiska zakończone na -a, -o odmieniają się. Np. Buła - Bułę, Baca - Bacę. Nazwiska z końcówką -e, -i, -y odmieniamy jak przymiotniki, np. Iwanicki - Iwanickiego, Chudy - Chudego. Nazwiska męskie zakończone spółgłoską odmieniamy jak rzeczowniki pospolite żywotne np. Nowaka - Nowaka. Natomiast nie odmieniamy nazwisk, które w wymowie zakończone są na -ła, -u.

 

Zobacz też: 5 z pozoru ważnych rzeczy, na które goście nie zwracają dużej uwagi

Te panny młode chyba nie miały lustra. Założyły najbrzydsze suknie ślubne wszech czasów
Te panny młode chyba nie miały lustra. Założyły najbrzydsze suknie ślubne wszech czasów - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (5)

Ocena: 4.2 / 5
A. (Ocena: 1) 15.04.2019 21:46
Mało informacji i nie do końca poprawnie napisany artykuł. Lepiej zajrzeć do słownika lub skorzystać ze strony z odmianą nazwisk.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.04.2019 16:15
Najłatwiej - nie odmieniać
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 15.04.2019 15:18
ja lada moment będę wybierać zaproszenia ślubne. Przydatny artykuł dla mnie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie