Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, młodzi Polacy coraz później wstępują w związek małżeński. Głównymi powodami odkładania decyzji o małżeństwie są problemy ze znalezieniem pracy i w związku z tym - z kupnem własnego mieszkania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że słabnie ranga samej instytucji małżeństwa, a rośnie przyzwolenie dla związków nieformalnych.
Jak donosi „Dziennik”, na początku lat 90. mężczyźni żenili się średnio w wieku poniżej 25 lat. Obecnie średnia ta wynosi 27,5. W przypadku kobiet był to wiek poniżej 23 lat, który podniósł się do 25,4 roku.
Z sondażu przeprowadzonego w marcu przez TNS OBOP wynika, że połowa Polaków ocenia ten trend pozytywnie. Trzeba jednak dodać, że prawie połowa (47 proc.) z grupy 1000 osób, na której przeprowadzono badanie, negatywnie ocenia wspólne mieszkanie młodych par przed ślubem. Odkładanie ślubu na rok albo nawet dłuższy czas, aby móc urządzić wesele, 42 proc. pytanych osób osądziło pozytywnie, natomiast odwrotnego zdania było 41 proc.
A co wy sądzicie o zawieraniu związku małżeńskiego w coraz późniejszym wieku?
Agnieszka Subda
Zobacz także:
Kwiaty to jeden z najważniejszych dodatków do sukni ślubnej. Wianek czy wiązanka? Pod kolor sukni czy kontrastowo? A co dla druhen?
Suknie ślubne Ewy Minge – tak czy nie?
Znana z awangardowych pomysłów Ewa Minge otworzyła w Poznaniu swoje pierwsze Atelier. Czy suknie ślubne jej pomysłu przypadną do gustu pannom młodym?