Zdradziła, dlaczego nie chce przyjąć nazwiska męża. Wszyscy popierają jej decyzję

Komentatorzy są zgodni: w tej szczególnej sytuacji nie powinna tego robić.
Zdradziła, dlaczego nie chce przyjąć nazwiska męża. Wszyscy popierają jej decyzję
Fot. Unsplash
13.10.2018

Przez wieki nie był to dla nas żaden problem. A przynajmniej tak oficjalnie twierdziłyśmy. Przyjęcie nazwiska męża po ślubie wydawało się czymś całkowicie naturalnym i niewinnym. Dziś różnie z tym bywa, bo niektóre panny młode nie patrzą na ten zwyczaj, jak na sympatyczną tradycję, ale formę dyskryminacji i męskiej dominacji. Coraz częściej świadomie z tego rezygnujemy.

Zobacz również: Nie chcesz przyjąć nazwiska męża? Wiemy, co pomyślą o Tobie ludzie... (Wybrankowi też się dostanie!)

Oczywiście każda z nas ma prawo podjąć taką decyzję i nikomu nic do tego. Nie brakuje jednak głośnych krytyków takiego wojującego feminizmu, według których istnieje wiele lepszych sposobów na pokazanie kobiecej siły. Dane osobowe to tylko szczegół, o który nie warto się awanturować. Czasami jednak nie ma wyjścia.

Na łamach serwisu weddingbee.com pewna narzeczona zdradziła, dlaczego tak naprawdę nie chce nosić nazwiska swojego ukochanego. I tym razem może liczyć na pełne zrozumienie.

Wielki dzień zbliża się wielkimi krokami, a ona wciąż nie znalazła dobrego rozwiązania dla tej trudnej sytuacji. Jak twierdzi - nie przeciwstawia się samej tradycji. W tym przypadku chodzi jednak o to, jak mogłaby ona wpłynąć na jej życie. Nazwisko wybranka nie jest wcale obraźliwe, ale dla niej wyjątkowo kłopotliwe.

Zobacz również: LIST: „Przyjmowanie nazwiska męża po ślubie to głupota!”

Moje imię Shannon jest równocześnie nazwiskiem mojego narzeczonego. Spotykamy się od 9 lat i w przyszłym roku weźmiemy ślub, więc nadszedł czas, by dokonać ostatecznej decyzji. Szczerze, nie mam nic przeciwko, kiedy inni robią sobie z tego żarty. Jego nazwisko nie ma znaczenia, bo go kocham.

Nie jestem pewna, czy chcę zmienić nazwisko, czy dodać jego z łącznikiem. Moje rodowe jest dłuższe od jego, ale ma tylko dwie sylaby, więc łatwo się je wymawia. Inni sugerują, żebym zmieniła pierwsze imię i przedstawiała się drugim. Ale ja nie umiem sobie wyobrazić, by nazywano mnie inaczej.

Chciałabym mieć tak samo na nazwisko, jak nasze przyszłe dzieci, ale nie jestem całkowicie przeciwna zachowaniu panieńskiego nazwiska. Rodzina ani religia nie mają w tej kwestii nic do rzeczy. Decyzja należy wyłącznie do mnie.

Czy któraś z was była w podobnej sytuacji? Czy w czasie ślubu można poprosić, aby posługiwano się tylko naszymi imionami?

- pyta zdezorientowana.

Zdecydowana większość komentatorek jest za tym, by kobieta pozostała przy swoim nazwisku. Pojawiła się też propozycja, by to pan młody zmienił dane osobowe. A Ty co byś jej doradziła?

Wbrew pozorom, podobna sytuacja możliwa jest także w Polsce. Nazwisk pochodzących od imion w naszym języku nie brakuje.

Zobacz również: LIST: „Od roku jesteśmy zaręczeni, ale ja odkładam ślub na później. Przez jego BRZYDKIE NAZWISKO”

Polecane wideo

Blogerka plus size zaręczyła się i teraz szuka sukni ślubnej XXL. Która najlepsza?
Blogerka plus size zaręczyła się i teraz szuka sukni ślubnej XXL. Która najlepsza? - zdjęcie 1

Komentarze (16)

Ocena: 4.63 / 5
gość (Ocena: 5) 24.11.2018 19:32
Przecież każda z nas ma już nazwisko. Po cholerę te wyuczone zmiany.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.10.2018 14:19
A czemu on nie może przyjąć jej nazwiska?
odpowiedz
Alfa (Ocena: 3) 13.10.2018 10:13
Ważne by po ślubie była posłuszna w stosunku do męża. Sam znam małżeństwo w którym facet przyjął nazwisko żony , jego na prawdę było głupie. Ale głównie chodziło o dzieci by w szkole nikt się z nich nie śmiał. Ja natomiast nie wyobrażam sobie by moja żona nie przyjęła mojego szlacheckiego nazwiska :)
zobacz odpowiedzi (7)
gość (Ocena: 1) 13.10.2018 08:50
Znam mnóstwo facetów, którzy mają imię, od których pochodzi ich imię. Adam Adamczyk, Michał Michałowski. Brzmi to strasznie
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 13.10.2018 08:17
Znam ANIE Aniewicz. W polskim języku brzmi to nie tak zle jak Shannon Shannon
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie