7 niespodziewanych wydatków na ślub i wesele

Uważaj na te ukryte koszty!
7 niespodziewanych wydatków na ślub i wesele
fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/youyourwedding/)
09.04.2019
Ustalanie budżetu ślubnego nie należy do łatwego zadania, biorąc pod uwagę ilość szczegółów, które składają się na organizację wesela. Nawet przy najlepszym narzędziu do budżetowania, ciężko jest z góry zaplanować najmniejszą drobnostkę. Dlatego przed sfinalizowaniem budżetu, powinniście zapoznać się z tymi 7 nieoczekiwanymi wydatkami, aby mieć pewność, że nie nadwyrężycie swojego portfela.

 

Zobacz też: 5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać

 

Oto 7 niespodziewanych wydatków ślubnych

Opłaty urzędowe

Jeżeli jesteście jeszcze przed zebraniem wszystkich dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa, na pewno zdziwi was fakt, że za niektóre z nich trzeba zapłacić. Tak jest chociażby w przypadku zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego, którego koszt wynosi ok. 85 zł.

Opłaty kościelne

W niektórych parafiach również w przypadku nauk przedmałżeńskich oraz kursu dla narzeczonych ponosi się opłatę w wysokości od 50 do 200 zł. Jeżeli zamierzacie pobrać się w parafii, do której nie należy żadne z was, potrzebujecie od swoich parafii tzw. licencji, których koszt waha się w granicach 50-150 zł. Czasami również za wydanie aktu chrztu i bierzmowania musicie zapłacić. Kolejną rzeczą są zapowiedzi, tak jak w przypadku powyższych dokumentów, w zależności od parafii mogą być płatne, ale nie muszą. Tutaj koszt wynosi od 20-100 zł.

Akcesoria do dekoracji sali

Większość lokali nie udostępnia żadnych akcesoriów do dekoracji sali i stołów weselnych. Planując swój budżet weź pod uwagę zakup wazonów, świeczników, świec i innych tego typu rzeczy, które z pozoru wydają się drobnostką. 

Korkowe

Niektóre lokale pobierają opłatę za wniesienie własnego alkoholu, czyli tzw. korkowe. Taka opłata ustalana jest indywidualnie, ale zazwyczaj jest to koszt w granicach 3-5 zł za jedną butelkę. W tym przypadku również musisz wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie obsługa nie będzie "zajmowała" się twoim alkoholem. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że nie będzie go uzupełniać, zbierać pustych butelek itp. W tym przypadku warto rozważyć zakup alkoholu w lokalu, bo może się okazać, że koszta są zbliżone. Na pierwszej rozmowie z właścicielem sali, koniecznie dopytaj o wszelkie kwestie związane z alkoholem.

Poprawki krawieckie

Nie wszystkie salony sukien ślubnych czy sklepy z modą męską, mają wliczone w cenę zakupu poprawki krawieckie. Również w przypadku kupna sukni z drugiej ręki, takie poprawki będą konieczne. Ceny poprawek sukni czy garnituru mogą być naprawdę dość spore. 

Płatny parking

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak... Z doświadczenia wiem, że niektóre lokale pobierają opłaty parkingowe. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, które dysponują bazą noclegową. W przypadku kiedy goście przyjadą własnym autem, nie korzystając przy tym z noclegu, na koniec wesela może spotkać cię niemiła niespodzianka w postaci opłaty parkingowej. Oczywiście w umowie powinien być zapisek w tej kwestii, dlatego ważna rada: czytaj dokładnie umowy i nie bój się pytać o każdy szczegół. 

Koszty wysyłki

Zakupy przez Internet są bardzo wygodne. Nie tracisz czasu na chodzenie po sklepach, wszystko masz w jednym miejscu, a do tego dostarczą ci zakupy pod same drzwi. Weź jednak pod uwagę koszty wysyłki, zwłaszcza większych gabarytowo rzeczy. 

Zobacz też: 9 najczęstszych błędów popełnianych przez pary młode

Powstała kolekcja pierścionków zaręczynowych inspirowana księżniczkami Disneya
Powstała kolekcja pierścionków zaręczynowych inspirowana księżniczkami Disneya - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.04.2019 19:59
W tych kościelnych zapomnieli po. Jednym zerze dodać
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.04.2019 09:32
wychodzę za mąż za półtora roku i przerażają mnie te wszystkie wydatki... najchętniej to bym zorganizowała przyjęcie dla najbliższej rodziny a nie wielkie weselicho na 150 osób
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie