Podatek od pierścionka zaręczynowego. Tyle musi zapłacić narzeczona

Skarbówka chce wiedzieć o Twojej drogiej błyskotce.
Podatek od pierścionka zaręczynowego. Tyle musi zapłacić narzeczona
fot. Unsplash
21.02.2019

Kiedy myślimy o pierścionku zaręczynowym, jego cena nie powinna mieć dużego znaczenia. To przede wszystkim symbol miłości, a nie sposób na podkreślenie swojego statusu finansowego. Fakt, że partner wybrał błyskotkę z niższej półki, wcale nie oznacza, że jego uczucie jest proporcjonalnie niższe. Tak przynajmniej podpowiada zdrowy rozum.

Zobacz również: LIST: „Mój chłopak wie, że musi odłożyć 3 pensje na pierścionek. Wtedy się zgodzę”

Nie wszystkich to przekonuje. Wciąż panuje przeświadczenie, że im więcej mężczyzna zainwestuje w związek, tym bardziej trwały się okaże. Stąd m.in. słynna zasada trzykrotności pensji. Ma to być minimalna wartość okolicznościowej biżuterii. Miły gest, ale okazuje się, że także mocno problematyczny.

Wszystko z powodu obowiązujących w Polsce przepisów podatkowych.

Zgodnie z przepisami, pierścionek zaręczynowy o wartości ponad 4902 zł należy traktować jak darowiznę, od której (już) narzeczona powinna zapłacić podatek

- alarmuje serwis next.gazeta.pl.

Prawo podatkowe nie rozróżnia wartościowego prezentu od dowodu miłości. Pierścionek może zostać potraktowany tak samo jak podarowany samochód - stanowi wymierną korzyść. Jako narzeczeni jesteśmy dla siebie formalnie zupełnie obcymi osobami, dlatego musimy podzielić się z państwem tym, co zyskałyśmy.

Zobacz również: Żadna kobieta nie chciałaby go dostać. Tak wygląda pierścionek zaręczynowy za 5 ZŁ!

W związku z tym, że wartość rynkowa przekazanej rzeczy przekracza 4902 zł, to osoba obdarowana zobowiązana jest złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy i praw majątkowych SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego

- doprecyzowuje serwis psychologiapodatkow.pl.

Jakiej wysokości podatek powinien zostać w tej sytuacji naliczony? Wszystko zależy od ceny błyskotki, ale minimalnie jest to 12 procent jego wartości. Gdy pierścionek jest tańszy, ale w ciągu ostatnich 5 lat narzeczona otrzymała od partnera także inne wartościowe upominki - te sumują się i powinny zostać opodatkowane.

Na szczęście to kwestia mocno teoretyczna, bo nieznane są przypadki wszczęcia przez urząd skarbowy takiej kontroli. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ma taką możliwość.

Zobacz również: LIST: „Przypadkiem znalazłam rachunek za pierścionek zaręczynowy. Jestem WŚCIEKŁA!”

Tak wyglądają NAJTAŃSZE pierścionki zaręczynowe w Polsce. Ceny zaczynają się od 85 zł!
Tak wyglądają NAJTAŃSZE pierścionki zaręczynowe w Polsce. Ceny zaczynają się od 85 zł! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 4.47 / 5
gość (Ocena: 5) 16.05.2019 07:22
To sobie wyobraź,że w razie kontroli zapłacisz. Jak masz na palcu to US uzna to za wystarczający dowód na twoją własność. Chyba, że pokażesz umowę użyczenia z narzeczonym. A masz taką? "Pomijając absurd, nie wyobrażam sobie faktycznie zapłacić. US nie ma żadnych dowodów, że pierścionek należy do nas. Gdyby jakimś cudem taka kontrola miała miejsce, wystarczy powiedzieć, że pierścionek należy do narzeczonego. Chyba, że istnieje podatek od użytkowania cudzej biżuterii."
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.02.2019 08:44
Pomijając absurd, nie wyobrażam sobie faktycznie zapłacić. US nie ma żadnych dowodów, że pierścionek należy do nas. Gdyby jakimś cudem taka kontrola miała miejsce, wystarczy powiedzieć, że pierścionek należy do narzeczonego. Chyba, że istnieje podatek od użytkowania cudzej biżuterii.
odpowiedz
Wiola (Ocena: 1) 22.02.2019 07:03
Nie wiem kto na tak jebniete pomysły wpada. Jak można brać podatek dwa razy. Kupowanie jakiej kowiek rzeczy już jest opodatkowana wiec jak.można znowu opłacać podatek To jest chore Ciekawe czy Ci od podatków tez tak płacą podatki od.swojej ala darowizyny czy prezentu Sami doprowadzaja aby Polska upadła bo zaraz nikt nic nie kupi bo trzeba 2 x podatek płacić Żenujące się już to robi
odpowiedz
XXyyZZ (Ocena: 4) 21.02.2019 17:31
A jeśli przed ślubem narzeczeni się rozejdą i ona odda pierścionek byłemu już narzeczonemu? To co wtedy?
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 21.02.2019 15:35
Hahahaha
odpowiedz

Polecane dla Ciebie