Dlaczego panna młoda nosi welon? Prawdziwe powody wcale nie są romantyczne, tylko dość przerażające

Wcale nas nie dziwi, że coraz więcej panien młodych w dniu ślubu rezygnuje z tego elementu garderoby.
Dlaczego panna młoda nosi welon? Prawdziwe powody wcale nie są romantyczne, tylko dość przerażające
Fot. Unsplash
14.01.2019

Welon przez dziesiątki lat był nieodłącznym elementem stroju panny młodej. Wraz z białą suknią i okazałym bukietem stanowił niezbędne akcesorium, które panna młoda musiała mieć w dniu swojego ślubu. Jednak w ciągu ostatnich lat coraz więcej kobiet rezygnuje z zakładania welonu w drodze do ołtarza. Analizując historyczne powody, dla których panna młoda powinna zasłaniać twarz welonem wcale nie dziwimy się, że ta tradycja odchodzi w zapomnienie. 

Zobacz również: Zwyczaje ślubne, które powinny zniknąć: Biała suknia, rzucanie bukietem, welon... 

Okazuje się, że większość powodów, dla których panna młoda w dniu ślubu powinna nosić na głowie welon wcale nie jest tak romantyczna, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości wiele z nich wiąże się z bezpodstawnymi zabobonami, a niektóre są jawnie seksistowskie. Oto najgorsze z nich! 

Odegnanie złych duchów 

Welon ma odstraszać złe demony – wierzyli w to już starożytni Rzymianie. Z tego powodu odgradzali pannę młodą przed nieczystymi duchami od stóp do głów za pomocą czerwonych zwojów materiału zwanych „flammeum”. Miały one stworzyć iluzję płomieni, gdyż ogień był jedyną rzeczą, która była w stanie odstraszyć demony. Z czasem tę rolę przejął właśnie biały welon. 

Symbol czystości 

Biały welon to symbol skromności i z tego powodu jest obecny na ceremoniach zaślubin w chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Co ciekawe, jeśli chodzi o symbol czystości, welon ma pierwszeństwo przed suknią ślubną. Biała suknia jako znak skromności to pomysł, który narodził się dopiero w połowie XVIII wieku, a spopularyzowała go brytyjska królowa Wiktoria. Wracając do welonu - miał on podkreślić czystość panny młodej i oznajmiać wszem i wobec, że kobieta jest dziewicą, a pan młody będzie pierwszym mężczyzną, który odbierze jej przysłowiowy wianek. Co więcej, dawniej twarz panny młodej była zakryta welonem przez całą ceremonię zaślubin. Dopiero na sam koniec mąż odsłaniał jej oblicze i składał na ustach żony pocałunek - oficjalnie pieczętujący jego “świeżo nabyte prawo” do jej ciała. 

Fot. Unsplash.com

Znak własności pana młodego 

Zwyczaj prowadzenia panny młodej do ołtarza przez jej ojca i przekazywanie jej przyszłemu mężowi wydaje się wprawdzie niesamowicie wzruszający, ale kryje się za nim bardzo przestarzały kontekst. „Oddawanie” córki w przeszłości było interpretowane dosłownie – był to po prostu transfer, przekazanie własności na osobę trzecią, w tym wypadku na pana młodego. Przyszły mąż unosił welon w geście „przypieczętowania umowy”. 

Uniemożliwienie ucieczki panny młodej 

Ta rola welonu jest zdecydowanie najbardziej szokująca. Zasłona na twarzy miała udaremnić pannie młodej ucieczkę sprzed ołtarza! Welon miał zwyczajnie zasłonić jej pole widzenia i zniekształcić obraz. Zwłaszcza jeśli mowa o małżeństwach aranżowanych, które stanowiły zdecydowaną większość przypadków. Z tej samej przyczyny suknie ślubne były wyjątkowo długie – ewentualna ucieczka wiązała się z ryzykiem potknięcia się i upadku 

Zobacz również: Zapytałyśmy facetów, co powinnaś mieć na głowie w dniu swojego ślubu. Odpowiedzieli, że... (nigdy byś na to nie wpadła!)

 

Polecane wideo

Horoskop miłosny na 2019 rok
Horoskop miłosny na 2019 rok - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 4.54 / 5
Marta Marzec (Ocena: 2) 26.11.2019 06:22
znasz mnie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2019 19:15
No w tych czasach dziewic już nie ma, jedynie w przedszkolu :D Także się nie dziwię, że welon został wrzucony do lamusa i żadna już go nie zakłada.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 1) 14.01.2019 17:04
Czy ktoś serio myślał, że tradycja noszenia welonu ma jakiś związek z romantyzmem? Ależ oczywiście, że chodziło o podkreślanie nieciekawe pozycji kobiety w małżeństwie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2019 15:23
Zawsze mnie śmieszy ta histeria otoczona wzruszeniem i płacz panien młodych i rodzinki, gdy tatuś prowadzi do ołtarza. Przecież to wygląda okropnie. Jak przekazanie jakiegoś towaru. Jakby ona sama nie miała nic do gadania. Masakra.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 14.01.2019 13:28
Najzabawniejsze jest, gdy panna młoda jest w ciąży i ma założony welon. Szczyt hipokryzji
zobacz odpowiedzi (13)

Polecane dla Ciebie