Państwo młodzi kontra świadkowie

Ślub to jedno z najpiękniejszych, ale równocześnie najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Wiedzą o tym nie tylko państwo młodzi, ale także świadkowie.
Państwo młodzi kontra świadkowie
30.07.2009

Jedną z kwestii, w których najczęściej dochodzi do konfliktów między młodą parą a drużbami, jest strój świadków. Czasem problem wychodzi na światło dzienne dopiero, kiedy druhna ma już kupioną sukienkę, a drużba garnitur. Wtedy okazuje się, że nie odpowiadają one wymaganiom państwa młodych. W takiej sytuacji jedyne, co pozostaje świadkom, to zacisnąć zęby i kupić strój zgodny z oczekiwaniami pani i pana młodego, a to niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Najczęściej taki problem dotyczy sukienki druhny, która nie powinna być zbyt wyzywająca, a jej kolor musi różnić się od koloru sukni panny młodej. Można usłyszeć nawet o tak skrajnych przypadkach konfliktów z tego powodu, że na kilka tygodni przed ślubem świadkowa rezygnowała ze swojej funkcji. To prowadzi oczywiście do zerwania przyjaźni i kolejnego stresu dla panny młodej, która musi znaleźć nową druhnę. Dlatego kwestię ubioru warto przedyskutować co do najmniejszych szczegółów odpowiednio wcześniej. Bywają pary młode, które bardzo przestrzegają reguł w takich sprawach, inne natomiast nie przykładają do tego aż takiej wagi.  

Problemem mogą  być także obowiązki świadków. Coraz częściej zdarza się, że pochodzą oni z innych stron kraju niż para młoda i nie znają niektórych zwyczajów weselnych danego regionu. Tak jest z tradycyjnym „wykupywaniem” panny młodej, np. w okolicach Lublina, na Śląsku czy Podkarpaciu, ale niekoniecznie znanym w innych częściach Polski. Jeśli para młoda planuje takie zabawy, powinna o tym wcześniej poinformować świadków, żeby mogli się zastanowić, czy chcą brać w nich udział. 

Co do innych, bardziej typowych obowiązków, także najlepiej omówić je wcześniej. Na świadkach spoczywa bardzo dużo zadań. Do druhny należy np. organizacja panieńskiego wieczoru, doradzanie w kwestii zakupu sukni ślubnej, opieka nad prezentami ślubnymi i odpinanie welonu w trakcie oczepin. Świadek najczęściej zajmuje się zorganizowaniem wieczoru kawalerskiego, dekorowaniem samochodu, odbieraniem prezentów i kwiatów oraz pilnowaniem obrączek. Najważniejsze jednak, żeby oboje byli oparciem dla państwa młodych w tym stresującym dniu. 

Agnieszka Subda 

Zobacz także:

Czy warto zwlekać ze ślubem?

Długie odkładanie ślubu też może mieć swoje minusy… 

Welon czy wianek? 

Fantazyjnie upięte, świeże kwiaty we włosach to doskonały dodatek do każdej sukni ślubnej. Jakie wianki wybierać i jak je mocować? Na te pytania odpowiada nasza zaprzyjaźniona florystka.

 A, na koniec coś dobrego. Obejrzyjcie koniecznie!

Polecane wideo

Komentarze (147)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2009 22:15
otóż trzeba przypominać o takich rzeczach jak strój czy inne zwyczaje. Świadkowie mojego znajomego upili sie już przed 11. Do oczepin nie wytrwali;/ a później mieli pretensje, że do pomocy przy oczepinach wzieli inną pare.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2009 00:22
Nic nowego. Byłam świadkiem na cywilnym, do kościelnego niestety nie dojdzie, ale wiedziałabym, ze muszę ubrać się bardziej elegancko żeby nie wyglądać jak kretynka przy pannie młodej. o wyzywającym stroju nie ma mowy, dziwne, że muszą na papilocie o tym przypominać...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2009 14:53
Bez świadków nie ma ślubu, są ważni. Po to są aby pomóc przy przygotowniu i podczas uroczystości i Państwo Młodzi maja prawo dawać im obowiazki i się nie krępować. Jako świadkowa miałam duużo obowiązków.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.08.2009 16:05
ja mam pytanie troszke z innej beczki;)a mianowicie czy jak ktos byl swiadkiem na slubie cywilnem to musi byc tez na slubie koscielneym czy mozna zmienic?? pamietajac ze chodzi o tych samych ludzi ktorzy najpierw wzieli cywilny a teraz chca wziac koscielny. prosze odpowiedzie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2009 13:34
Chcesz otrzymać darmowy zestaw szczoteczka+pasta blend-a-med 3D lux white? klikaj! http://www.3dwhite.pl/?click=488c08dda79a1955461f6b732427a9e7
odpowiedz

Polecane dla Ciebie