Kursy przedmałżeńskie nawet przed ślubem cywilnym i... zakaz rozwodów! Czy ten plan wejdzie w życie?

To nie wszystko. Ponoć za rosnącą liczbę rozwodów winę ponoszą... seriale.
Kursy przedmałżeńskie nawet przed ślubem cywilnym i... zakaz rozwodów! Czy ten plan wejdzie w życie?
Fot. Unsplash
05.12.2018

Nauki przedmałżeńskie to konieczny warunek, który muszą spełnić wszyscy narzeczeni planujący ślub kościelny. Takie kursy przeważnie trwają kilka tygodni, a pary, które zamierzają się pobrać uczą się na nich, jak po chrześcijańsku założyć rodzinę i wychowywać dzieci w wierze katolickiej. Osoby prowadzące nauki przedmałżeńskie uczą też o życiu intymnym o płodności, ale często zdarza się, że to, co przekazują na ten temat jest sprzeczne z wiedzą medyczną.

Zobacz również: „Oddawaj się z radością mężowi i nie odmawiaj współżycia”. Katolicki poradnik hitem Internetu

Do tej pory w Polsce pary, które planują zawarcie związku małżeńskiego mogły uniknąć kościelnych kursów przedmałżeńskich. Wystarczyło, że nie zdecydują się na ślub kościelny, a ograniczą się tylko do ślubu cywilnego. Jednak teraz wszystko może się zmienić. W najnowszym numerze tygodnika “Sieci” pojawił się wywiad z prezesem Fundacji Mamy i Taty, Markiem Grabowskim. Przepytywał go jeden z założycieli pisma, Jacek Karnowski. “Należałoby wprowadzić, choćby pilotażowo, cywilne kursy przedmałżeńskie. Tak by małżonkowie, którzy nie korzystają z kursów kościelnych, mieli szansę na dobre przygotowanie się do założenia rodziny” - mówi na łamach “Sieci” Marek Grabowski. “Naszym zdaniem świecki kurs przedmałżeński powinien także obejmować przedstawienie praw i obowiązków małżonków. (...) Kolejna sfera, o której trzeba mówić, to skala zmian w życiu rodziny po narodzinach pierwszego dziecka. Dla wielu par jest to całkowitym zaskoczeniem, a u mężczyzn pojawia się poczucie odsunięcia na drugi plan i pokusa ucieczki”.

Z kolei Jacek Karnowski za rozpad dużej liczby małżeństw obwinia m.in…. seriale. “Wspomniał pan o małżeństwie jako ‘kontrakcie’” - zwraca się do swojego rozmówcy. “Ta kontraktowa mentalność, tak silnie obecna w popkulturze, choćby w serialach, to także ważna praprzyczyna wielu rozwodów”. “ (...) Serialowe podejście do małżeństwa, traktowanie tej relacji jako produktu, jest problemem. Coraz mniej widoczny jest aspekt religijny, transcendentny, umożliwiający dojrzenie w małżeństwie czegoś więcej niż umowy cywilnoprawnej, czyli relacji opartej na wzajemnym zaufaniu i dobru wspólnym związku”.

Ale to nie koniec kontrowersyjnych pomysłów. Zdaniem prezesa Fundacji Mamy i Taty przez pierwszy rok po zawarciu ślubu rozwód powinien być prawnie zabroniony. “Chcielibyśmy wprowadzić w Polsce rozwiązanie niemieckie, polegająca na uniemożliwieniu rozwodów w trakcie pierwszego roku po ślubie. Bo ludzie potrzebują czasu, by się dotrzeć, by nauczyć się wspólnie żyć. Pewne konflikty są nieuniknione, ale też szybko przemijają. Tu nie ma się gdzie spieszyć”.

Myślicie, że obowiązkowe kursy przedmałżeńskie przed ślubem cywilnym i zakaz rozwodów to dobry pomysł? Ma szansę wejść w życie?

Zobacz również: REPORTAŻ: Czego nauczyłam się na naukach przedmałżeńskich?


Suknie ślubne z Internetu - oczekiwania kontra rzeczywistość
Suknie ślubne z Internetu - oczekiwania kontra rzeczywistość - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 27.12.2018 07:13
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( a g b a z a r a @ g m a i l . c o m ) możesz również Whatsapp na ten numer ( +234 810 410 2662 )
odpowiedz
Syll (Ocena: 5) 10.12.2018 10:50
Oby weszło to w życie już po moim ślubie cywilnym ;D
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.12.2018 18:46
Wreszcie coś mądrego. Rozwody, zdrady, cudzołóstwa (w tym także konkubinat) powinny być nielegalne tak samo jak morderstwa, ponieważ to wszystko jest szkodliwe dla człowieka. Oprócz tego nielegalna powinna być nikotyna, a zalegalizowana marihuana i inne środki otwierające umysł.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.12.2018 11:59
Po pierwsze każdy ma prawo decydować czy wystąpi o rozwód czy nie, nikt nie ma prawa się do tego wtrącać. Po drugie kursy małżeńskie, moim zdaniem, miałaby sens gdyby prowadził je ktoś kto ma o tym jakiekolwiek pojęcie np. psycholodzy, którzy spojrzą na temat z szerszej perspektywy, natomiast prowadzenie kursów przez katechetów czy księży gdzie wszystko opiera się na tym że żona ma służyć mężowi i że rozwód to zło itd to jakaś bzdura. Czas chyba zmienić partię rządzącą bo zaczynają bezczelnie wpychać nam się do domów
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 05.12.2018 23:20
Przeszłam kurs przedmałżenski, bez finału... nie przygotowuje to do niczego. Straciłam tylko kilka tygodni, ale hitem były zajecia o kalendarzykach i o rodzicielstwie. Prowadziła to zakonnica lat na oko 150...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie